جریان ایده

در سازمان های متوسط ​​تا بزرگ، جریان ایده برای نوآوری حیاتی است . هر شرکتی دارای تعدادی افراد بسیار خلاق و تعداد بیشتری از افراد با خلاقیت متوسط ​​است. با جریان ایده‌های بهینه، ایده‌های خوب آن‌ها نسبتاً سریع و با هزینه کارآمد شناسایی و اجرا می‌شوند. با جریان بد ایده، آن ایده ها بیشتر از بین می روند. کیفیت جریان ایده در اکثر شرکت ها، البته، جایی در وسط قرار می گیرد.

برای تجسم بهتر جریان ایده، فکر کردن به حرکت در فضای ابعادی مفید است.

جریان ایده با ابعاد صفر بدترین نوع جریان ایده است. ابعاد صفر، همانطور که به یاد دارید، یک نقطه واحد است که هیچ حرکتی از آن وجود ندارد. به همین ترتیب، در شرکت هایی با سلسله مراتب بالا که برای دریافت ایده از کارکنان باز نیستند، ایده ها راه به جایی نمی برند. اگر یکی از کارکنان ایده‌ای داشته باشد، ممکن است آن را با همکارانش به روشی «آیا عالی نیست اگر شرکت ما…» در میان بگذارد. اما این ایده فراتر نمی رود. تنها زمانی که یک تصمیم گیرنده – معمولاً مدیر عامل – ایده ای داشته باشد، اجرا می شود.

جریان ایده یک بعدی بهتر است. فضای یک بعدی خطی است و شامل نقاطی در امتداد یک خط است. در شرکت هایی که شروع به احترام به ایده ها کرده اند، جریان ایده خطی می شود. وقتی کارمندی ایده‌ای دارد، از او دعوت می‌شود تا آن را با کسی که مسئول ایده‌ها است، مانند مافوق خود یا یک مدیر نوآوری در میان بگذارد. اگر ایده امیدوارکننده به نظر می رسد، مدیر نوآوری ممکن است آن را با مبتکر بحث کند، آن را برای ارزیابی به یک متخصص بفرستد یا برای تایید به مافوق خود بفرستد. هر یک از این افراد را می توان به عنوان نقاطی در خط جریان ایده دید.

ایده‌ها راحت‌تر در طول خط به جلو و عقب حرکت می‌کنند. و هر چه خطوط جریان ایده بیشتر باشد، احتمال نوآوری یک شرکت بیشتر است.

با کمال تعجب، تعدادی از شرکت‌ها که راه‌حل‌های مدیریت ایده را ارائه می‌کنند، راه‌حل‌های خود را بر مبنای جریان یک بعدی ایده قرار می‌دهند. این مایه تاسف است، زیرا هنگامی که یک شرکت در ابزاری قرار می گیرد که آنها را به یک جریان ایده یک بعدی سوق می دهد، گسترش آن به دو یا سه بعدی دشوار است.

دو بعدی یک صفحه یا سطح صاف را تعریف می کند. جریان ایده دو بعدی به این معنی است که ایده ها در تمام جهات در سراسر سازمان جریان دارند. هرکسی می‌تواند ببیند که دیگران چه ایده‌هایی را پیشنهاد می‌کنند، ایده‌های خود را مطرح کنند و روی ایده‌های دیگران همکاری کنند.

به همین ترتیب، زمانی که ایده ها اجرا می شوند، به طور شفاف انجام می شوند تا کل شرکت نظارت کند.

جریان ایده دو بعدی به وضوح یک گام بزرگ از جریان ایده یک بعدی است. همه در هر سطحی شرکت می کنند. همکاری مبتنی بر ایده های خوب است، آنها را به ایده های عالی تبدیل می کند و ارتباطات شفاف مدیریت نشان دهنده حمایت از نوآوری است که نوآوری بیشتر را تشویق می کند.

در واقع، ممکن است تعجب کنید که نوآوری سه بعدی چگونه به نظر می رسد و چگونه می تواند در نوآوری دو بعدی بهبود یابد.

سه بعدی یک مکعب یا فضایی را که ما می شناسیم تعریف می کند. جریان ایده سه بعدی فراتر از شرکت است و مشتریان، تامین کنندگان، مشاوران و شرکای تجاری شما را به ارمغان می آورد. شاید حتی در برخی موارد عموم مردم. همه این افراد در مورد اینکه چگونه یک سازمان می تواند محصولات، خدمات و تصویر خود را بهبود بخشد، ایده هایی دارند.

به ویژه، محصولاتی که مشتریان به آنها وابستگی های عاطفی قوی دارند، مطمئناً ایده های فکر شده مشتریان را جذب می کنند.

با وارد کردن همه افراد از کارمندان گرفته تا تامین کنندگان و مشتریان به جریان ایده، یک سازمان واقعاً پتانسیل خود را برای نوآوری به حداکثر می رساند و همچنین ارزشی را که سازمان در نوآوری قائل است به همه در زنجیره های تامین، تولید و توزیع نشان می دهد.

البته وارد کردن افراد خارجی به جریان ایده دشوارتر از وارد کردن کارمندان است. به دلایل رقابتی، اکثر شرکت ها باید اطلاعات را، به ویژه در مورد محصولات و خدمات نوآورانه جدید، در مرحله توسعه محرمانه نگه دارند. علاوه بر این، افراد بی‌وجدان (مانند مشتریان عصبانی یا رقبای بد) می‌توانند با وارد کردن ایده‌های بد به سیستم، جریان ایده را خراب کنند. از این رو سازه هایی باید ساخته شوند تا اجازه دهند سطوح مختلف ایده بین بخش های مختلف فضای سه بعدی جریان یابد.

درباره محصول ما..

مدیریت ایده سازمانی جنی با اجازه دادن به هر کسی که اجازه می‌دهید در پیشنهاد، همکاری و ارزیابی ایده‌ها شرکت کند، جریان ایده‌های سه بعدی را امکان پذیر می‌کند. علاوه بر این، جنی به سطوح دسترسی چندگانه اجازه می دهد، بنابراین می توانید به کارمندان مورد اعتماد بالاترین سطح دسترسی را بدهید، در حالی که به تامین کنندگان و مشتریان سطح دسترسی کمتری می دهید و از دسترسی آنها به اطلاعات محرمانه یا بسیار حساس جلوگیری می کنید.

چگونه ایده ها جریان می یابند و رشد می کنند

پنج مرحله تکاملی برای توسعه و اصلاح نوآوری های بزرگ.

مخترع آمریکایی توماس ادیسون یک بار گفت:
مخترع آمریکایی توماس ادیسون زمانی گفت: “برای داشتن یک ایده عالی، تعداد زیادی از آنها را داشته باشید.”

پابلو پیکاسو هنرمند اسپانیایی زمانی گفت: «من با یک ایده شروع می‌کنم و سپس به چیز دیگری تبدیل می‌شود.» او درست می‌گوید. همانطور که مرحله به مرحله یک روش فرآیند خلاقانه مؤثر را طی می‌کنید، ماهیت یک ایده تغییر می‌کند و تکامل می‌یابد.

اجازه دهید توضیح دهم که چگونه این تکامل از طریق فرآیندی مانند روش X-IDEA من با پنج مرحله آن انجام می شود: Xploration، Ideation، Development، Evaluation و Action.

آلفرد نورث وایتهد، ریاضی‌دان و فیلسوف بریتانیایی، می‌گوید: 1. هر ایده اولیه را در حین ایجاد مفهوم در مورد پروژه خود ثبت کنید: “ایده‌ها باقی نمی‌مانند. باید کاری در مورد آنها انجام داد.” وقتی به ایده ای فکر می کنید و نمی توانید آن را یادداشت کنید چه اتفاقی می افتد؟ دقیقا. خیلی زود فراموشش می کنی

وقتی برای اولین بار شروع به بررسی پرونده نوآوری خود با تیم خود می کنید، به ناچار ایده ای در مورد چگونگی حل چالش خود خواهید داشت. این «ایده‌های اولیه» را بنویسید و جمع‌آوری کنید تا بتوانید بعداً به آنها بازگردید.

2. در طول ایده پردازی صدها ایده خام تولید کنید: مخترع آمریکایی توماس ادیسون توصیه کرد: “برای داشتن یک ایده عالی، تعداد زیادی از آنها را داشته باشید.” مرحله ایده پردازی در مورد کمیت ایده است.

این ایده ها هنوز نیازی به کامل بودن ندارند، به همین دلیل است که ما آنها را “ایده های خام” می نامیم. با این حال، همه آنها باید معیارهای اساسی یک ایده را برآورده کنند – پیشنهادی از یک روش عمل ممکن که به عنوان یک جمله با یک فعل تشکیل دهنده عنصر عمل بیان می شود.

معمولا، یک ایده خام قابل اجرا چیزی بین 10 تا 20 کلمه دارد، فقط به اندازه ای که به خوبی روی یک یادداشت 3×3 اینچی Post-it قرار گیرد. همانطور که شاعر آمریکایی مارک ون دورن خاطرنشان کرد: “ایده ها را وارد کنید و آنها را به صورت سلطنتی سرگرم کنید، زیرا ممکن است یکی از آنها پادشاه باشد.”

3. ایده های خام را در مفاهیم ایده طراحی کنید: “کشف شامل دیدن آنچه که همه دیده اند، و فکر کردن به آنچه که هیچ کس فکر نکرده است.” با توجه به این بیانیه آلبرت فون زنت گیورگی، بیوشیمیست برنده جایزه نوبل، تیم شما باید تمام ایده های خام تولید شده در طول ایده پردازی (و همچنین هر ایده اولیه ای که در مرحله اول فرآیند یادداشت شده است) را بررسی کند تا جذاب ترین، حتی جالب ترین را کشف کند. وحشی و اکثر ایده های خام معمولی را دور بریزید.

از نظر عددی، تیمی که هزار ایده خام تولید کرده است، معمولاً حدود 200 ایده جالب را کشف می کند.

پیکاسو خاطرنشان کرد: “یک ایده نقطه عزیمت است و نه بیشتر. به محض اینکه آن را توضیح دهید، با فکر تغییر شکل می دهد.” به این ترتیب، تیم ها متعاقبا از ایده های وحشیانه و جالب خود برای طراحی مفاهیم ایده با کمک سه اصل خلاقانه دگرگون کننده استفاده می کنند: بسط، ترکیب و تغییر شکل.

یک ایده خوب طراحی شده چیزی بین 100 تا 250 کلمه دارد و دارای پنج معیار است:

  • جزئیات این ایده در مورد چیست.
  • آنها را به عنوان یک کاربر یا ذینفع هدف قرار می دهد.
  • چرا برای آن شخصیت هدف ارزشمند و معنادار است.
  • یک طرح ایده ساده برای بیان مفهوم به صورت بصری داشته باشید.
  • ماهیت آن را در یک عنوان ساده خلاصه کنید (معمولا حداکثر تا پنج کلمه).

هدف تیم شما باید مجموعه ای از حداقل دوجین ایده ایده باشد.

4. ایده های برتر خود را با بالاترین ارزش پتانسیل انتخاب کنید: “وقتی روی یک مشکل کار می کنم، هرگز به زیبایی فکر نمی کنم. فقط به این فکر می کنم که چگونه مشکل را حل کنم. اما وقتی تمام کردم، اگر راه حل زیبا نباشد، می دانم. باکمینستر فولر مخترع آمریکایی گفت: این اشتباه است.

در مرحله بعدی فرآیند بحرانی (اغلب ارزیابی نامیده می شود)، همه مفاهیم ایده طراحی شده برای درک جوانب مثبت، منفی و جنبه های جالب آنها ارزیابی می شوند. سپس، از قبل انتخاب می‌کنید که کدام‌ها را در این فرآیند به جلو می‌برید و کدام‌ها را می‌کشید.

همه مفاهیمی که از این پیش غربالگری جان سالم به در می برند، بهبود می یابند و برخی ممکن است نمونه اولیه شوند. در پایان این مرحله، تیم شما باید بر روی تعداد انگشت شماری از ایده های برتر منتخب که احساس می کنید زیبا و معنادار هستند، تصمیم گیری کند.

5. سرانجام، یک مفهوم برتر را به یک نوآوری ملموس تبدیل کنید: آرنولد گلاسو، تاجر و نویسنده آمریکایی، خاطرنشان کرد: «ایده‌هایی که با عمل همراه نیستند، هرگز بزرگتر از سلول‌های مغزی که اشغال کرده‌اند، نمی‌شوند». در آغاز این مرحله نهایی، تیم باید هر یک از ایده های برتر انتخاب شده خود را مطرح کند. بسته به اینکه چقدر پتانسیل ارزش هر یک را قانع‌کننده نشان می‌دهند، یا کشته می‌شود یا برای اجرا در نظر گرفته می‌شود.

در نهایت، یک تیم فعال‌سازی ایده تشکیل می‌شود تا روی تبدیل ایده برتر سرمایه‌گذاری شده به یک محصول قابل لمس نوآوری کار کند – محصول جدیدی که باید ارسال شود، خدمات جدیدی که باید راه‌اندازی شود، تجربه مشتری جدیدی که باید مرحله‌بندی شود، یا فرآیندی جدید از جمله اجرا شود.

ویکتور هوگو نویسنده فرانسوی به درستی خاطرنشان کرد: “یک ایده نمی تواند بیشتر از یک رودخانه به عقب برگردد.” و درست همانطور که نمی توان نادیده گرفت، یک ایده از طریق جریان فرآیند خلاقانه به جلو جریان می یابد. بنابراین، کمی زمان بگذارید تا ایده‌هایتان به جریان بیفتد و هماهنگ با جریان یک روش نوآوری موثر رشد کند تا زمانی که به یک نوآوری زیبا تبدیل شود.

Please credit and share this article with others using this link: https://www-bangkokpost-com.translate.goog/business/general/2559091/how-ideas-flow-and-grow?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc. View our policies at http://goo.gl/9HgTd and http://goo.gl/ou6Ip. © Bangkok Post PCL. All rights reserved.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *