تمرکز کامرون بر صادرات مزیت های نوآوری چینی را از دست می دهد

مایه دلگرمی است که ببینیم دولت بریتانیا در نهایت چین را به عنوان یک شریک تجاری جدی می گیرد و دیوید کامرون این هفته پس از رژه وزیرانی که به پکن سفر کرده اند.

مطمئناً فرصت‌های تجاری بزرگی در دومین اقتصاد بزرگ جهان وجود دارد که همچنان هر سال با بیش از 7 درصد رشد می‌کند – نرخ رشدی بسیار بالاتر از وحشیانه‌ترین رویاهای بریتانیا. اما تمرکز سیاستمداران ما بسیار محدود است.

افزایش صادرات بیشتر بریتانیا خوب است، و ما مطمئناً در اینجا به کمک نیاز داریم: صادرات به همه کشورهای BRIC (برزیل، روسیه، هند، چین) در سال منتهی به ژوئن 2013 به 24 میلیارد دلار رسید، اما این رقم با 139 دلار آمریکا کاهش یافت. بر اساس آمار صندوق بین المللی پول ، فرانسه و ایتالیا به ترتیب با 38 و 35 میلیارد دلار پیشی گرفته اند .

همچنین می‌توانیم برای تشویق سرمایه‌گذاری بیشتر چین در بریتانیا و جذب سهم بیشتری از پولی که تقریباً 100 میلیون گردشگر چینی هر سال به خارج از کشور می‌روند، کارهای بیشتری انجام دهیم. با این حال، یک بازی بسیار بزرگتر وجود دارد که واقعاً می تواند رقابت جهانی بریتانیا را متحول کند.

جهانی فکر کنید، در چین عمل کنید

همانطور که یکی از مدیران اجرایی به من گفت: “فکر کردن به پیروزی در چین به اندازه کافی بزرگ فکر نمی کند.” ما باید به این فکر کنیم که چگونه از پتانسیل چین برای کمک به بریتانیا برای پیروزی در بازار جهانی استفاده کنیم. برای انجام این کار، ما باید فراتر از تولید صادرات بیشتر و جذب سرمایه گذاری داخلی نگاه کنیم.

جایزه واقعی از طریق نوآوری مشترک است – کمک گرفتن از شرکت های چینی برای تبدیل اختراعات، فن آوری های جدید و ایده هایی که بریتانیا به وفور دارد به محصولات و خدمات رقابتی و بازار انبوه که می توانند بازارهای جهان را تسخیر کنند.

این به این معنا نیست که فقط چینی ها را وادار کنیم تا آنچه را که ما آرزو می کنیم بسازند. در عوض، ما را ملزم به همکاری در زمینه نوآوری و تجاری سازی می کند: فرآیندهای آزمایشی، بهبود، و افزایش فناوری های جدید و توسعه روش های تولید مکمل برای ایجاد کارآمد این محصولات جدید.

از لحاظ تاریخی بریتانیا بسیاری از اختراعات و فناوری های جدید خود را در حالی که هنوز نمونه اولیه بودند به ایالات متحده فروخت. بارها شاهد بوده‌ایم که شرکت‌های آمریکایی ایده‌های بریتانیا را تجاری می‌کنند و آنها را به فیلم‌های پرفروش بازار تبدیل می‌کنند و بخش عمده‌ای از پاداش‌های اقتصادی را درو می‌کنند. ایالات متحده در انجام این کار مزایایی داشت: این بزرگترین و پویاترین بازار در جهان بود که در آن مصرف کنندگان تشنه چیزهای جدید و بهبود یافته بودند.

امروزه بهترین مکان در جهان برای دستیابی به یک اختراع یا فناوری جدید و تبدیل آن به یک محصول انبوه جهانی، چین است. و این کشور نه تنها یک بازار بالقوه جدید بزرگ است، بلکه یک بازار بسیار روان و سریع است. بسیاری از خریدارانی که برای اولین بار برای اولین بار خریداری می کنند و مشتریانی با ذهن باز وجود دارند که مایل به آزمایش چیزهای جدید هستند. قوانین برنامه‌ریزی ضعیف‌تر و تامین‌کنندگان مشتاق تجهیزات به این معنی است که امکان راه‌اندازی یک مرکز تولید جدید در ماه‌ها به جای سال‌ها وجود دارد. همه اینها میراث کمتری از همه نوع را ایجاد می کند که مانع از آن شود.

البته زمانی که شرکت ها با همتایان چینی خود برای ارائه یک ایده جدید به بازار کار می کنند، مسائل مربوط به حفاظت از مالکیت معنوی وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد. لازم است حق ثبت اختراع و علائم تجاری را به دست آورید، توافق کنید که چگونه بازارها و سودهای آینده را با شرکای چینی خود به اشتراک بگذارید، و فناوری خود را به آنچه نیاز دارید به اشتراک بگذارید و چه اسرار تجاری می تواند یک “جعبه سیاه” ضرب المثل باقی بماند، ضروری است.

اما اگر بتوانید بر این مانع غلبه کنید، مزیت استفاده از چین برای تبدیل یک اختراع یا فناوری جدید به یک پیشنهاد با ارزش برای پول در مقیاس بزرگ که می‌تواند قفل بازارهای انبوه جهان را باز کند، بسیار زیاد است.

نوآوری با هم

برخی از شرکت ها، بزرگ و کوچک، در حال حاضر از پتانسیل نوآوری و اتحاد تجاری سازی با چین استفاده می کنند. به عنوان مثال Green Biologics، یک شرکت بریتانیایی که در سال 2003 برای توسعه و تجاری سازی یک فناوری جدید برای تولید مواد شیمیایی تجدیدپذیر و سوخت های زیستی تأسیس شد. Green Biologics از اتحاد با غول‌های چینی مانند Laihe Chemicals استفاده کرد تا فناوری خود را در کسری از زمانی که در بریتانیا طول می‌کشد از آزمایشگاه به مراکز تولید در مقیاس کامل برساند. زمانی که این کشور در چین رشد خود را ثابت کرد، فرصت‌هایی در برزیل و ایالات متحده باز شد.

در همین حال، AstraZeneca اواخر سال گذشته با شرکت چینی Pharmaron اتحاد تشکیل داد تا به آن کمک کند تا ترکیبات جدید را از طریق خط لوله نوآوری سریعتر پیشرفت دهد و آنها را به مقیاسی برساند که داروهای معنادار را به بیماران در سراسر جهان برساند.

بنابراین پیام به نخست وزیر روشن است: اگر می‌خواهید رقابت جهانی بریتانیا را بهبود ببخشید، چشم‌انداز خود را فراتر از معاملات صادراتی و پروژه‌های سرمایه‌گذاری داخلی افزایش دهید. شما باید به ایجاد قراردادهای مشترک کمک کنید که ما را قادر می سازد تا به سرعت ایده های بریتانیا و فناوری جدید را با استفاده از منابع و قابلیت های چین تجاری سازی کنیم.

بازی جدید برای پیوندهای تجاری بریتانیا و چین باید در مورد تسریع نوآوری مشترک برای تسخیر بازارهای جهانی باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *