در سازمان های متوسط ​​تا بزرگ، جریان ایده برای نوآوری حیاتی است . هر شرکتی دارای تعدادی افراد بسیار خلاق و تعداد بیشتری از افراد با خلاقیت متوسط ​​است. با جریان ایده‌های بهینه، ایده‌های خوب آن‌ها نسبتاً سریع و با هزینه کارآمد شناسایی و اجرا می‌شوند. با جریان بد ایده، آن ایده ها بیشتر از بین می روند. کیفیت جریان ایده در اکثر شرکت ها، البته، جایی در وسط قرار می گیرد.

برای تجسم بهتر جریان ایده، فکر کردن به حرکت در فضای ابعادی مفید است.

جریان ایده با ابعاد صفر بدترین نوع جریان ایده است. ابعاد صفر، همانطور که به یاد دارید، یک نقطه واحد است که هیچ حرکتی از آن وجود ندارد. به همین ترتیب، در شرکت هایی با سلسله مراتب بالا که برای دریافت ایده از کارکنان باز نیستند، ایده ها راه به جایی نمی برند. اگر یکی از کارکنان ایده‌ای داشته باشد، ممکن است آن را با همکارانش به روشی «آیا عالی نیست اگر شرکت ما…» در میان بگذارد. اما این ایده فراتر نمی رود. تنها زمانی که یک تصمیم گیرنده – معمولاً مدیر عامل – ایده ای داشته باشد، اجرا می شود.

جریان ایده یک بعدی بهتر است. فضای یک بعدی خطی است و شامل نقاطی در امتداد یک خط است. در شرکت هایی که شروع به احترام به ایده ها کرده اند، جریان ایده خطی می شود. وقتی کارمندی ایده‌ای دارد، از او دعوت می‌شود تا آن را با کسی که مسئول ایده‌ها است، مانند مافوق خود یا یک مدیر نوآوری در میان بگذارد. اگر ایده امیدوارکننده به نظر می رسد، مدیر نوآوری ممکن است آن را با مبتکر بحث کند، آن را برای ارزیابی به یک متخصص بفرستد یا برای تایید به مافوق خود بفرستد. هر یک از این افراد را می توان به عنوان نقاطی در خط جریان ایده دید.

ایده‌ها راحت‌تر در طول خط به جلو و عقب حرکت می‌کنند. و هر چه خطوط جریان ایده بیشتر باشد، احتمال نوآوری یک شرکت بیشتر است.

با کمال تعجب، تعدادی از شرکت‌ها که راه‌حل‌های مدیریت ایده را ارائه می‌کنند، راه‌حل‌های خود را بر مبنای جریان یک بعدی ایده قرار می‌دهند. این مایه تاسف است، زیرا هنگامی که یک شرکت در ابزاری قرار می گیرد که آنها را به یک جریان ایده یک بعدی سوق می دهد، گسترش آن به دو یا سه بعدی دشوار است.

دو بعدی یک صفحه یا سطح صاف را تعریف می کند. جریان ایده دو بعدی به این معنی است که ایده ها در تمام جهات در سراسر سازمان جریان دارند. هرکسی می‌تواند ببیند که دیگران چه ایده‌هایی را پیشنهاد می‌کنند، ایده‌های خود را مطرح کنند و روی ایده‌های دیگران همکاری کنند.

به همین ترتیب، زمانی که ایده ها اجرا می شوند، به طور شفاف انجام می شوند تا کل شرکت نظارت کند.

جریان ایده دو بعدی به وضوح یک گام بزرگ از جریان ایده یک بعدی است. همه در هر سطحی شرکت می کنند. همکاری مبتنی بر ایده های خوب است، آنها را به ایده های عالی تبدیل می کند و ارتباطات شفاف مدیریت نشان دهنده حمایت از نوآوری است که نوآوری بیشتر را تشویق می کند.

در واقع، ممکن است تعجب کنید که نوآوری سه بعدی چگونه به نظر می رسد و چگونه می تواند در نوآوری دو بعدی بهبود یابد.

سه بعدی یک مکعب یا فضایی را که ما می شناسیم تعریف می کند. جریان ایده سه بعدی فراتر از شرکت است و مشتریان، تامین کنندگان، مشاوران و شرکای تجاری شما را به ارمغان می آورد. شاید حتی در برخی موارد عموم مردم. همه این افراد در مورد اینکه چگونه یک سازمان می تواند محصولات، خدمات و تصویر خود را بهبود بخشد، ایده هایی دارند.

به ویژه، محصولاتی که مشتریان به آنها وابستگی های عاطفی قوی دارند، مطمئناً ایده های فکر شده مشتریان را جذب می کنند.

با وارد کردن همه افراد از کارمندان گرفته تا تامین کنندگان و مشتریان به جریان ایده، یک سازمان واقعاً پتانسیل خود را برای نوآوری به حداکثر می رساند و همچنین ارزشی را که سازمان در نوآوری قائل است به همه در زنجیره های تامین، تولید و توزیع نشان می دهد.

البته وارد کردن افراد خارجی به جریان ایده دشوارتر از وارد کردن کارمندان است. به دلایل رقابتی، اکثر شرکت ها باید اطلاعات را، به ویژه در مورد محصولات و خدمات نوآورانه جدید، در مرحله توسعه محرمانه نگه دارند. علاوه بر این، افراد بی‌وجدان (مانند مشتریان عصبانی یا رقبای بد) می‌توانند با وارد کردن ایده‌های بد به سیستم، جریان ایده را خراب کنند. از این رو سازه هایی باید ساخته شوند تا اجازه دهند سطوح مختلف ایده بین بخش های مختلف فضای سه بعدی جریان یابد.

درباره محصول ما..

مدیریت ایده سازمانی جنی با اجازه دادن به هر کسی که اجازه می‌دهید در پیشنهاد، همکاری و ارزیابی ایده‌ها شرکت کند، جریان ایده‌های سه بعدی را امکان پذیر می‌کند. علاوه بر این، جنی به سطوح دسترسی چندگانه اجازه می دهد، بنابراین می توانید به کارمندان مورد اعتماد بالاترین سطح دسترسی را بدهید، در حالی که به تامین کنندگان و مشتریان سطح دسترسی کمتری می دهید و از دسترسی آنها به اطلاعات محرمانه یا بسیار حساس جلوگیری می کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *