جلبک – عامل نوآوری پایداری


در هوا در نتیجه گسترش روزافزون صنعت پدیدار شده است و اکنون بر آن تاکید ویژه ای شده است. در مبارزه با تغییرات آب و هوایی، درختان منبع قدرتمندی هستند. فتوسنتز کربن را از جو بیرون می کشد و آن را در ساختار گیاه و زمین ذخیره می کند. ما به طور کلی می‌دانیم که درختان و جنگل‌ها کمک می‌کنند، اما به نظر می‌رسد ضروری‌ترین گروه‌های موجودات زنده در جهان، که حدود نیمی از اکسیژن جو را ایجاد می‌کنند، توجه کافی را به خود جلب نمی‌کنند.

ارگانیسم گیاه مانندی که از فتوسنتز برای تولید و آزادسازی اکسیژن از دی اکسید کربن استفاده می کند، می تواند راه حلی بالقوه برای بحران های زیست محیطی ما باشد. ریزجلبک ها انرژی پاک و آینده ای پایدار را برای ما روشن می کنند. استفاده از جلبک به عنوان یک عنصر پایداری کنجکاوی محققان را در سال های اخیر برانگیخته است. اما برای پایدارتر کردن سیاره با جلبک ها چه کاری می توانیم انجام دهیم و چگونه می توانیم نوآوری (سوخت زیستی) را تامین کنیم؟ اجازه دهید چند مثال را مرور کنیم.

نوآوری سوخت زیستی

سوخت های زیستی جلبکی نوعی سوخت زیستی هستند که از جلبک ها تولید می شوند. فرآیند تولید سوخت زیستی جلبکی با برداشت جلبک از منابع آب آغاز می شود. جلبک های برداشت شده سپس به اجزای تشکیل دهنده خود برای استخراج روغن ها، لیپیدها و قندها که به عنوان مواد خام برای تولید سوخت زیستی استفاده می شوند، تجزیه می شود.

هزینه تولید سوخت های زیستی جلبکی می تواند بسته به عوامل متعددی مانند مواد اولیه، مکان و تکنیک فرآوری متفاوت باشد. نقطه ضعف اصلی این روش تولید انرژی این است که مقدار سوخت زیستی تولید شده اغلب کمتر از مقدار انرژی مورد نیاز برای تولید آن است. فرآیند کم آبی نیز انرژی زیادی مصرف می کند. برای استفاده از این نوع گیاه که در آب زندگی می کند، نوآوری در تولید سوخت زیستی حیاتی است.

این نوع نوآوری از دانشگاه یوتا می آید و هدف آن نه تنها افزایش سرعت، بلکه کاهش هزینه تولید برق از جلبک ها است. کلید این فناوری جایگزینی فرآیند وقت گیر کم آبی با جت میکسر است که چربی ها را در چند ثانیه از بین می برد.

درختان مایع

این نوآوری، و همچنین نوآوری قبلی، از یک موسسه آموزشی می آید. این ابتکار توسط موسسه تحقیقات چند رشته ای در دانشگاه بلگراد رهبری می شود . این یک مفهوم تولید برق مبتنی بر جلبک برای مناطق شهری است که در معرض آلودگی بیش از حد کربن قرار دارند. این به عنوان ترکیبی از زیست شناسی، طراحی پیشرفته و قابلیت هایی که برای محیط های شهری مناسب است، در نظر گرفته شد. در مورد چیست؟

در حالی که طراحی آن طوری تنظیم شده است که به عنوان یک نقطه ملاقات مدرن با درگاه های شارژ USB، نیمکت مناسب و نور شب با یک پنل خورشیدی در بالا کار کند، ظرف پر از آب با ریزجلبک ها به طور مداوم CO2 را از هوا جذب کرده و اکسیژن تمیز را جایگزین آن می کند. .

جلبک ها به طور فزاینده ای در روش های نوآورانه برای مقابله با تغییرات آب و هوایی مورد توجه قرار می گیرند. گیاهان دیگر آن را دوست ندارند، آنها می گویند این یک چیز علف هرز، لزج و لغزنده است که همیشه نور آنها را می دزدد. اما ما می دانیم که احتمالاً کلید آینده ای پایدارتر این سیاره را در اختیار دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *