به‌عنوان یک رهبر کسب‌وکار، شما و تیمتان بدون شک نیاز دارید که هر از گاهی – اگر نه هر روز – با مشکلات پیچیده مقابله کنید! حتی زمانی که آن مشکلات نیازی به راه‌حل‌های خلاقانه ندارند یا حتی نمی‌خواهند، تخیل شما ابزاری قدرتمند برای درک و حل مشکلات پیچیده است. 

مشکلات پیچیده شامل یک یا چند مورد از این ویژگی ها می شود: آنها عوامل زیادی بر آنها تأثیر می گذارند. وضعیت پیرامون مشکل نامشخص است. آنها از شما می خواهند که راه حل های ناخوشایند را اعمال کنید. یا نتیجه یک فاجعه پیش بینی نشده است.

بسیاری از عوامل

مشکلات ساده معمولاً دارای چند عامل هستند که باید آنها را در نظر داشته باشید. مشکلات پیچیده معمولاً تعداد زیادی از آنها را دارند. به عنوان مثال، تصور کنید که یک شرکت توستر را اداره می‌کنید و متوجه می‌شوید که یک سوئیچ در توستر شما معیوب است و اگر توستر ضربه خورده باشد، ممکن است از جای خود خارج شود و باعث شوک الکتریکی مشتریان شود. شما در اصل دو راه حل دارید. شما می توانید، و احتمالا باید، توسترهای خود را به یاد بیاورید و آنها را تعمیر کنید. از طرف دیگر، می توانید مشکل را نادیده بگیرید و امیدوار باشید که مشتریان شما متوجه ناقص بودن توسترهای شما نشوند. خوشبختانه تعویض قطعه شکسته ساده و کم هزینه است.

در دنیای پیچیده تر، اجازه دهید تصور کنیم که توستر شما نیز همین عیب را دارد. متأسفانه، یک خانواده از شرکت شما شکایت می کند زیرا فرزند دو ساله آنها به شدت در اثر برق گرفتگی توستر شما آسیب دیده است – یا اینطور ادعا می کنند. وکیل شما به شما می گوید که این خانواده سابقه شکایت از شرکت ها را بر اساس ادعاهای مشکوک دارند و شواهد کمی وجود دارد که واقعاً کودک آسیب دیده است.

علاوه بر این، قطعه ای که خراب است یک تراشه کامپیوتری است که افراد را قادر می سازد تا توسترهای خود را از طریق تلفن هوشمند کار کنند. اینکه تراشه معیوب است به دلیل تولید ضعیف سازنده تراشه است نه شما. با این حال، آنها مسئولیت تراشه بد را نمی پذیرند و از تعمیر آن خودداری می کنند. بدتر از همه، تراشه ای معادل فوراً برای جایگزینی تراشه معیوب وجود ندارد.

علاوه بر این، شما به تازگی در آستانه راه اندازی توستر جدید Gonzo 1200 خود هستید. مدیریت فراخوان در حال حاضر دشوار خواهد بود زیرا منابع در تولید و توزیع محصول جدید گره خورده است. به گفته معاون بازاریابی شما، تبلیغات پیرامون فراخوان، تأثیر نامطلوبی بر فروش توستر جدید خواهد داشت. بهتر است شش ماه صبر کنید.

با این وجود، خرده فروشان بیشتری در مورد شکایات مشتریان در مورد توستر معیوب با شما تماس می گیرند. بدتر از آن، برخی از مشتریان ناراضی در صفحه فیس بوک شما شکایت می کنند و مدیر بازاریابی رسانه های اجتماعی شما به شما پیشنهاد می کند قبل از اینکه همه چیز از کنترل خارج شود باید سریع عمل کنید.

چه کار میکنی؟

موقعیت های نامشخص

اپل یک iToaster را راه‌اندازی می‌کند که همه‌گیر شده است. آیا برای ابداع یک محصول مشابه سرمایه گذاری می کنید؟ یا فرض می کنید که iToaster، که پنج برابر گرانتر از توستر ساده و سنتی شماست، به سادگی یک نماد وضعیت برای طرفداران اپل خواهد بود. و تاثیر کمی بر بازار توستر سنتی دارند؟

طراحی، صدور مجوز فناوری های جدید و بازاریابی یک محصول مشابه، مانند iToaster، بسیار گران تمام می شود. اما، اگر iToaster تبدیل به توسترهایی شود که آیفون برای تلفن های همراه بود، عرضه نکردن محصول مشابه ممکن است فاجعه آمیز باشد. اگر به من شک دارید، از مدیر عامل نوکیا بپرسید.

از سوی دیگر، اگر iToaster نتواند از کار بیفتد، بعید است که محصول جدید شما محبوب باشد و سرمایه گذاری در طراحی و ساخت آن از بین خواهد رفت.

چه کار میکنی؟

راه حل های ناخوشایند

برخی از مشکلات ممکن است راه حل های ساده ای داشته باشند، اما این راه حل ها خیلی خوب نیستند. به لطف محصولات iToaster و کپی‌کت که توسط سامسونگ، سونی، ال‌جی و تعداد انگشت شماری از شرکت‌های کوچک شناخته شده چینی راه‌اندازی شده‌اند، فروش توسترهای سنتی شما به شدت کاهش می‌یابد و شما ضرر می‌کنید. مقدار زیادی از آن.

مدیر ارشد مالی شما (CFO) به شما می گوید که تنها گزینه تعطیلی یک یا دو کارخانه است، اما این به معنای اخراج بیش از 2000 کارگر است. برای کارگران و شرکت بد خواهد بود. متأسفانه، بسته نشدن کارخانه‌ها احتمالاً شرکت را ظرف 18 ماه ورشکست می‌کند، مدیر مالی شما به شما می‌گوید، و این منجر به بیکار شدن افراد بیشتری می‌شود.

چه کار میکنی؟

بلایا

بیایید تصور کنیم که تراشه معیوب در توستر شما باعث برق گرفتگی نمی شود. در عوض باعث منفجر شدن توسترها می شود. بدتر از آن، تراشه های معیوب توسط یک باند شیطانی در توسترهای شما قرار داده شده است که 20 میلیون دلار طلب می کنند وگرنه فردا نیمه شب تمام توسترهای شما را منفجر می کنند. و اگر با پلیس تماس بگیرید، زودتر توسترها را منفجر می کنند.

چه کار میکنی؟

یا شاید کارخانه اصلی تولید توستر شما در زلزله ای که باعث کشته شدن 100 نفر از کارمندان شما و بسیاری از اعضای خانواده آنها شده است، ویران شود. مطمئناً می خواهید به بازماندگان آنها کمک کنید، اما همچنین باید به ساختن توستر ادامه دهید تا تجارت خود را زنده نگه دارید.

چه کار میکنی؟

بشقاب های ترکیبی

و البته بسیاری از مشکلات پیچیده شامل ویژگی های بیش از یکی از این دسته ها می شود که فقط آنها را پیچیده تر می کند.

زمان سنجی

در بسیاری از موارد، نه تنها مشکلات پیچیده هستند، بلکه باید راه حل های آنها را کشف کرد و به سرعت عمل کرد، که به شما این امکان را نمی دهد که راه حل های ممکن را با جزئیات زیاد ارزیابی کنید یا حداقل جلسات زیادی را برای جلوگیری از تصمیم گیری برگزار کنید. حتی اگر روی مشکل پیچیده خود عمل نکنید، شکست شما در اقدام در واقع یک راه حل است. مشکلات پیچیده اگر آنها را نادیده بگیرید از بین نمی روند. آنها معمولا بدتر رشد می کنند.

آماده سازی

مشکلات پیچیده باقی می مانند و احتمالاً پیچیده تر خواهند شد. به عنوان یک رهبر تجاری، این بدان معنی است که شما باید افراد خود را برای مقابله با چنین مشکلاتی آماده کنید. آموزش و شبیه سازی شروع خوبی است. اما قبل از رفتن به آنجا، باید مهارت کلیدی شما و تیمتان را برای حل مشکلات پیچیده در نظر بگیریم: تخیل.

خیال پردازی

حل مسائل پیچیده معمولا به سبدی پر از مهارت نیاز دارد: تحلیلی، فنی، نرم و غیره. با این وجود، برای تجسم مشکل در وهله اول، به یک تخیل خوب نیاز دارید. توانایی تجسم یک مشکل پیچیده به شما بینش عمیق تری نسبت به مشکل می دهد. تصور مشکل اغلب روشن می کند که عوامل دیگری نیز برای مشکل وجود دارند که فوراً آشکار نمی شوند و در حالی که این فقط مشکل را پیچیده تر می کند، یک دید جامع تر از مشکل باعث می شود که بتوانید بهترین راه حل ممکن را ابداع کنید.

هنگامی که مشکلی را در تخیل خود تجسم کردید، می توانید شروع به آزمایش راه حل ها کنید – همچنین در تخیل خود. می‌توانید تصور کنید که راه‌حل‌ها چگونه بر هر جنبه‌ای از مشکل تأثیر می‌گذارند و حتی تصور کنید که چگونه راه‌حل‌ها ممکن است در بلندمدت عمل کنند. این مهم است، چیزی که ممکن است در ابتدا یک راه حل ساده به نظر برسد، ممکن است با در نظر گرفتن عوامل موثر بر آن، فاجعه ای را به همراه داشته باشد، در حالی که یک راه حل به ظاهر ضعیف در دراز مدت می تواند موثرترین راه حل باشد.

برای مثال، زمانی که اوضاع به‌طور جدی اشتباه پیش می‌رود، رهبران کسب‌وکار اغلب سعی می‌کنند آن‌ها را بپوشانند، و بر این باورند که اگر مردم هرگز از فاجعه مطلع نشوند، مشکل برطرف خواهد شد. راه حلی است که آسان به نظر می رسد.

اما، عموم مردم به ناچار در مورد مشکل یاد می‌گیرند و وقتی متوجه می‌شوند، مشکل معمولاً بدتر می‌شود. از سوی دیگر، پذیرش فوری یک مشکل جدی و انجام کاری برای آن ممکن است در کوتاه مدت راه حلی دشوار و پرهزینه به نظر برسد. با این حال، اغلب نسبت به انکار مشکل در درازمدت، هزینه کمتر و پیچیدگی کمتری دارد.

یک نمونه کلاسیک از این قتل های Tylenol در سال 1982 است. شخصی تعدادی از بطری های این مسکن محبوب و بدون نسخه را دستکاری کرد و کپسول های داخل آن را مسموم کرد. چند نفر از جمله یک دختر 12 ساله قرص ها را مصرف کردند و جان باختند. جانسون و جانسون، سازندگان تایلنول به سرعت عمل کردند و مسئولیت را بر عهده گرفتند و همه محصولات تایلنول را در همه جا فراخوان کردند، حتی قبل از اینکه مشخص شود کدام دسته یا دسته‌ای دستکاری شده است.

اقدام سریع این شرکت پرهزینه و بالقوه خطرناک بود، اما نتیجه داد. آنها اعتماد مشتری را حفظ کردند و تایلنول هنوز به طور گسترده در آمریکا استفاده می شود. در واقع، پاسخ آنها یک مطالعه موردی کلاسیک در برنامه های MBA است.

مدلسازی ساده

همه افراد تخیل عمیقی ندارند (مخصوصاً اگر در سنین بزرگسالی از استفاده از آن منصرف شده باشند) و به اشتراک گذاشتن تجسم خیالی یک مشکل پیچیده دشوار است. در نتیجه، یک تکنیک مفید می تواند ایجاد نموداری از مشکل شما باشد. منظور من نمودارهای جریان پیچیده ای نیست که هوشمندانه به نظر می رسند، اما در واقع درک مشکل را آسان تر نمی کنند. در عوض، من پیشنهاد می کنم یک مسئله را به عنوان یک کارتون یا یک سری طرح ترسیم کنید. اگر خودتان و تیمتان قادر به انجام این کار نیستید، می توانید یک ضبط کننده گرافیکی استخدام کنید ( اگر با ضبط گرافیکی آشنایی ندارید، این ویدیوی یوتیوب به خوبی از طریق ضبط گرافیکی توضیح می دهد.) برای گوش دادن به مسئله و ترسیم آن. در حالی که چنین تصویری مشکل را در برخی سطوح ساده می کند، به شما امکان می دهد همه عوامل را در یک سند، یک صفحه کاغذ بزرگ یا تخته سفید مشاهده کنید. همچنین بحث در مورد مشکل را تسهیل می کند.

هنگامی که این کار را انجام دادید، می توانید در حین مشاهده تصویر، درباره راه حل های مختلف بحث کنید. این موضوع درک اینکه چگونه راه حلی که ممکن است یک جنبه از یک مشکل را حل کند، ممکن است جنبه دیگر را بدتر کند آسان تر می کند.

اگر یک نمودار یا کارتون کار نمی کند، سه بعدی بگیرید. می‌توانید با استفاده از اسباب‌بازی‌ها، مدل‌هایی از مشکلات بسازید، مانند بلوک‌های ساختمانی، آجرهای ساخت لگو، عروسک‌ها، ماشین‌های اسباب‌بازی و هر چیز مفید دیگری. مواد کاردستی مانند کاغذ، خودکار، فوم، جعبه، ریسمان و مانند آن نیز مفید است. 

مجدداً، مدل سازی مشکل را ساده می کند، اما شما را قادر می سازد چندین عامل را همزمان مشاهده کنید. یک مزیت اضافه برای ساخت مدل‌ها این است که می‌توانید با جابجایی اشیا، حذف اشیا و اضافه کردن چیزها، راه‌حل‌های درون خود مدل را آزمایش کنید.

نقش آفرینی

وقتی مشکلات شامل افراد و به ویژه افراد در تعامل می‌شود، طراحی نقش‌بازی‌هایی که شما و تیمتان می‌توانید انجام دهید، راهی عالی برای درک یک مشکل و همچنین بازی با راه‌حل‌های ممکن است. من با این روش آزمایش کرده ام و آن را موثر و سرگرم کننده می دانم.

خیال پردازی

به طور خلاصه، مشکلات پیچیده احتمالاً بزرگترین چالشی است که رهبران و تیم های تجاری امروز با آن روبرو هستند. و این مشکلات احتمالاً در پیچیدگی و فراوانی خود افزایش می یابند. برای حل آنها، شما و تیمتان باید یاد بگیرید که چگونه مشکلات پیچیده و راه حل های بالقوه را در تصورات فردی و جمعی خود تجسم کنید.

برای آماده سازی خود، باید تخیل خود را در آموزش خلاقیت، تمرکز بر مسائل پیچیده و شبیه سازی مسائل پیچیده شروع کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *