جنگ حق ثبت اختراع غول های فناوری به معنای انتظار طولانی تر برای تلفن های هوشمند است

به نظر می رسد حماسه دعوای تلفن های هوشمند پایانی ندارد. یک پرونده طولانی مدت در دادگاه ایالات متحده به تازگی نقض حق اختراع اپل توسط سامسونگ را مورد ارزیابی قرار داده است . اکنون اپل تقریباً 930 میلیون دلار در این مناقشه دریافت کرده است، اما با توجه به احتمال تجدید نظر بیشتر، این پرونده ممکن است کمی طولانی تر ادامه یابد. نمی توان از خود پرسید که آیا قوانین حفاظت از مالکیت معنوی برای چنین صنعت به سرعت در حال توسعه و بلوغ مناسب است یا خیر.

دعوای حقوقی ثبت اختراع نه تنها هزینه محصولات موجود را افزایش می دهد، بلکه می تواند از توسعه محصولات جدید نیز جلوگیری کند. بنابراین در این کریسمس به هیچ ابزار کاملاً جدیدی برای عزیزان خود امیدوار نباشید. یا به زودی با توجه به نبردهای حقوقی طولانی که صنعت را درگیر کرده است، باید بین راه اندازی دستگاه های نوآورانه بیشتر منتظر بمانیم.

راه معمولی برای ثبت اختراع و در نتیجه حفاظت از مالکیت معنوی در ایالات متحده و سایر اقتصادهای توسعه یافته شامل برنامه های طولانی مدت، حفاظت چند ساله و قطعنامه های قانونی کند است. آنها می توانند، مانند آخرین مورد Apple v Samsung، به رابط کاربری و ویژگی های طراحی مرتبط باشند. هنگامی که این پتنت ها برای اولین بار اعطا شدند، برای اداره ثبت اختراعات بدیع و کاملاً نوآور به نظر می رسید. با این حال، زمانی که اپل برای اولین بار پرونده خود را علیه سامسونگ در سال 2011 تشکیل داد، و حتی امروز بیشتر از آن، این پتنت ها همه را تحت تاثیر قرار دادند – صفحه نمایش های لمسی مستطیلی مشکی به استاندارد مورد انتظار صنعت تبدیل شده اند. چیز کمی وجود دارد که یک دستگاه را از دستگاه دیگر متمایز می کند، و تصور یک شکل جایگزین دشوار است.

آیا اپل یا سایر دارندگان پتنت‌های طراحی که به استانداردهای واقعی تبدیل شده‌اند، همچنان باید اجازه داشته باشند رقابت را در این مرحله از چرخه حیات صنعت خفه کنند؟ تا کنون، اپل به دنبال رقبای سطح بالایی که بزرگترین تهدید برای فروش آیفون هستند، رفته است. از آنجایی که همه انواع گوشی‌های هوشمند به طور فزاینده‌ای قادر به ارائه همان تجربه فعال‌شده با اپلیکیشن هستند ، اپل ممکن است شکایت‌های بی‌محورانه‌تری را آغاز کند – نه تنها مانند سامسونگ، بلکه سازندگان دستگاه‌های رده پایین. هزینه های حقوقی ممکن است بیشتر شود.

نه در مورد اخبار فوری نه در مورد نظرات بی اساس.

در حالت ایده‌آل، تصمیم در مورد نوع اختراع و مدت زمان اعطا، باید سرعت توسعه صنعت و وسعت کاربردهای بالقوه را در نظر بگیرد، حتی اگر درک این موضوع از قبل دشوار باشد. در جایی که اینطور نیست، موفقیت رقابتی دیگر مبتنی بر نوآوری نیست، همانطور که اکنون در مورد تلفن های هوشمند صادق است.

اگرچه حق ثبت اختراع برای تشویق نوآوری است، اما اپل در حال حاضر بیش از آن که برای تحقیق و توسعه هزینه می کند، برای ثبت اختراع و دعاوی حقوقی هزینه می کند. برای رهبران صنعت تبدیل به یک روش استاندارد شده است که شرکت های در حال ورشکستگی را جمع آوری کنند تا صندوقچه های جنگ ثبت اختراع خود را پر کنند. این البته از نقطه نظر شرکت منطقی است. این دفاع پیشگیرانه برای محصولات گاو نقدی فراهم می کند.

با این حال، این همچنین به این معنی است که فعالیت‌های نوآورانه در Apple & co ممکن است از بودجه‌هایی که صرف امور حقوقی می‌شود، محروم شود. همچنین موانع بزرگی برای ورود ایجاد می کند ، حداقل در اقتصادهای توسعه یافته، جایی که تهدید حکم و دعوی قضایی واقعی و بالقوه ویرانگر است. زمانی که حق ثبت اختراع نقض می شود، همیشه واضح نیست، بنابراین برخی از شرکت ها بهترین کار را برای اجتناب از این امکان به طور کلی می دانند.

بنابراین نوآوری رانده می شود یا به جای دیگری هدایت می شود. زمان خوبی برای تبدیل شدن به یک مشتری فن در ایالات متحده یا اتحادیه اروپا نیست.

حرکت پشت موج کنونی دعوی در نهایت متوقف خواهد شد، زیرا برخی از شرکت‌ها به سمت مراتع سبزتر حرکت می‌کنند یا سقوط می‌کنند (شکست اخیر اچ‌تی‌سی در اختلاف حق اختراع با نوکیا ممکن است آن را از مرز خارج کند ) . در حالی که بازار حل می شود، این احتمال وجود دارد که بیشتر پیشرفت ها در تلفن های هوشمند از جنبه زیبایی یا صرفه جویی در هزینه ها باشد.

حداقل، یعنی در بازارهای توسعه یافته با رژیم های سختگیرانه و قابل اجرا مالکیت معنوی. در کشورهای آسیایی، جایی که حق ثبت اختراع اعمال می‌شود، اما اجرای آن دشوارتر است، نوآوران بیشتری جرأت می‌کنند که پاپت بزنند. انتظار داشته باشید که موج بعدی گوشی‌های هوشمند هیجان‌انگیز از این جهت بیاید، حتی اگر به کشور شما راه پیدا نکنند.

یا به دنبال دسته‌های جدید دستگاه‌های نوآورانه باشید – عینک، ساعت و موارد مشابه. اما اینها لزوماً توسط سازندگان گوشی که امروز می شناسیم ساخته نمی شوند. حرکت هر سازنده موجود به بازار مجاور ممکن است باعث تلافی در گوشی های هوشمند شود. برای مثال، اگر اچ‌تی‌سی اپل را در زمینه ساعت‌ها به چالش می‌کشید، اپل می‌توانست از طریق دعوای تلفن‌های هوشمند پاسخ دهد. واضح است که قوانین مالکیت معنوی ما عوارض جانبی ناخوشایندی دارد. و مطمئناً خرید کریسمس را برای آن خویشاوند شیفته فناوری آسان‌تر نمی‌کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *