جلسات نوآوری نوآورانه: قالب ها، طرح ها و نمونه ها


جلسات نوآوری نوآورانه تری طراحی کنید که خلاقیت را تقویت می کند و تعامل را تقویت می کند.

همه ما قبلاً در جلسات سازمانی بی انگیزه شرکت کرده ایم. اغلب اوقات، جلسات جذاب و نوآورانه نادر هستند و به اهداف خود نمی رسند. آنها می توانند بیش از حد منفعل، خسته کننده باشند، ایده های کمی (و حتی نوآوری های خلاقانه ی کمتری) ارائه دهند، بسیار طولانی باشند، و منجر به بحث و گفت و گوی زیاد و عمل بسیار کم شوند. با این حال، لازم نیست اینطور باشد. می توانید جلسات نوآوری بیشتری را میزبانی کنید که الهام بخش است.

برترین شرکت‌های نوآور در جهان می‌دانند که میزبانی جلسات مؤثر و جذاب همه تفاوت را ایجاد می‌کند. توانمندسازی تیم‌هایشان با فناوری و ابزارهای خلاقانه که جلسات طوفان فکری آنها را هدایت می‌کند تا حد زیادی در تغییر نتیجه کمک می‌کند.

اگر علاقه مند به برگزاری جلسات موثرتر و خلاقانه با تیم خود هستید، به جای درستی آمده اید. در این پست، نکات و نکاتی را با محوریت نوآوری و چارچوب‌های تفکر طراحی به اشتراک می‌گذاریم تا به شما در ارائه تجربه‌ای جذاب و تاثیرگذار کمک کند.

پیاده سازی: 6 سوال برای کمک به شما در طراحی جلسات نوآورانه

برای طراحی یک جلسه نوآوری موثرتر، سوالات زیر را دنبال کنید.

اهداف شما چه هستند؟

جلسات سازنده برای دستیابی به یک هدف بزرگ یا فقط چند هدف کوچکتر تنظیم شده است. دقیقاً امیدوارید با میزبانی یک جلسه با تیم خود به چه چیزی دست یابید، و چگونه می دانید که آیا این اهداف محقق شده اند؟ به عنوان مثال، اگر هدف شما ایجاد طوفان فکری برای راه حلی برای مشکلی است که مشتریان شما تجربه می کنند، شاید راه برای دستیابی به این هدف تصمیم گیری در مورد 3 ایده پر تاثیر تا پایان جلسه باشد. یک جلسه نوآوری بعدی می تواند این سه ایده را بیشتر کند.

چه کسانی دخیل هستند و چه نقشی دارند؟

از آوردن کسی به جلسات خود اجتناب کنید. در عوض، کارمندان خاصی را بر اساس نقش و تجربه یا دانش آنها در موضوع مورد نظر انتخاب کنید. برای مثال، اگر آنها به طور مستقیم با مشتریان در مورد موضوعی که شما در تلاش برای حل آن هستید کار می کنند، نظرات آنها بسیار ارزشمند است. جلسات نوآوری معمولاً به یک تسهیل کننده، شرکت کنندگان و یک یادداشت کننده نیاز دارند که به پیگیری مکالمات و موارد قابل ارائه کمک می کند.

چه محیطی برای موفقیت آنها مناسب تر است؟

جلسات می توانند در محیط های مختلفی برگزار شوند، از یک اتاق کنفرانس سنتی گرفته تا یک محیط منحصر به فرد خارج از سایت یا فضای مجازی. با توجه به موضوع جلسه، چه محیطی به موفقیت آنها کمک می کند؟ از راحتی گرفته تا دسترسی به فناوری یا مواد مناسب، فاکتورهای زیادی در اینجا برای انتخاب مکان (مجازی یا حضوری) برای میزبانی جلسه نوآوری شما باید در نظر گرفته شود.

از چه ابزارهایی می توان برای تسهیل موفقیت آنها استفاده کرد؟

ابزارهای تفکر نوآوری و طراحی و فناوری می تواند به شما کمک کند تا یک جلسه بهتر و موثرتر با تیم خود را تسهیل کنید. ما شخصاً ابزارهای نرم افزاری برتر مانند Miro ، Zoom و Mural را توصیه می کنیم . برخی از این ابزارها به طور خاص برای جلسات مجازی یا خارج از سایت طراحی شده اند، در حالی که برخی دیگر می توانند حتی زمانی که شرکت کنندگان شما همه در یک اتاق باشند مفید باشند.

از چه فعالیت هایی می توان برای تقویت مشارکت و مشارکت استفاده کرد؟

مشارکت مثبت و مشارکت باعث ایجاد یا شکست جلسات نوآوری می شود. استفاده از فعالیت‌هایی که در اوایل جلسه تشویق می‌کنند، می‌تواند به شروع بازخورد و ورودی مورد نظر شما کمک کند. استفاده از یخ‌شکن‌های مختلف را در نظر بگیرید تا تیم را گرد هم بیاورید و جلسه را به خوبی برگزار کنید. سپس، جلسات اولیه، جلسات نقشه برداری و طراحی چالش، نمونه سازی سریع، و دیگر فعالیت های تفکر طراحی و فرآیند خلاقانه می تواند تیم ها را در حرکت، تفکر و کار با هم برای رسیدن به نتیجه مطلوب نگه دارد.

چگونه تیم خود را پس از اتمام جلسه پاسخگو خواهید کرد؟

بنابراین، جلسه شما به پایان رسید. بعدش چی؟ مطمئن شوید که اعضای تیم با آیتم های اکشن کنار می روند. یک برنامه در محل تیم شما را مسئول نگه می دارد و مطمئن می شود که همه چیز واقعاً اتفاق می افتد، نه اینکه به محض خروج آنها از اتاق، از بین برود.

این سوالات ساده می تواند به شما در تسهیل و ایجاد یک جلسه نوآوری کمک کند که موثر باشد و اهداف سازمانی شما را محقق کند.

رویکردهای نوآورانه جلسه که کار می کند

وقتی نوبت به ساخت یک قالب جلسه نوآورانه می رسد که برای تیم و پروژه شما کار می کند، اجازه دهید رویکردهای زیر به عنوان الهام بخش باشد! شما می توانید قدرت تسهیل را به جلسه طوفان فکری خود بیاورید!

1. هکاتون

“هک” = حل آزمایشی و خلاقانه مسئله با رویکردی بازیگوش

+

“ماراتن” = رویداد 24-48 ساعته

هکاتون ها فرمت های نوآورانه ای هستند که برای پرداختن به یک موضوع یا چالش خاص اختصاص داده شده اند. شرکت کنندگان در گروه های کوچک در محیطی کار خواهند کرد که تفکر خلاق و طوفان فکری و نمونه سازی نوآورانه را تشویق می کند. سرعت سریع این قالب برای تیم هایی که به دنبال حرکت سریع، ملموس ساختن ایده ها و آزمایش سریع پتانسیل خود هستند عالی است. با برنامه ریزی فعالیت های جذاب، هکاتون می تواند همکاری، تعامل و شبکه سازی بیشتری را به همراه داشته باشد. این به مخاطبان شما کمک می کند تا ایده های ارزشمندتری خلق و ارائه کنند.

2. چابک استند آپ

استندآپ‌ها که به‌عنوان یک جلسه روزانه شامل تیم اصلی طراحی شده‌اند، قالبی مؤثر برای قرار گرفتن سریع و کارآمد در قلب مشکل یا موضوع مورد نظر هستند. به اشتراک گذاری پیشرفت و تقویت موفقیت ها و موانع می تواند تیم را به هم نزدیکتر کند و همه را در مورد مشارکت کلی تیم در پروژه/سازمان هیجان زده کند.

جلسات ایستاده می توانند به عنوان نقطه ورود به یک تمرین چابک در سازمان شما کار کنند. یک قالب سه مرحله‌ای ساده که به آسانی قابل تسهیل است (حتی برای غیر “اسکرام مسترها”) برای هر کارمندی است که در حالت ایستاده به اشتراک بگذارد: 1. آنچه دیروز روی آن کار کرده است، 2. آنچه امروز روی آن کار می‌کند، و 3. هر گونه مانعی. مانع پیشرفت آنها می شود.

3. به اشتراک گذاری ایده

هنگامی که هدف جلسه نوآوری شما این است که تا حد امکان ایده های بیشتری از شرکت کنندگان خود ایجاد کنید، باید به قالب جلسه اشتراک گذاری ایده که دقیقاً برای انجام این کار طراحی شده است، تکیه کنید. این قالب جلسه بر فعالیت های طوفان فکری و طوفان فکری سریع تکیه دارد تا خلاقیت تیم شما را به جریان بیندازد و آنها را به مبتکران تبدیل کند. اگر یک ایده جدید عالی چیزی است که شما به آن نیاز دارید … طراحی جلسه نوآوری شما باید بر ایجاد ایده های بسیار زیادی از شرکت کنندگان در جلسه تمرکز کند.

اگر تیم شما به این قالب علاقه مند است، این 11 قالب را برای جلسات طوفان فکری که می تواند به شما در شروع کار کمک کند، مرور کنید. این الگوها می توانند پایه های خوبی برای جلسات طوفان فکری برای گروه های بزرگتر یا اندازه شرکت کنندگان کوچکتر باشند. فعالیت‌های طوفان فکری مختلف می‌تواند ایده‌ها یا راه‌های متنوعی برای حل یک مشکل ایجاد کند. برای مشارکت دادن گروه خود در فرآیند نوآوری، نیازی نیست که مدیرعامل یک شرکت دره سیلیکون باشید.

4. حل مسئله

آیا نیاز به حل یک مشکل مشخص و شناسایی شده دارید؟ آیا می خواهید روی ایجاد استراتژی ها و برنامه هایی برای هدایت آینده سازمان خود تمرکز کنید؟ فرمت جلسه نوآورانه حل مشکل ممکن است برای شما مناسب باشد. هدف اساسی این فرمت جلسه این است که با یک استراتژی جدید طراحی شده برای مقابله با یک مشکل فعلی که از پیشرفت تیم شما جلوگیری می کند یا مانع آن می شود، خارج شوید. برای انجام این کار، تیم باید با همکاری یکدیگر راه حل های ممکن را شناسایی کنند و این ایده ها را بر اساس معیارها یا الزامات مربوطه ارزیابی کنند.

آموزش نوآوری می تواند به شما کمک کند تا یک کارگاه خلاقانه حل مسئله بسازید که تکنیک ها، فعالیت ها و روش های مورد نیاز تیم شما برای موفقیت در این جلسات را به شما آموزش می دهد.

5. تیم سازی

واداشتن همه افراد به همکاری خوب برای رسیدن به اهداف یکسان می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر افراد با پیشینه ها یا تجربیات متفاوت را به کار بیاورید. اینجا جایی است که یک جلسه تیم سازی می تواند در سازمان شما جا بیفتد. این جلسات به ایجاد فرهنگ تیم شما، تقویت ارتباطات تیمی و ساده سازی فرآیندهای آینده کمک می کند. واداشتن همه به باز کردن و همکاری برای فرآیندهای تفکر خلاقانه و طراحی آینده ضروری است، بنابراین این قالب تیم سازی مکانی فوق العاده برای شروع است.

این یخ‌شکن‌های گروه بزرگ و سایر فعالیت‌ها راهی سرگرم‌کننده برای شروع با قالب جلسات تیم‌سازی شما هستند! شما می توانید تغییرات داخلی را برای روشی متفاوت از جلسات در سازمان خود رهبری کنید. سعی کنید کمتر از یک مجری ارائه دهنده یک ارائه پاور پوینت و تسهیل بیشتر فعالیت های مشترک و بازتاب از همکاران خود استفاده کنید.

نتیجه گیری جلسات نوآوری

اجرای یک جلسه نوآورانه موفق به چیزی بیش از هماهنگی برنامه ها و رزرو اتاق جلسه نیاز دارد! در این وبلاگ، ما در مورد برخی از سوالات، قالب‌ها و فعالیت‌هایی صحبت کردیم که می‌توانید از آنها برای طراحی و تسهیل یک جلسه نوآوری و تفکر محور که اهداف سازمانی منحصربه‌فرد شما را محقق می‌کند، استفاده کنید. ما به سازمان‌هایی مانند سازمان شما کمک کرده‌ایم تا به چالش‌های خود رسیدگی کنند و قالب‌های جلسات موفقی را طراحی کنند که هر آنچه را که قصد انجام آن را دارند و موارد دیگر را به انجام می‌رسانند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *