تفکر ضد متعارف (ACT) در مقابل طوفان فکری


من تفکر ضد متعارف (ACT) را در سال 2010 به عنوان پاسخی به طوفان فکری سنتی توسعه دادم ، تکنیکی که ثابت شده است روش ضعیفی برای تولید ایده‌های خلاقانه است، اما در تولید ایده کسب‌وکار استاندارد باقی مانده است، صرفاً به این دلیل که روشی است که دارد. همیشه انجام شد از زمانی که برای اولین بار ACT را در کنفرانس اروپایی خلاقیت و نوآوری در سال 2011 نشان دادم، کارگاه هایی را در ACT رهبری کرده ام، در مورد ACT صحبت کرده ام، جلسه تسهیل ACT را برای دستیابی به اهداف انجام داده ام و در مورد ACT در سطح جهانی صحبت کرده ام. هر بار که کاری با ACT با یک گروه انجام می دهم، کمی بیشتر یاد می گیرم.

در این مقاله، من طوفان فکری را با ACT مقایسه می کنم.

 

فلسفه

طوفان فکری

فلسفه عملیاتی پشت طوفان فکری تولید مقدار زیادی ایده بدون نگرانی در مورد کیفیت است، با این فرض که حداقل تعدادی از ایده ها خلاقانه باشند. قانون شماره یک طوفان فکری این است که در طول ایده پردازی نباید از ایده ها انتقاد کرد.

عمل کنید

فلسفه عملیاتی پشت ACT این است که وقتی نیاز به خلاقیت دارید، ذهن شما را به سمت رد تفکر متعارف به نفع تفکر غیر متعارف و ایجاد یک دیدگاه خلاق واحد در پاسخ به موقعیت خاص قرار دهید. به عبارت دیگر، ACT بر کیفیت خلاق بر کمیت تأکید دارد.

 

شروع شدن

طوفان فکری

طوفان فکری، همانطور که توسط الکس آزبورن (که این عبارت را ابداع کرد) توصیف کرد، به چگونگی شروع نمی‌پردازد. با این حال، طوفان فکری در نهایت توسط آقای آزبورن و سیدنی پارنز به حل خلاقانه مسئله (CPS) گسترش یافت. CPS یک “کاوش در مرحله چالش” را توصیف می کند که شامل مراحل “هدف یابی”، “واقعیت یابی” و “مشکل یابی” است. این مراحل برای تجزیه و تحلیل و تعریف مشکل واقعی که می‌خواهید برای آن ایده‌های خلاقانه ایجاد کنید، استفاده می‌شود. این به نظر من بهترین ویژگی CPS است. افراد تمایل دارند قبل از اینکه مشکل خود را به درستی درک کنند، تلاش کنند و ایده داشته باشند. تجزیه و تحلیل و تعریف مشکل این احتمال را افزایش می دهد که ایده های مرتبط بعداً پیشنهاد شود. در واقع، من از این مرحله در ACT استفاده کرده ام، اما آن را فراتر برده ام.

عمل کنید

در ACT، موقعیتی که در آن می‌خواهید اقدام خلاقانه انجام دهید، «وضعیت ماورایی» نامیده می‌شود، زیرا از اکثر موقعیت‌هایی که در آن کار متعارف را انجام می‌دهید، فراتر می‌رود. وقتی با موقعیتی ماورایی روبرو می شوید، نباید سعی کنید ایده داشته باشید، بلکه باید با موقعیت بازی کنید. آن را عمیقاً به ذهن درونی خود بیاورید، آن را کشف کنید، آن را تغییر دهید، آن را با موقعیت های دیگر مرتبط کنید و عمیقاً آن را بشناسید. این به ذهن کمک می کند تا ارتباطات غیرمنتظره و غیر متعارفی با اطلاعات دیگر برقرار کند.

مدیتیشن یک راه عالی برای بازی با یک موقعیت در ذهن درونی شما است و باید اولین قدم شما باشد – به خصوص زمانی که به تنهایی از ACT استفاده می کنید.

علاوه بر این، هنگام همکاری با گروه‌ها، باید سؤالاتی بپرسید تا موقعیت را بهتر درک کنید و ارتباط ذهنی‌ای را که با موقعیت ایجاد می‌کنید گسترش دهید – این به شما کمک می‌کند تا بعداً ایده‌های غیر متعارف بسازید. سه نوع سؤال برای پرسیدن در ACT وجود دارد، سؤالات تحلیلی، مانند سؤالاتی که در CPS می‌پرسید. احساس سوالات برای کشف تداعی عاطفی موقعیت؛ و سؤالات ماورایی که سؤالاتی به ظاهر پوچ هستند که به شما کمک می کنند بین موقعیت و سایر اطلاعات در ذهن خود ارتباط های غیرمنتظره و غیر متعارف ایجاد کنید. سؤالات ماورایی ممکن است شامل این موارد باشد: “موقعیت چه رنگی است؟”، “اگر دسته ای از گربه ها در موقعیت شما شروع به دویدن کنند، چه اتفاقی می افتد؟” و “مادربزرگت در این شرایط چه کار می کند؟”

 

مشکلت چیه

طوفان فکری

طوفان فکری از بیان مسئله استفاده می کند که معمولاً به صورت “از چه راه هایی ممکن است…؟” هدف تشویق تفکر واگرا است که هنوز با مشکل مرتبط است.

عمل کنید

با یک هدف سکسی کار می کند: هدفی که تحریک کننده، جالب و محرک است. باید آن را طوری بیان کرد که وضعیت ماورایی را در نور جدیدی قرار دهد. به عنوان مثال، به جای این که بپرسیم “از چه راه هایی می توانیم دوربین های دیجیتال نسل بعدی خود را بهبود بخشیم؟” ممکن است بپرسید، “دستگاهی را توصیف کنید که در جیب شما قرار می گیرد و به شما امکان می دهد خاطرات را ضبط کرده و به اشتراک بگذارید.”

ACT فراخوان‌هایی را برای اقدام، مانند «طراحی…»، «توصیف…» و «ساخت…» در مورد درخواست‌های ایده تشویق می‌کند. علاوه بر این، ACT پیشنهاد می‌کند ایده‌ها در صورت امکان در قالب یک تصویر، مدل یا داستان ارائه شوند. این تجسم یک چشم انداز خلاق را به عنوان یک راه حل جامع در یک موقعیت معین تسهیل می کند.

 

ایده ها!

طوفان فکری

طوفان فکری در اینجا بسیار سختگیرانه است. هدف تولید هر چه بیشتر ایده است. کمیت مهمتر از کمیت است. نباید از ایده ها انتقاد کرد، زیرا انتقاد از ایده ها خلاقیت را خفه می کند. فرض بر این است که وقتی مردم از ایده‌های کسل‌کننده و مرسوم به پایان برسند، به نحوی از ایده‌های خلاقانه الهام می‌گیرند.

عمل کنید

ACT با بازی با ایده ها و آزمایش آنها به عنوان راه حل های ممکن برای موقعیت، هدف ایجاد یک چشم انداز خلاق واحد است. در جایی که طوفان فکری انتقاد از ایده ها را ممنوع می کند، ACT آن را تشویق می کند، مشروط بر اینکه از برخی قوانین اساسی پیروی کنید.

جالب توجه است، تحقیقات نشان داده است که وقتی افراد اجازه انتقاد از ایده ها را دارند، ایده های خلاقانه تری نسبت به زمانی که از انتقاد از ایده ها منع می شوند، دارند . تجربه شخصی من نه تنها این را تأیید می کند، بلکه روشن می کند که تنها راهی که یک گروه می تواند واقعاً درباره یک ایده پیچیده بحث کند، انتقاد و زیر سوال بردن آن است.

در ACT، ایده های خسته کننده به صراحت ممنوع هستند و همیشه باید مورد انتقاد قرار گیرند. در واقع، من گاهی به گروه‌ها پیشنهاد می‌کنم که یک فهرست فکری ممنوعه از ایده‌های کسل‌کننده و مرسوم تهیه کنند تا در مرحله ایده‌سازی ACT از آن اجتناب کنند.

 

ارزیابی و انتخاب ایده ها

طوفان فکری

طوفان فکری و CPS در ارزیابی و انتخاب ایده‌ها مبهم هستند و صرفاً بیان می‌کنند که قرار است ایده‌های مشابه را ترکیب کنید و بهترین را انتخاب کنید. برخی از تسهیلگران فرآیندهای ارزیابی دقیقی دارند. برخی به سادگی از مردم می خواهند که به ایده ها رأی دهند. متأسفانه، بیشتر اوقات، این منجر به انتخاب ایده‌های نسبتاً خلاقانه نسبت به ایده‌های بسیار خلاقانه می‌شود .

عمل کنید

در ACT، شما تنها یک دیدگاه بزرگ و خلاقانه دارید. نیازی به ارزیابی و انتخاب نیست. شما می توانید بلافاصله به اجرا بروید.

 

پیاده سازی

طوفان فکری

در اینجا طوفان فکری و CPS حتی مبهم‌تر هستند. این تقریباً به شما بستگی دارد که چگونه ایده ها را پیاده سازی کنید.

عمل کنید

ACT تشخیص می دهد که وقتی زمان اجرای آن فرا می رسد، یک دیدگاه خلاق می تواند ترسناک به نظر برسد. بنابراین، مرحله نهایی ACT شامل ساختارشکنی بینایی به یک سری مراحل کوچک و قابل مدیریت است. تعیین یک نفر برای مسئولیت هر مرحله؛ تجسم چیزی مثبت در مورد هر مرحله؛ و سپس تمرکز بر هر مرحله یک به یک، با اجرای چشم انداز خلاق به عنوان مقصد در مسیر اجرا.

 

نتیجه

من بدیهی است که معتقدم ACT برتر از طوفان فکری است. این بر اساس تحقیقات فراوانی است که از زمانی که آقای آزبورن برای اولین بار طوفان فکری را پیشنهاد کرد انجام شده است و بر اساس روشی که هنرمندان، آهنگسازان و سایر تیم های خلاق با یکدیگر همکاری می کنند، الگوبرداری شده است.

سه انتقاد از ACT که اغلب می‌شنوم عبارتند از:

  1. طوفان فکری و حل خلاقانه مسئله سالهاست که مورد استفاده قرار گرفته و کار می کند . در واقع، آنها می گویند “این راهی است که ما همیشه انجام داده ایم. آن را زیر سوال نبرید.” به نظر من، این نگرش یک تنفر نسبت به خلاقیت است.
  2. ” بله، ACT برای افراد خلاق کار می کند، اما برای افرادی که در تجارت هستند متفاوت است. ” من در این مورد تردید دارم. افراد در تجارت نیز پتانسیل خلاقیت زیادی دارند. من معتقد نیستم که قرار دادن آنها در یک اتاق و تحت فشار قرار دادن آنها برای داشتن ایده های زیاد، بهترین راه برای دستیابی به این خلاقیت نیست. از سوی دیگر، کمک به آنها برای آموزش ذهن خود برای تفکر ضد متعارف، پتانسیل بیشتری دارد.
  3. ” وقتی طوفان فکری کار نمی کند، به این دلیل است که توسط یک تسهیل کننده آموزش دیده تسهیل نمی شود .” وقتی یک مجری این را می گوید، احساس می کنم که دارد خودش را دست کم می گیرد. او نتایج خلاقانه ای به دست می آورد نه به این دلیل که طوفان فکری روش بسیار خوبی است، بلکه به این دلیل که او یک تسهیل کننده عالی است که می تواند خلاقیت را از گروه ها به رغم ضعف های طوفان فکری بیرون بکشد.

نظر شما چیست؟

 

ACT vs Brainstorming قسمت 2

پل اسلون یک نویسنده و مربی خلاق خلاق است که به طوفان فکری به عنوان روشی موثر برای تولید ایده های خلاق اعتقاد راسخ دارد. او پیشنهاد کرد که یک مناظره کوتاه در مورد موضوع انجام دهیم و مناظره را به صورت ویدیویی به اشتراک بگذاریم. کوین مک‌فارتینگ، مشاور نوآوری، با مهربانی پیشنهاد داد تا بحث را تعدیل کند. می توانید آن را اینجا تماشا کنید .

 

از ACT در شرکت خود بهره برداری کنید

آیا می خواهید به همکاران خود بیاموزید که چگونه از ACT برای ایجاد چشم اندازهای خلاقانه و برنامه های عملی قابل اجرا استفاده کنند که بتواند آن دیدگاه ها را به نوآوری تبدیل کند؟ اگر چنین است، تماس بگیرید! تعداد فزاینده ای از مشاغل، دولت ها و سازمان های غیرانتفاعی در سراسر جهان در حال کشف پتانسیل نوآوری تفکر ضد متعارف هستند. از این فرم برای شروع یک مکالمه محرمانه درباره برنامه نوآوری خود و پتانسیل ACT برای بهبود نتایج استفاده کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *