تفکر خلاق: چیست، چرا مهم است و چگونه آن را توسعه دهیم؟

تفکر خلاق :مقدمه و شروع بحث

در دنیایی که به سرعت در حال حرکت است، توانایی یافتن دیدگاه‌های جدید و ایجاد نوآوری یک مهارت ارزشمند است. متفکران خلاق اغلب در خط مقدم تغییر، حل مشکلات و توسعه ایده های جدید هستند. نه تنها این، بلکه کسانی که تفکر خلاق را به نحوه کار خود می آورند، اغلب شادتر، سازنده تر و انعطاف پذیرتر هستند!

تفکر خلاق

همچنین بخوانید:چگونه می توانید در زندگی دیدگاه های متفاوتی را ایجاد کنید؟

بنابراین ممکن است از خود بپرسید چگونه می توانم مهارت های تفکر خلاق خود را توسعه دهم و در محل کار خلاقانه تر فکر کنم؟  چه بخواهید مهارت‌های بین فردی خود را افزایش دهید، حرفه خود را ارتقا دهید یا از کاری که انجام می‌دهید شادتر و راضی‌تر باشید، یادگیری خلاقانه‌تر تفکر مفید است.برای بسیاری از مردم، تفکر خلاق کلیدی است که راه حل ها را باز می کند، تفکر متنوع را ترویج می کند و منجر به روابط بهتر و رضایت شغلی می شود. بنابراین چگونه می توانید با تفکر خلاق شروع کنید؟ به عنوان معتقدان پرشور به ارزش تفکر خلاق، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم و واقعا فکر کنیم که خلاقیت شما می تواند کلید توسعه شخصی شما باشد!

همچنین بخوانید:مهارت کلیدی رهبری : درک دیدگاه متفاوت

در این پست ما تعریف می کنیم که تفکر خلاق چیست، مزایای آن را برجسته می کنیم، 19 مهارت کلیدی تفکر خلاق را بررسی می کنیم و نمونه هایی از نحوه به کارگیری آنها در محل کار را به شما ارائه می دهیم . بیایید سفر هیجان انگیز را شروع کنیم.

 

 • تفکر خلاق چیست؟
 • چرا تفکر خلاق مهم است؟
 • مزایای تفکر خلاق چیست؟
 • مهارت های تفکر خلاق چیست؟ 
 • نمونه هایی از مهارت های تفکر خلاق (و نحوه استفاده از آنها)
 • چگونه از مهارت های تفکر خلاق در محل کار استفاده کنیم؟
 • چگونه مهارت های تفکر خلاق خود را تقویت کنیم؟ 

تفکر خلاق چیست؟

تفکر خلاق توانایی برخورد با یک مشکل یا چالش از دیدگاه جدید، زاویه جایگزین یا با یک طرز فکر غیر معمول است. این ممکن است به معنای تفکر خارج از چارچوب، گرفتن تکنیک‌ها از یک رشته و به کار بردن آن‌ها در رشته دیگر باشد، یا صرفاً فضایی برای ایده‌های جدید و راه‌حل‌های جایگزین برای ارائه خود از طریق گفتگو، آزمایش یا تأمل ایجاد کند.

همچنین بخوانید:

تفکر خارج از چارچوب: 11 نکته در مورد تغییر دیدگاه ها

101 روش برای خلاقیت بیشتر معلمان و اساتید

به خاطر داشته باشید که تعداد رویکردهای خلاقانه مختلف به اندازه تعداد متفکران خلاق است – اگر رویکردی به شما کمک می‌کند چیزها را متفاوت ببینید و خلاقانه به چالش نزدیک شوید، آن انگیزه را دنبال کنید.

در حالی که روش‌ها و دستورالعمل‌های اثبات‌شده‌ای وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا یک متفکر خلاق بهتر باشید، به یاد داشته باشید که همه می‌توانند خلاق باشند و یافتن آنچه برای شما مناسب است مهم است، نه اصطلاحات یا چارچوب خاص.

یک سوء تفاهم در مورد تفکر خلاق این است که شما باید در مهارت های خلاقانه سنتی مانند نقاشی یا نوشتن مهارت داشته باشید. این درست نیست آنچه مهم است این است که در عین به کارگیری تکنیک های جدید و رویکردهای خلاقانه برای کاری که روی آن کار می کنید، آماده کاوش راه حل های جایگزین باشید. 

نیازی نیست که یک هنرمند بزرگ باشید یا حتی در یک زمینه خلاقانه سنتی کار کنید – ما معتقدیم که همه افراد قادر به تفکر خلاق هستند و وقتی یاد می گیرید خلاق تر باشید، زندگی شخصی و حرفه ای شما را غنی می کند.

یکی دیگر از تصورات نادرست درباره تفکر خلاق این است که این تفکر فقط در مورد ایده‌پردازی یا بخش‌های خلاقانه فنی فرآیند اعمال می‌شود. تمام جنبه های زندگی و تعامل ما با مردم و چالش ها می تواند از تفکر خلاق – از توانایی متفاوت دیدن چیزها – بهره مند شود.

در محل کار، تفکر خلاقانه ممکن است به معنای یافتن راه‌های بهتر برای برقراری ارتباط، بهبود شیوه‌های کاری یا توسعه و اجرای راه‌حل‌های جدید باشد.

تفکر خلاق مهم است زیرا ایده‌های جدید را هدایت می‌کند، یادگیری را تشویق می‌کند و فضای امنی برای آزمایش و ریسک‌پذیری ایجاد می‌کند.

چرا تفکر خلاق مهم است؟

همانطور که سازمان ها و افراد رشد می کنند، آنها اغلب روش های آزمایش شده و آزمایش شده ای برای عملکرد توسعه می دهند. در حالی که داشتن شیوه‌ها و فرآیندهای کاری قوی مهم است، تعهد سرسختانه به هنجار می‌تواند منجر به رکود و فقدان نوآوری و رشد شود.

همچنین بخوانید:نحوه برخورد با 17 چالش رایج رهبری

تفکر خلاق مهم است زیرا ایده‌های جدید را هدایت می‌کند، یادگیری را تشویق می‌کند و فضای امنی برای آزمایش و ریسک‌پذیری ایجاد می‌کند. به عبارت ساده، خلاقیت و تفکر خلاق بخشی از چیزی است که به کسب و کارها و افراد کمک می کند تا موفق شوند و رشد کنند .فرقی نمی‌کند تیم یا کسب‌وکار شما خود را یک تیم خلاق بداند، اگر می‌خواهید رشد کنید ، تغییراتی ایجاد کنید و به تیم خود کمک کنید تا بهترین عملکرد خود را انجام دهد، نمی‌توانید مزایای تفکر خلاق را از دست بدهید. 

همچنین بخوانید:8 راه برای تبدیل شدن به یک حلال خلاق

مزایای تفکر خلاق چیست؟

استفاده از مهارت‌های تفکر خلاق در محل کار، نه تنها در راه حل مشکلات، بلکه در نحوه برخورد ما با همه چیز، از ارتباطات گرفته تا خودشکوفایی، مدیریت کار، و رشد، مزایای زیادی ایجاد می‌کند . آوردن فرهنگ تفکر خلاق به یک کارگاه یا گروه اغلب کار یک تسهیل کننده با استعداد است، اما نقش شما هر چه باشد، خلاقانه اندیشی مزایایی دارد. بیایید برخی از مزایای تفکر خلاقانه در محل کار و زندگی روزمره خود را بررسی کنیم!

 • ایجاد همدلی
 • فرضیات شکست 
 • حلال مشکل بهتری شوید 
 • راه هایی برای حرکت سریع و موثر پیدا کنید
 • افزایش شادی
 • کشف استعدادهای جدید و ترویج یادگیری
 • افزایش انعطاف پذیری و مقابله با ناملایمات
 • رزومه و قابلیت استخدام خود را تقویت کنید 

تفکر خلاق: ایجاد همدلی

همدلی و تفکر خلاق دست به دست هم می دهند. با تمرین مهارت های تفکر خلاق و جستجوی منظم ایده ها و دیدگاه های جدید، می توانید فعالانه در درک همکاران، مشتریان و حتی خانواده و دوستان خود بهتر شوید. یکی از موانع اصلی برای داشتن روابط سازنده و معنادار، عدم تمایل به دیدن مسائل از منظری غیر از دیدگاه خود یا ناتوانی در درک احساس شخص دیگر است. 

با توسعه این مهارت، می توانید به طور معنادارتر و صادقانه تری با افراد، ایده ها و دیدگاه ها در تمام جنبه های زندگی درگیر شوید. علاوه بر این، به دلیل مزایایی که تفکر خلاق می تواند به همراه داشته باشد، شما فعالانه می خواهید چیزها را از دیدگاه های جدید ببینید و همدل تر باشید: چیزی که برای ایجاد تغییر واقعی اساسی است.

تفکر خلاق :شکست فرضیات

فرضیات می توانند هم در زندگی شخصی و هم در زندگی حرفه ای ما مضر باشند. خواه فرضیاتی در مورد اینکه چرا فردی در کارگاه به گونه ای رفتار می کند که چه ویژگی هایی مشتریان شما را خوشحال می کند، حفظ فرضیات نادرست یا نادرست می تواند مشکل ساز باشد. این می تواند دشواری و تنش در روابط ایجاد کند و علاوه بر این، می تواند منجر به توسعه یا معرفی راه حل هایی شود که به سادگی برای هدف مناسب نیستند.

استفاده از مهارت های تفکر خلاق برای به چالش کشیدن مفروضات، ایجاد وضوح و دیدن چیزها از دیدگاه های جدید می تواند تحول آفرین باشد. اگر فرضی که شخص دیگری مطرح می کند نادرست است، به دلیل آن فکر کنید و سعی کنید بیشتر بدانید. اگر کسی فرضی را که شما دارید به چالش می کشد، باز باشید و گوش دهید.

تفکر خلاق: حلال مشکل بهتری شوید

مثالی از متفکر خلاق نبودن، پایبندی به یک رویکرد آزموده شده و پایبندی به هنجار در هر موقعیتی بدون در نظر گرفتن اینکه آیا تلاش برای چیزی جدید ممکن است به نتایج بهتری منجر نشود، است.

وقتی به دنبال حل یک مشکل یا ایجاد راه‌حل‌های نوآورانه هستید، بیرون رفتن از آنچه می‌دانید و باز بودن برای ایده‌های جدید نه تنها هیجان‌انگیز است، بلکه می‌تواند راه‌حل‌های تاثیرگذارتری نیز ایجاد کند. حتی ممکن است از تکنیک های حل مسئله در کنار برخی از مهارت های تفکر خلاق زیر استفاده کنید تا بهترین راه حل ها را بیابید!

تفکر خلاق :راه هایی برای حرکت سریع و موثر پیدا کنید

برخی از فرآیندها و شیوه های کاری می توانند کند باشند، به خصوص در سازمان های بزرگ با بسیاری از قطعات متحرک – اما آیا همه آنها باید اینطور باشند؟ تفکر خلاقانه می‌تواند به شما کمک کند راه‌حل‌های ناب و عملی پیدا کنید که می‌توانید به سرعت آن‌ها را عملی کنید و پیش از تغییرات بزرگ‌تر آزمایش کنید.

آزمایش و تمایل به ریسک کردن برای رشد و تغییر حیاتی است و تفکر خلاق به ایجاد جوی مساعد برای یافتن و تلاش برای راه‌حل‌های سریع و مؤثر کمک می‌کند. 

تفکر خلاق: افزایش شادی و رضایت

یافتن راه‌حل‌های تازه و مناسب برای مشکلات می‌تواند فوق‌العاده رضایت‌بخش باشد و مسیری سریع برای یافتن شادی در داخل و خارج از کار است. آوردن تمام خود به یک موقعیت و توانایی تفکر خارج از چارچوب، راهی عالی برای احساس ارزشمندی و مشارکت در کاری است که انجام می دهید.

از اینکه یک موقعیت یا فرآیند در کار چگونه پیش می رود، احساس ناامیدی می کنید؟ سعی کنید مهارت های تفکر خلاق خود را در کنار همکاران خود توسعه و به کار ببرید تا راه بهتر و شادتری برای همکاری بیابید! آیا احساس عدم تحقق می کنید یا اینکه از همه مهارت ها و علایق شما استفاده نمی شود؟ در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید مهارت‌ها یا استعدادهایی را که باعث خوشحالی شما می‌شوند را خلاقانه به کار ببرید و آن خارش را از بین ببرید.

تفکر خلاق : کشف استعدادهای جدید و ترویج یادگیری

به عنوان کودک، ما تشویق می شویم که چیزها را متفاوت ببینیم و چیزهای جدید را به عنوان بخشی از فرآیند یادگیری و رشد خود امتحان کنیم. دلیلی وجود ندارد که ما در بزرگسالی هم این کار را انجام ندهیم! امتحان کردن چیزهای جدید و یادگیری خلاقانه فکر کردن می تواند به شما کمک کند مهارت ها، استعدادها و چیزهایی را پیدا کنید که حتی نمی دانستید در آنها خوب هستید.

کنجکاو ماندن و دنبال کردن آنچه که مورد علاقه شماست با ذهنی باز نمونه بارز آن چیزی است که یک تغییر کوچک در تفکر می تواند به دست آورد. به یاد داشته باشید که تفکر خلاق دروازه ای برای یادگیری است و با توسعه فعال مجموعه ابزار خلاق خود، می توانید رشد کنید و در همه جنبه های زندگی بیشتر کشف کنید – راهی مطمئن برای توسعه شخصی.

تفکر خلاق: در مقابله با سختی ها بهتر شوید

زمانی که به نظر می رسد مشکلات ضخیم و سریع به وجود می آیند و راه حل ها یا روش های موجود کار نمی کنند، ناامید شدن آسان است. ناملایمات چیزی است که همه ما در مقطعی از زندگی شخصی و حرفه‌ای خود با آن مواجه خواهیم شد، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید در هنگام بروز مشکلات، توانایی بیشتری برای مدیریت آنها داشته باشید .

مجموعه ای قوی از مهارت های تفکر خلاق جنبه مهمی از چگونگی ایجاد انعطاف پذیری و انعطاف پذیری بیشتر در هنگام انطباق یا ایجاد تغییر است. با کاوش در راه‌های تفکر جایگزین، بهتر آماده می‌شوید تا آشکارا با ناملایمات روبرو شوید و راه‌های جایگزینی برای حل چالش‌ها در هر زمینه‌ای که ظاهر می‌شوند پیدا کنید.

تفکر خلاق

تفکر خلاق : رزومه و قابلیت استخدام خود را تقویت کنید

متفکران خلاق کارکنان ارزشمندی در سازمان‌هایی با هر اندازه هستند. خواه از نوآوری، ایجاد تغییر در خط مشی، یا یافتن راه های بهتر برای همکاری باشد، افرادی که می توانند به طور موثر مشکلات را حل کنند و از مهارت های تفکر خلاق خود استفاده کنند، برای موفقیت در کار موقعیت بهتری دارند.

در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید شکاف مهارت‌های خود را کاهش دهید و CV خود را با توسعه مهارت‌های خلاقانه خود تقویت کنید و نه تنها موفق‌تر نخواهید شد – بلکه در کار نیز شادتر و درگیرتر خواهید بود! 

 

پس زمینه یا نقش شما هرچه که باشد، می توانید خلاقانه فکر کنید و خلاقیت را وارد زندگی خود کنید.

مهارت‌های تفکر خلاق روش‌ها یا رویکردهایی هستند که می‌توانید هنگام تلاش برای حل یک مشکل به روشی متفاوت و کشف دیدگاهی تازه از آنها استفاده کنید. در حالی که برخی از این مهارت ها ممکن است به طور طبیعی برای شما به وجود بیایند، برخی دیگر ممکن است به رویکردی هدفمندتر و سنجیده تر نیاز داشته باشند.

به عنوان مثال، شما ممکن است یک متفکر بصری طبیعی باشید که در ارائه و تفسیر اطلاعات بصری عالی است، اما ممکن است در آزمایش آزادانه یا ایجاد فضایی برای تأمل چندان خوب نباشید. در این مورد، ممکن است برخی از تمرینات طوفان فکری را امتحان کنید تا ماهیچه های آزمایشی خود را شل کنید یا زمان برنامه ریزی شده ای برای تأمل در برنامه کاری خود ایجاد کنید.

در حالی که مشاغل خلاق مانند هنرمندان، نویسندگان یا طراحان ممکن است کاربردهای واضح تری برای مهارت های تفکر خلاق ببینند، همه حرفه ها می توانند از توسعه و به کارگیری تفکر خلاق سود ببرند . اگر در محل کار خود با مشکل مواجه هستید یا نیاز به الهام یا انگیزه دارید، یافتن فضایی برای ایجاد مهارت های خلاقانه راهی است که نه تنها به جلو بروید بلکه در حین انجام این کار سرگرم شوید.

اگر فکر می‌کنید خلاق نیستید یا مهارت‌های تفکر خلاق ندارید، ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که هر پیشینه یا نقشی که داشته باشید، می‌توانید خلاقانه فکر کنید و خلاقیت را وارد زندگی خود کنید : ممکن است فقط به کمی فشار یا فشار نیاز داشته باشید. برای اینکه چگونه در مورد خلاقیت فکر می کنید چارچوب بندی مجدد کنید!

مهارت‌های تفکر خلاق در اشکال و اندازه‌ها متفاوت است، از چیزهایی مانند تفکر انتزاعی و داستان سرایی گرفته تا یافتن راه‌هایی برای برنامه‌ریزی بنیادی پروژه‌ها یا شناخت الگوهای سازمانی .

در این بخش، هر یک از نمونه‌های مهارت‌های خلاقانه را در زیر بررسی می‌کنیم و در مورد چگونگی استفاده از آنها در تمرین شخصی و حرفه‌ای خود صحبت می‌کنیم. ما همچنین به مواردی اشاره می‌کنیم که در صورت لزوم باید مراقب آنها باشید تا بتوانید از مهارت‌های خلاقانه جدید خود نهایت استفاده را ببرید و از شکست‌های احتمالی جلوگیری کنید.به راحتی می توانید مهارت تفکر خلاق را که برای شما جالب یا کاربردی است، بخوانید و کشف کنید و در آینده برگردید و با دیگران آزمایش کنید! 

چند نمونه از مهارت های تفکر خلاق عبارتند از:

 • آزمایش
 • ذهن باز
 • تفکر جانبی
 • تشخیص الگو  
 • گوش دادن عمیق و فعال
 • هنجارهای چالش برانگیز
 • سازمان ناب
 • ساده سازی
 • برنامه ریزی رادیکال
 • تفکر مشارکتی
 • جمع آوری داده ها
 • تفسیر و تحلیل
 • تفکر میان رشته ای
 • چارچوب ها و مجموعه قوانین
 • تفکر خرد و کلان
 • تفکر بصری
 • تفکر انتزاعی
 • داستان سرایی
 • انعکاس

توجه داشته باشید که این فهرست جامع نیست، و راه‌های بسیار بیشتری برای تفکر خلاق وجود دارد – سعی کنید این مهارت‌های خلاقانه را به‌عنوان نقطه پرشی برای متفاوت دیدن چیزها و کاوش در تفکر خلاق در محل کار ببینید. 

تفکر خلاق: آزمایش

یک مهارت خلاقانه اصلی، توانایی آزمایش و آزمایش چیزهای جدید است، چه در تمرین شخصی شما، در یک محیط بسته یا حتی در میدان. به راحتی می توان در اجرای ایده های جدید کوتاهی کرد یا پروژه های خلاقانه را دنبال کرد زیرا قضاوت انتقادی یا تفکر بیش از حد مانع می شود . یک آزمایشگر خوب، خود شروع کننده ای است که تصمیمات آگاهانه ای برای شروع پروژه ها و آزمایش فرضیه ها می گیرد. 

نقاشی را در نظر بگیرید که روی بوم نقاشی می اندازد و مواد جدیدی را بدون تفکر زیاد یا خودانتقادی معرفی می کند. در حالی که هر چیزی که آنها تلاش می کنند عالی نخواهد بود، نکته این است – لازم نیست هر آزمایشی موفقیت آمیز باشد تا چیزی مفید به شما بیاموزد. با آزمایش، می توانید چیزهایی را امتحان کنید که ممکن است مفید واقع شوند یا شما را به سمت راه حل های جدید و ایده های بهتر هدایت کنند. به یاد داشته باشید که عمل آزمایشی مولد و اغلب سرگرم کننده است، پس حتما آن را امتحان کنید!

یکی از مواردی که باید مراقب آن باشید این است که مطمئن باشید نتایج آزمایش‌های خود را به طور مؤثر ضبط می‌کنید و به توسعه و تکرار نتایج ادامه می‌دهید. آزمایش یک مکان عالی برای شروع است، اما به یاد داشته باشید که بخشی از یک فرآیند بزرگتر است. بدون مستندات مؤثر، ممکن است نتوانید نتایج را دنبال کنید و نتوانید نتایج را تکرار کنید. آزمایش یک مثال عالی از این است که چرا آزادی خلاق باید با یک فرآیند قوی همراه شود تا در بهترین حالت قرار گیرد. 

طرح چهار مرحله ای یک روش عالی برای ترویج آزمایش است. با پیروی از فرآیندی که طوفان فکری سریع را قبل از توسعه ممکن می‌سازد، می‌توانید به ایجاد یک ذهنیت تجربی کمک کنید که نتایج نیز ایجاد کند.

تفکر خلاق

تفکر خلاق : ذهن باز

ذهن باز یک عنصر حیاتی خلاقیت و یکی از بهترین مهارت های تفکر خلاق است که اگر در این تمرین تازه کار هستید، می توانید برای ایجاد آن تلاش کنید. ذهن باز به معنای پذیرا بودن از ایده های جدید، روش های مختلف تفکر و دیدگاه هایی است که متعلق به شما نیست. این بدان معناست که مکالمات یا ایده ها را زودتر از موعد متوقف نکنید و سعی کنید فعالانه آنچه را که به شما ارائه می شود کشف کنید.

تصور کنید که یک همکار ایده‌ای ارائه می‌کند که بسیار خارج از وضعیت موجود است و به نظر عجیب و غریب می‌رسد. گشاده رویی به معنای درگیر شدن فعالانه با آنچه ارائه می شود و خودداری از قضاوت کردن قبل از اینکه بفهمید همکارتان از کجا آمده است .

ایده اولیه همکاران شما ممکن است بی نقص نباشد، اما داشتن ذهن باز و تلاش برای درک دیدگاه آنها به این معنی است که می توانید گفتگو ایجاد کنید، خلاقیت را تقویت کنید و به عنوان یک تیم به جلو حرکت کنید. 

روشن فکر بودن به این معنا نیست که هر ایده جدید را بپذیرید و با هر عقیده متفاوتی موافقت کنید. در حالی که همیشه باید سعی کنید نسبت به ایده‌های جدید و سایر دیدگاه‌ها باز و پذیرا باشید، همچنین باید آنها را به‌عنوان بخشی از یک فرآیند خلاقانه بزرگ‌تر ارزیابی کرده و با آنها درگیر شوید. آنقدر گشاده روی نباش که از خودت نظر محکمی نداشته باشی!

نگرش باز به ویژه هنگامی که صحبت از برقراری ارتباط معنادار با دیگران می شود مفید است. شنیده‌ها، دیده‌ها، احترام‌ها، چه ایجاد توانایی راه رفتن در جای دیگران و چه ایجاد مهارت‌های همدلی و گوش دادن، روشی عالی است که می‌توانید هنگام یادگیری ذهن بازتر، آن را امتحان کنید.

 

تفکر خلاق: تفکر جانبی

تفکر جانبی نمونه بارز این است که چگونه می‌توانیم مشکلات دنیای واقعی را خلاقانه به روشی قابل اندازه‌گیری و قابل درک حل کنیم. به کارگیری تفکر جانبی به معنای استفاده از استدلال یا منطق غیر سنتی برای یافتن رویکرد غیرمستقیم یا خارج از چارچوب برای حل یک مشکل است. 

یک مثال ساده ممکن است چالشی مانند: ما نیاز به افزایش درآمد داریم. تفکر سنتی ممکن است به معنای استخدام فروشندگان جدید برای تلاش برای فروش مستقیم بیشتر باشد. یک رویکرد جانبی ممکن است به معنای تعامل بیشتر با مشتریان فعلی برای کاهش ریزش، کار با شرکای خارجی برای به دست آوردن سرنخ های جدید، تلاش برای دریافت حمایت مالی، اجرای آزمایشی یک طرح وابسته یا هر تعداد راه جدید برای حل مشکل موجود باشد.

به طور کلی، تفکر جانبی اغلب به معنای عقب‌نشینی و در نظر گرفتن راه‌حل‌ها یا رویکردهایی خارج از آن چیزی است که بلافاصله آشکار است.

یکی از خطرات بالقوه تفکر جانبی، صرف زمان برای ایجاد راه حل های جدید برای مشکلاتی است که نیازی به آنها ندارند. لازم نیست هر مشکلی به صورت جانبی حل شود و بهترین راه حل ممکن است در واقع ساده ترین باشد. برای جلوگیری از اتلاف وقت یا ناامیدی، مطمئن شوید که از دانش موجود استفاده کرده و یک مشکل را قبل از امتحان کردن چیزی رادیکال ارزیابی کنید!  

توسعه مهارت های تفکر جانبی برای بعضی ها طبیعی تر از دیگران است. تاس خلاقیت یک روش عالی برای خروج از عادات تفکر خطی و حرکت به سمت روش های مختلف تفکر است.

 

تفکر خلاق

تفکر خلاق :گوش دادن عمیق و فعال

تشخیص الگو توانایی تشخیص الگوهای موجود یا در حال ظهور و ایجاد ارتباط بر اساس الگوهایی است که شما تشخیص داده اید . در حالی که تشخیص الگو به ریشه های ماقبل تاریخ باز می گردد، توانایی تشخیص الگوهای خارج از حد معمول و در نظر گرفتن آنچه ممکن است بلافاصله آشکار نباشد، یک مهارت تفکر خلاق حیاتی برای امروز است. 

در نظر بگیرید که چگونه جلسات بین برخی از اعضای یک تیم اغلب ممکن است به درگیری ختم شود. اگرچه ممکن است ابتدا به نظر برسد که این دو نفر نمی توانند با هم کنار بیایند، ممکن است در واقع محرک های عاطفی خاصی از بین بروند یا قالب گفتگو کارایی نداشته باشد. نگاهی فراتر از برداشت های اولیه و از منظری جدید ممکن است به شما امکان دهد الگویی تکرار شونده را بیابید که بلافاصله مشخص نیست.

هنگام تلاش برای تشخیص الگوها، سعی کنید به تعصبات موجود توجه داشته باشید تا از خم شدن آنچه در حال وقوع است برای مطابقت با الگوی مورد انتظار خود اجتناب کنید. مطمئن شوید که همه داده‌ها را منصفانه و صادقانه تفسیر می‌کنید، حتی اگر فکر می‌کنید الگویی در حال شکل‌گیری است. 

تشخیص الگو مهارتی است که از تمرین متفکرانه سود می برد. سعی کنید با یک فرآیند الگویابی عمدی مانند Affinity Map شروع کنید تا توانایی دیدن الگوها را در جایی که ممکن است ابتدا واضح نباشند ایجاد کنید.

 

تفکر خلاق: تفکر جانبی

اگرچه ممکن است در ابتدا اینطور به نظر نرسد، اما شنونده خوب بودن یک مهارت تفکر خلاق است. از فرد می‌خواهد نه تنها سعی کند آنچه را که گفته می‌شود بفهمد، بلکه با چرایی و چگونگی مکالمه نیز درگیر شود تا تفکر قبلی را مجدداً تنظیم کند و چیزها را از منظری جدید ببیند.

گوش دادن عمیق یا گوش دادن فعال نه تنها شنیدن کلماتی است که یک نفر می گوید، بلکه به طور فعال به دنبال تفسیر مقصود، درک موقعیت خود و ایجاد فضای مثبت برای گفتگوی بیشتر است. این نه تنها گفتگوی عمیق‌تری را برای هر دو طرف ایجاد می‌کند، بلکه این عمل تعامل و تفاهم منجر به نتایج خلاقانه‌تر و پویاتر نیز می‌شود. 

به شکایتی در محل کار فکر کنید که ممکن است یک نفر علیه دیگری داشته باشد. بدون گوش دادن فعالانه و تلاش برای درک مسائل اصلی از دیدگاه همه افراد درگیر، ممکن است نه تنها مشکل را حل نکنید، بلکه در واقع باعث می‌شوید که کارکنان احساس کنند کمتر شنیده می‌شوند و ارزش بیشتری دارند.

با به کارگیری این مهارت تفکر خلاق در چنین مکالمه ای می توانید همه چیز را واضح تر ببینید و راهی برای برآورده کردن خلاقانه نیازهای همه افراد درگیر پیدا کنید. 

تلاش برای حضور بیشتر در مکالمات مکانی عالی برای شروع ایجاد مهارت های گوش دادن عمیق و گوش دادن فعال است. آیا می خواهید فرآیند را به عنوان یک گروه افزایش دهید؟ یک فعالیت نقش آفرینی مانند گوش دادن فعال را امتحان کنید تا این مهارت را با دقت بیشتری ببینید و تأمل کنید.

 

تفکر خلاق

تفکر خلاق :هنجارهای چالش برانگیز

همه شیوه های کاری تثبیت شده بهترین راه برای انجام کارها نیستند. افرادی که این مهارت تفکر خلاق را تمرین می‌کنند، احتمالاً در جستجوی چیز جدیدی که می‌تواند تغییرات معناداری ایجاد کند، وضعیت موجود را زیر سؤال می‌برند. در حالی که هر چالشی برای نظم مستقر باید با احترام و متفکرانه انجام شود، فکر کردن به اینکه چگونه فراتر از هنجار برویم، نحوه وقوع نوآوری و جایی که متفکران خلاق برتری می‌یابند است.

هنگام تلاش برای تمرین این مهارت، آماده باشید که روش ها و چارچوب های موجود را زیر سوال ببرید و بپرسید که آیا ممکن است راه بهتری خارج از محدودیت های سیستم فعلی وجود داشته باشد. 

مانند تفکر جانبی، مهم است که بدانیم همه چیز مشکلی نیست که باید حل شود و بنابراین ممکن است لازم باشد در مورد هنجارها به چالش کشیده شوند – در غیر این صورت، ممکن است هرگز از جلوی در خارج نشوید!

علاوه بر این، به چالش کشیدن نظم مستقر اغلب به معنای زیر سؤال بردن کاری است که شخص دیگری قبلاً انجام داده است. در حالی که این بخش ضروری رشد است، باید همیشه سازنده و محترمانه انجام شود. 

به چالش کشیدن هنجارها بدون یک رویکرد در نظر گرفته شده می تواند ناکارآمد و بالقوه ناامید کننده باشد. وقت گذاشتن برای ایجاد درک مشترک و فشار دادن به همان جهت با What, So What, Now What? یک راه عالی برای کشف اینکه چگونه فرآیند موجود شما کار می کند یا ندارد و هنجارها را به طور سازنده به چالش می کشد.

 

تفکر خلاق: سازمان ناب

تفکر خلاق به این معنا نیست که سازماندهی نشده یا آشفته باشید فقط به این دلیل که ایده های فراوانی دارید. به منظور تسهیل تفکر خلاق، مهم است که سازماندهی شده بمانید و با چارچوب، طرز فکر و فضای مناسب به فرآیند نزدیک شوید. به عنوان یک مهارت تفکر خلاق، سازماندهی ناب به این معنی است که در مقابل آنچه که انجام نمی‌دهید، باید چه کارهایی را انجام دهید تا اتفاق بیفتد.

به این فکر کنید که چگونه یک تیم بزرگ و چند رشته ای ممکن است خود را برای یک پروژه بزرگ سازماندهی کنند. در حالی که بسیار مهم است که همه همسو باشند و به روز نگه داشته شوند، یک سیستم سنتی از جلسات برنامه ریزی شده ممکن است سازنده ترین نباشد. سازماندهی ناب به معنای در نظر گرفتن نیازهای تیم، پروژه و تفکر خلاقانه در مورد آنچه برای سازماندهی نیاز دارید و مدیریت غیر ضروری را به حداقل برسانید.

تفکر خلاقانه در مورد سازمان چیزی است که همه رهبران باید آن را تمرین کنند، اما هر پروژه ای می تواند از تفکر در فرآیندی که توسط آن انجام می شود سود ببرد. 

سازماندهی ناب اغلب به معنای صادق بودن و واقع بین بودن در مورد آنچه کاملاً ضروری است در مقابل داشتن خوب است. MoSCoW یک چارچوب چابک موثر برای برنامه ریزی کار و همچنین چارچوب بندی مجدد رویکرد شما در سازماندهی زمان، وظایف و موارد دیگر است!

 

تفکر خلاق

تفکر خلاق :ساده سازی

ساده کردن، ارائه یا رمزگشایی هر گونه اطلاعات یک مهارت حیاتی در هنگام کار با دیگران است. در یک زمینه تفکر خلاق، ساده‌سازی عبارت است از دیدن آنچه در مورد یک کار یا قطعه داده مهم است و حذف بخش‌های اضافی برای دیدن واضح‌تر چیزها.

برخی از مشکلات به دلیل پیچیدگی یا مقیاسشان ممکن است غیرقابل حل به نظر برسند – ساده سازی به شما امکان می دهد یک مشکل را به زبان ساده بازنگری کنید و آن را به گونه ای تنظیم کنید که به این معنی باشد که بتوانید به طور سازنده به آن نزدیک شوید. 

نمونه ای از استفاده از این مهارت تفکر خلاق در محل کار ممکن است زمانی باشد که نتایج یک پروژه را به بقیه سازمان خود ارائه دهید. افرادی که در تیم‌های دیگر و در رشته‌های مختلف کار می‌کنند، در صورت قرار گرفتن در معرض قطعات متحرک بیش از حد پیچیده، ممکن است از کار جدا شوند یا اینکه بحث در مورد جزئیات، صرفاً وقت تلف کردن است.

با ساده کردن یک پروژه به عبارات مختصر تر، نه تنها می توانید به گروه خود کمک کنید تا سریعاً با مواد ارتباط برقرار کند، بلکه می توانید یک پروژه را به مهمترین عناصر آن خلاصه کنید . این یک راه عالی برای خلاقیت دوباره یک پروژه و شناسایی مکان هایی است که می توانید فوراً تأثیر بگذارید

یکی از راه‌های تمرین ساده‌سازی، خلاصه کردن یا متراکم کردن افکار، ایده‌های داستان‌ها به شکل فشرده‌تر و فشرده‌تر است . 6 Words روشی برای حذف مطالب اضافی از ایده‌ها است که تفکر خلاقانه را درگیر می‌کند و چارچوب‌بندی مجدد را به‌صورت نزدیک انجام می‌دهد – برای گروه‌ها عالی است!

 

تفکر خلاق: برنامه ریزی رادیکال

هر پروژه بزرگی برای موفقیت نیاز به برنامه ریزی دارد، مخصوصاً هنگام کار با دیگران. اما آیا مواقعی وجود دارد که برنامه ریزی بیش از حد یا فرآیندهای کاری سنتی برای پروژه در دست اجرا بسیار کند یا ناامید کننده به نظر می رسد؟ اینجاست که این مهارت‌های تفکر خلاق به کار می‌آیند! برنامه ریزی رادیکال راهی برای نزدیک شدن به برنامه ریزی پروژه از زاویه ای جایگزین به منظور ایجاد نتایج سریع و موثر است. 

هنگام اتخاذ این رویکرد برنامه‌ریزی، اغلب ترتیب فرآیند برنامه‌ریزی عادی را به هم می‌ریزید تا نتایج جایگزین ایجاد کنید و عناصری را که ممکن است به آن‌ها نیاز ندارید حذف کنید. به عنوان مثال، با فعالیت کارگاه پس‌کستینگ ، رویکرد این است که تا بیست سال آینده به نتایج مطلوب فکر کنیم و به عقب کار کنیم تا بفهمیم چگونه می‌توانیم امروز قدم‌های کوچک برداریم.

همچنین می‌توانید برنامه‌ریزی کنید با طرز فکری که شما و تیمتان می‌توانید فوراً و به شیوه‌ای آزمایشی‌تر با فعالیتی مانند راه‌حل‌های 15 درصد به دست آورید. 

با نزدیک شدن به برنامه‌ریزی با تفکر خلاق، می‌توانید ایده‌ها و برنامه‌هایی را که ممکن است با فرآیند برنامه‌ریزی سنتی‌تری به دست نیامده باشند، مطرح کنید. یکی دیگر از مزایای بزرگ این است که روش معمولی را که در آن تیم یا سازمان شما به برنامه ریزی نزدیک می شود و می تواند به تیم شما کمک کند تا روشی را پیدا کند که بهترین کار را برای شما دارد، زیر سوال ببرید!

تفکر خلاق

تفکر خلاق :تفکر مشارکتی

همکاری مؤثر مستلزم این است که بسیاری از مهارت‌های مختلف را در کنار هم قرار دهیم، اما آگاهانه در نظر گرفتن اینکه چگونه می‌توان یک همکار مؤثرتر بود، ارزش جداگانه‌ای دارد. وقتی یک متفکر خلاق به همکاری نزدیک می‌شود، سعی می‌کند به نحوه استفاده از رویکردهای جایگزین برای مؤثرتر کردن فرآیند مشارکتی بیاندیشد و در عین حال به همه اعضای تیم کمک کند و شنیده شوند.

یک مثال زمانی است که کار در جلسات انجام می شود – اگر روند فعلی همه را قادر به همکاری موثر نمی کند، ممکن است از تفکر خلاق برای یافتن یک قالب جایگزین استفاده کنید، کار ناهمزمان را در نظر بگیرید یا بخش هایی از برنامه خود را تنظیم کنید.

بهترین همکاران همچنین راه‌هایی برای حمایت از کار دیگران پیدا می‌کنند و فضای امنی را برای مشارکت همه ایجاد می‌کنند – ممکن است تصور اینکه وقتی افراد را در یک اتاق قرار می‌دهید، همکاری انجام می‌شود کافی نباشد.

به کارگیری این مهارت تفکر خلاق می تواند در مورد رضایت شغلی، روابط بین فردی و نتایج گروهی نیز تفاوت ایجاد کند! سعی کنید با دقت بیشتری به پروژه های مشترک خود نزدیک شوید و ببینید که چگونه همه چیز را برای شما تغییر می دهد!

کار با هم بر روی یک کار به عنوان یک تیم، یک راه موثر برای شروع تفکر مشارکتی است، به خصوص اگر شما آگاهانه به کار نزدیک شوید . چالش مارشاملو با ارائه توضیحات روشی اثبات شده برای درگیر کردن کار تیمی است و با افزودن زمان تأمل پس از آن، گروه شما می‌تواند آنچه را که آموخته است به اشتراک بگذارد و بر اساس آن کار کند.

 

تفکر خلاق: جمع آوری داده ها

جمع‌آوری داده‌ها ممکن است فقط یک مهارت تحلیلی به نظر برسد، اما حوزه دیگری است که در آن تفکر خلاق می‌تواند منجر به نتایج سازنده، غیرمنتظره و متحول شود. رویکرد خلاقانه به فرآیند جمع‌آوری داده‌ها ممکن است به معنای استفاده از تکنیک‌ها یا منابع جدید یا صرفاً تجدیدنظر در چگونگی و چرایی فرآیندهای جمع‌آوری داده باشد. 

تصور کنید در حال انجام یک نظرسنجی برای سنجش میزان رضایت مشتری هستید. ممکن است سعی کنید سوالات نظرسنجی سنتی بپرسید، اما متوجه شوید که میزان پاسخ شما پایین است و علاوه بر این، رویکرد شما ممکن است تهاجمی باشد و به طور فعال شادی را نیز کاهش دهد!

اگر بخواهید خلاقانه به این مشکل نزدیک شوید، ممکن است متوجه شوید که استفاده از یک فرم ساده شده، درخواست بازخورد در نقطه‌ای متفاوت از سفر مشتری، یا استفاده از یک طرح اندازه‌گیری جایگزین، داده‌های مورد نظر شما را ارائه می‌دهد. در بسیاری از موارد، فکر کردن به سوالاتی که از دیدگاه جدیدی می‌پرسید، چیزی است که فرآیند جمع‌آوری داده‌ها را بهتر می‌کند.

کلید این مهارت تفکر خلاق این است که سعی کنید به فرآیند جمع‌آوری داده‌ها از منظری جدید ترجیحاً مشتری محور نگاه کنید و همچنین در نظر بگیرید که چرا و چگونه داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنید. احتمالاً متوجه خواهید شد که با درخواست خلاقانه تر از مشتریان خود، فضایی برای پاسخ های خلاقانه تر نیز ایجاد می کنید!

3 Question Mingle یک فعالیت آشنایی با شما است که وظیفه دو چندانی در نشان دادن قدرت نزدیک شدن به جمع آوری داده ها به صورت خلاقانه دارد. با ایجاد سؤالات خود، یک گروه واقعاً می تواند در مورد آنچه که می خواهد بداند، چگونه سؤال می کند و چگونه نتایج متفاوت است فکر کند. حتما امتحانش کنید!

 

تفکر خلاق

تفکر خلاق :تفسیر و تحلیل

مهارت‌های تفسیری می‌توانند متفاوت باشند، اگرچه در زمینه تفکر خلاق به این معنی است که بتوانیم با موفقیت یک ایده، راه‌حل، مجموعه داده یا مکالمه را تجزیه و تحلیل کنیم و نتیجه‌گیری موثری بگیریم. مترجمان بزرگ افرادی هستند که میل به گوش دادن، درک، و کاوش عمیق تر برای تحقق کامل تفسیر خود دارند.

یکی از راه‌هایی که تفکر خلاق می‌تواند تفسیر را بهبود بخشد این است که به ما کمک می‌کند مفروضات یا خوانش‌های اولیه داده‌ها را به چالش بکشیم تا تفسیرها و دیدگاه‌های ممکن دیگر را در نظر بگیریم.

بگویید محصول شما با از دست دادن تعداد زیادی مشتریان جدید در مدت کوتاهی پس از ثبت نام مشکل دارد. شما یک نظرسنجی انجام می دهید و مردم می گویند که آنها را ترک می کنند زیرا محصول برای آنها مفید نیست. تفسیر اولیه شما از این داده ها ممکن است این باشد که شما برای این مشتریان مناسب نیستید یا اینکه محصول به ویژگی های جدیدی نیاز دارد.

اگر می‌خواهید از تفکر خلاق برای تفسیر این داده‌ها استفاده کنید، ممکن است تحقیقات بیشتری انجام دهید و ببینید که محصول خوب است، اما افراد ویژگی‌های مناسبی را برای آن‌ها پیدا نکرده‌اند و فرآیند نصب شما باید بهبود یابد.

نکته کلیدی در اینجا، تفسیر داده‌ها از دیدگاه‌های مختلف و سپس ارتباط آن با منابع دیگر برای ایجاد یک تفسیر دقیق و معرف به جای پیش‌فرض اولیه شما است . با دنبال کردن این فرآیند، ممکن است متوجه شوید که روش جمع‌آوری داده‌ها ناقص است (شاید سؤالات درستی نپرسید) یا به تحقیق و جمع‌آوری داده‌های بیشتری نیاز است.

تا زمانی که مطمئن هستید که نقاط داده و تجزیه و تحلیل برای پشتیبان گیری از یافته های خود دارید، بررسی تفاسیر جایگزین مفید است تا بتوانید از سوگیری اجتناب کنید و دقیق ترین راهکارها را بیابید . 

تفسیر و تجزیه و تحلیل موثر بدون کاوش کامل در مورد مسئله یا موضوع مورد نظر امکان پذیر نیست. نمودار استخوان ماهی یک روش ساده نه تنها برای نمایاندن بینش‌ها، بلکه برای قاب‌بندی آن‌ها به گونه‌ای است که امکان تجزیه و تحلیل درست و چند منظر را فراهم می‌کند.

 

تفکر خلاق: تفکر میان رشته ای

از انیشتین نقل شده است که “ما نمی توانیم مشکلات خود را با همان تفکری که در زمان ایجاد آنها به کار می بردیم حل کنیم.” در این قالب، گاهی اوقات بهترین ایده‌ها و راه‌حل‌ها از حوزه‌ها و رشته‌هایی خارج از حوزه خودمان می‌آیند. با در نظر گرفتن اینکه چگونه فردی با مهارت متفاوت از خودتان می‌تواند مشکلی را حل کند یا راه‌حل‌هایی را به کار بگیرد، اغلب می‌توانید ایده‌ها و تکنیک‌هایی را پیدا کنید که شاید هرگز به آن فکر نکرده‌اید. 

این وظیفه را در نظر بگیرید که شادی کارکنان را بهبود ببخشید. یک مدیر رسانه های اجتماعی با پیشینه ای در تصویرسازی و مدیریت رویدادها احتمالاً رویکرد بسیار متفاوتی را نسبت به مدیر فروش که به فرهنگ مشوق ها و پاداش ها عادت دارد، امتحان می کند. اگر می‌خواستید محصول جدیدی توسعه دهید، به این فکر کنید که یک توسعه‌دهنده چگونه می‌تواند در مورد ویژگی‌های کلیدی در مقابل یک مدیر دانشگاهی یا موفقیت مشتری تصمیم بگیرد؟ 

نکته مهم در اینجا این است که سعی کنید از دیدگاه، مجموعه مهارت و رویکرد یک رشته یا رشته دیگر استفاده کنید تا ابتدا یک مشکل را در نظر بگیرید و سپس به طور کامل تر حل کنید . در صورت امکان، سعی کنید افرادی از رشته های دیگر را در این فرآیند بگنجانید و سعی کنید از فرضیات خودداری کنید.

مانند همه مهارت‌های تفکر خلاق، در ایجاد نوآوری واقعی، داشتن ذهنی باز و کسب تخصص و نظرات دیگران در صورت لزوم بسیار حیاتی است.

تفکر میان رشته ای فقط برای دانشگاهیان رادیکال نیست. Mash-Up Innovation با ترکیب ایده‌ها از زمینه‌های متفاوت به شیوه‌ای سریع و سرگرم‌کننده، برای ایجاد مهارت‌های تفکر خلاق و ایجاد نتایج در یک لحظه عالی است!

 

تفکر خلاق

تفکر خلاق :چارچوب ها و مجموعه قوانین

تمام مهارت های تفکر خلاق در مورد چارچوب بندی مجدد چیزها به روشی جدید برای یافتن رویکردهای جایگزین است. این اغلب می تواند به معنای کنار گذاشتن چارچوب موجود و تفکر خارج از چارچوب باشد. با این اوصاف ، راه دیگری برای به کارگیری تفکر خلاق این است که قوانین، محدودیت‌ها یا چارچوب‌ها را به رویکرد خود بیاورید تا کار خلاقانه‌تری را آغاز کنید و از ذهنیت حل مسئله استفاده کنید. 

یک کار ساده مانند تلاش برای ایجاد مشتریان بیشتر را در نظر بگیرید. با سلطنت آزاد، راه های بی شماری برای انجام این کار وجود دارد. اما اگر قانونی ایجاد کنید چه اتفاقی می‌افتد، مانند اینکه ما نمی‌توانیم پولی خرج کنیم، یا اینکه اینها باید تنها توسط رسانه‌های اجتماعی هدایت شوند. برای دستیابی به هدف خود در این شرایط، باید خلاقانه تر و عمیق تر فکر کنید و مهارت های حل مسئله متمرکز تری را به کار بگیرید تا اینکه بتوانید هر رویکردی را که می خواهید امتحان کنید. 

از طرف دیگر، ممکن است با چارچوبی به مشکل برخورد کنید که شما را مجبور می‌کند تحت شرایط خاص یا با مجموعه‌ای از مراحل سفت و سخت فکر کنید. شش کلاه تفکر یک فعالیت کارگاهی عالی است که از شرکت‌کنندگان می‌خواهد تا یک مسئله را از شش زاویه مختلف قالب‌بندی کرده و دوباره قالب‌بندی کنند. در حالی که ممکن است در ابتدا غیر منطقی به نظر برسد، استفاده از قوانین یا چارچوب ها می تواند زمینه مناسبی برای تفکر خلاق ایجاد کند و منجر به راه حل های واقعی تر شود!

تفکر خلاق :تفکر خرد و کلان

همه مشکلات یکسان ایجاد نمی شوند. بسته به اینکه چقدر مستقیماً روی شما تأثیر می گذارد، ممکن است یک مشکل خاص را کم و بیش از سایر همکارانتان مهم بدانید که منجر به پاسخ و رویکرد متفاوتی برای حل مشکل می شود. این مهارت تفکر خلاق به این است که بتوانیم بین دیدن تصویر بزرگ‌تر جابه‌جا شویم و در عین حال در نظر بگیریم که چگونه ممکن است چیزی در مقیاس کوچک‌تر ظاهر شود.

به این فکر کنید که وقتی یک تیم اجرایی تغییرات گسترده‌ای ایجاد می‌کند که بر کارکنان خط مقدم به‌گونه‌ای که ممکن است پیش‌بینی نمی‌کردند تأثیر بگذارد، چقدر ناامیدکننده است. تفکر خرد و کلان به این معناست که هم مشکلات و هم راه حل های بالقوه را از منظرهای متعدد ببینیم و بر اساس آن تنظیم کنیم. 

یکی دیگر از جنبه‌های کلیدی به کارگیری این رویکرد، دانستن محدودیت‌های دانش خود و مشارکت دادن ذینفعان از تمام سطوح سازمان برای اطلاع‌رسانی به فرآیند ایده‌پردازی و حل مسئله است.

اگر هرگز در بخش پشتیبانی کار نکرده‌اید و مرتباً با تیم پشتیبانی خود صحبت نمی‌کنید، ممکن است متوجه نشوید که چگونه تغییر در نرم‌افزار Helpdesk می‌تواند بر تیم و مشتریان شما تأثیر بگذارد – به یاد داشته باشید که بخش بزرگی از هر تغییر در دیدگاه انجام این کار است. تحقیق و گفتگو با کسانی که تحت تاثیر قرار خواهند گرفت ! 

یادگیری تمرین تفکر خرد و کلان اغلب با گوش دادن و درک نیازها و دیدگاه های دیگران آغاز می شود. به خصوص کسانی که موقعیت های متفاوتی در رابطه با مشکل، راه حل ها یا سازمانی که با آن کار می کنید، دارند. طوفان فکری گرد رابین ذینفعان روشی مؤثر برای آشکارسازی سریع و سازنده بینش ها و دیدگاه ها است.

 

تفکر خلاق :تفکر بصری

از بین تمام مهارت های تفکر خلاق در این لیست، تفکر بصری ممکن است یکی از آنها باشد که بیشتر با آن آشنا هستید. تفکر بصری روشی برای پردازش، یادگیری و ارائه اطلاعات و مفاهیم با دارایی های بصری مانند تصاویر است.

تفکر بصری به دلیل مصرف و خلق تصاویر در دل آن اغلب با تفکر خلاق همراه است. اجازه ندهید این باعث شود که فکر کنید برای اینکه یک متفکر بصری باشید باید بتوانید نقاشی بکشید.

به کارگیری این مهارت تفکر خلاق به این معنی است که بتوانیم اطلاعات بصری را تفسیر کنیم، مفاهیم را به شیوه ای اغلب ساده بصری ارائه کنیم و به گونه ای ارتباط برقرار کنیم که به طور جهانی قابل درک باشد. طراحی افراد چوب به طور فعال تشویق می شود!

رویکردهای بصری برای حل مسئله می‌تواند به تقویت درک مشترک کمک کند و به افراد کمک کند در ایده‌های خود موجزتر یا خلاق‌تر باشند. به یاد داشته باشید: اگر ایده ای بیش از حد پیچیده است که نمی توان آن را در تصاویر قرار داد، شاید نیاز به اصلاح بیشتری داشته باشد.

در حالی که ممکن است بتوانید مستقیماً به کاربردهای مستقیم تفکر بصری بپرید، می‌توانید تمرینی را امتحان کنید که در آن شما و گروهی با استفاده از تصاویر ساده و جذاب کاوش کنید. تخیل به باز کردن قدرت تفکر بصری به عنوان یک تیم کمک می کند و در عین حال به تولید ایده نیز کمک می کند!

 

تفکر خلاق :تفکر انتزاعی

انتزاع یا تفکر انتزاعی هنر خارج کردن چیزها از بافت عادی و ارائه آنها در یک نور رادیکال جدید است. در حالی که بیشتر مهارت‌های تفکر خلاق از انتزاع به شکلی استفاده می‌کنند، شایان ذکر است که تلاش فعالانه برای برداشتن ایده از یک زمینه و قرار دادن آن در زمینه‌ای دیگر به تنهایی یک رویکرد خلاقانه است.

به پرتره های کوبیست پابلو پیکاسو فکر کنید – او با گرفتن چیزی به همان اندازه یک چهره انسانی و آوردن انتزاع به فرآیند خود، چیزی کاملاً متفاوت و نوآورانه خلق کرد. شما می‌توانید با بافت‌بندی مجدد ایده‌ها، مفاهیم و مشکلات و با نگاه کردن به آنها از دیدگاه‌های متفاوت، شاید حتی متضاد، اثری مشابه ایجاد کنید.

تفکر انتزاعی اغلب بر پایه درگیر شدن با پوچ ها، پارادوکس ها و ارتباطات غیرمنتظره بنا شده است. به این ترتیب، اغلب می تواند سرگرم‌کننده، وحشیانه و غافلگیرکننده باشد، و یک راه عالی برای ایجاد ایده های خلاقانه حتی در افرادی است که ممکن است در برابر اشکال دیگر تفکر خلاق مقاوم باشند. به چیزهای عجیب و غریب خم شوید!

قیاس اجباری یک فعالیت سریع و سرگرم کننده است که می توانید از آن برای ترویج تفکر انتزاعی استفاده کنید. مقایسه یک چیز با چیز دیگری که به ظاهر نامرتبط است، یک رویکرد خلاقانه به زمینه و استعاره را می طلبد و می تواند واقعاً فرآیند تفکر واگرا گروهی را باز کند.

 

تفکر خلاق :داستان سرایی

گفتن داستان یا روایت کردن یک مشکل می تواند به ما کمک کند نه تنها چیزها را متفاوت ببینیم، بلکه به درک نقاط مشترک ما با دیگران کمک کند. همه داستان می گویند – چه توضیحی در مورد سابقه شغلی ما، گفتن به همکاران در مورد اتفاقات آخر هفته، یا هنگام ایجاد شخصیت ها و سفرهای کاربر. 

از این تمایل استفاده کنید تا به مردم کمک کنید نه تنها متوجه شوند که ذاتاً متفکران خلاقی هستند، بلکه به آنها کمک کنید تا چیزی از خودشان را به اشتراک بگذارند!

به عنوان یک مهارت تفکر خلاق، داستان سرایی در مورد استفاده از تمایل طبیعی ما به داستان ها در موقعیت های جدید یا تفکر در مورد چگونگی ارزیابی مجدد یا ارائه مطالب به صورت روایی است . به مفهوم اصلی داستان سرایی فکر کنید، مانند این ایده که همه داستان‌ها شروع، میانه و پایان دارند – چگونه می‌توانیم این تفکر را به چالشی سخت، یک محصول جدید یا هنگام حل شکایت مشتری برسانیم؟

حتی ممکن است هنگام کاوش ایده ها یا تضادهای شرکتی از داستان های داستان سرایی مانند سفر قهرمان استفاده کنید. به هر سمتی که می روید، به یاد داشته باشید که داستان ها یک عنصر جهانی فرهنگ هستند و اگر به دیدگاه جدیدی نیاز دارید، دودمان غنی دارید. 

گفتن داستان در یک فضای مشارکتی یکی از بهترین راه هایی است که می توانید از طریق روایت به تفکر خلاق نزدیک شوید . با انجام این فعالیت به صورت تیمی، می‌توانید به گروه کمک کنید تا مزایای استفاده از رویکردهای داستان‌گویی را خارج از اشکال سنتی‌تر ببینند.

 

تفکر خلاق :انعکاس

چند بار مشکل سختی داشته اید که به نظر می رسد نمی توانید آن را حل کنید، بنابراین ناامید می شوید و میز خود را ترک می کنید. سپس، وقتی در حال پیاده‌روی هستید، در سوپرمارکت ایستاده‌اید یا به خواب می‌روید، به نظر می‌رسد که راه حلی از هوا می‌رسد؟ اغلب، خواهید دید که ایجاد فضایی برای تأمل در مورد یک مشکل، راهی موثر برای یافتن راهی به جلو است.

ترفند ایجاد فضای بازتابنده به عنوان بخش بزرگ‌تری از تمرین کاری شما این است که بدانید چه زمانی برای انعکاس زمان بگذارید، فضا را در برنامه منظم خود بسازید و تکنیک‌هایی پیدا کنید که به همه چیز اجازه می‌دهد به طور موثر ظاهر شود.

این ممکن است به معنای رفتن به پیاده روی با قصد حضور در توجه به دنیای اطراف و به دست آوردن بینشی باشد که می تواند به وضعیت شما کمک کند. همچنین ممکن است به این معنی باشد که به یاد داشته باشید زمانی را برای استراحت اختصاص دهید یا به سادگی مطالعه کنید و به مغز خود چیزی خوب برای جویدن بدهید.

در یک زمینه تفکر خلاق، تأمل اغلب به معنای دادن زمان به یک ایده برای بازگشایی و مقاومت در برابر وسوسه مجبور کردن آن است – با ایجاد فضایی برای مشاهده و تأمل با توجه به من، تعجب می‌کنم که ممکن است روش‌های جدیدی برای تفکر به طور طبیعی ظاهر شوند.

 

استفاده از تفکر خلاق در محیط کار

در هوش نوآوری ، بسیاری از مهارت‌های تفکر خلاق فوق را هنگام یافتن راه‌های بهتر برای همکاری ، رسیدگی به چالش‌های محل کار یا ایجاد ایده‌های جدید مفید می‌دانیم . در اینجا فقط چند نمونه کوچک از کارهایی که ما انجام داده ایم و از تفکر خلاقانه به عنوان یک تیم سود برده ایم، آورده شده است.

 • استفاده از تفکر خلاق برای تسهیل طراحی مجدد سایت
 • استفاده از تفکر خلاق برای بهبود ارتباطات تیمی
 • استفاده از تفکر خلاق برای بهبود همکاری

به یاد داشته باشید که تفکر خلاق برای مفید بودن نیازی به انفجار یا رادیکال ندارد – یک تغییر ساده در طرز فکر یا دیدگاه می تواند تنها چیزی باشد که برای ایجاد تغییرات معنادار و تاثیرگذار نیاز دارید.

استفاده از تفکر خلاق برای تسهیل طراحی مجدد سایت

زمانی که کار بر روی طراحی مجدد سایت را شروع کردیم، مجبور شدیم تعداد زیادی مهارت تفکر خلاق را به کار بگیریم تا این فرآیند روان و موثر باشد.

هنگامی که برای اولین بار نحوه رویکرد به پروژه و محدوده کار را تعیین کردیم، نحوه کار با هم در پروژه های بزرگ در گذشته را بررسی کردیم. در حالی که دیدیم جا برای پیشرفت وجود دارد، یافتن بهترین راه برای ادامه و ایجاد تغییرات مورد نیاز کار آسانی نبود.

 

به چالش کشیدن کل فرآیند از ابتدا تا انتها با ذهنیت تفکر خلاق و تلاش برای باز ماندن به روش‌های جایگزین در صورت امکان، چیزی بود که این فرآیند را برای ما باز کرد. با بازنگری در نحوه برگزاری جلسات، به اشتراک گذاری بازخورد و همکاری، توانستیم تشخیص دهیم که کجا اشتباه می کنیم و سپس روش های جایگزین را آزادانه تر امتحان کنیم.

وقتی نوبت به اجرای راه‌حل‌ها می‌رسید، ما همچنین مطمئن بودیم که  برای آزمایش باز می‌مانیم و در عین حال مفروضات اصلی خود را در مورد اینکه چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی نمی‌تواند به چالش بکشیم. این واقعا به ما کمک کرد تا فرآیند کار را اصلاح کنیم و آن را با تیم و اهداف خاص خود تنظیم کنیم.

مثال دیگر با پیدا کردن یک رویکرد جدید در زمانی که کار در یک صفحه خاص متوقف می شود، بود. برای صفحه ویژگی‌های خود، ما با پیروی از رویکرد استانداردی که ایجاد کرده بودیم، شروع کردیم – ابتدا کپی را نوشتیم و صفحه را ساختار دادیم و سپس با تصاویر و تصاویر دنبال کردیم.

در این مورد، رویکرد موجود ما ما را به بن‌بست رساند : برای طراح ما دشوار بود که خلاق باشد و بهترین راه را برای ترجمه ایده‌ها به تصاویر بیابد، اگر کپی از قبل تعریف شده بود و ساختار بیش از حد سفت و سخت احساس می‌شد. کاری که ما تصمیم گرفتیم انجام دهیم این بود که گردش کار را به طور کامل معکوس کنیم و به طراح اجازه دهیم تا قبل از نوشتن کپی و اجرای ساختاری بسیار سفت، عناصر طراحی را ایجاد کند.  

در طول پروژه، تفکر خلاق به ما این امکان را می‌داد که به چالش بکشیم که آیا روش فعلی انجام کاری درست است یا خیر و به ما میدان داد تا آزمایش کنیم و هنگام یافتن راه‌حل باز باشیم. این نه تنها به ما کمک کرد تا مشکلات فوری را که به وجود آمدند حل کنیم، بلکه به ما کمک کرد تا یک طرح جدید عالی نیز داشته باشیم! 

استفاده از تفکر خلاق برای بهبود ارتباطات تیمی

هنگام برقراری ارتباط، تفکر خلاق می تواند بسیار مفید باشد. اگر یکی از شکل‌های ارتباط یا فرآیند کاری جواب نمی‌دهد، نزدیک شدن به بحث با تفکر خلاق می‌تواند به حل مشکل فوری کمک کند و تغییری پایدار در نحوه گفتگو و کار با هم ایجاد کند. 

مانند بسیاری از تیم‌های مجازی، ما با چالش برخی از جلسات مواجه شدیم که احساس بی‌ثمری می‌کردند . این مسائل از زیاده‌روی کردن، صحبت‌های متقابل، همه افراد احساس نمی‌کنند شنیده می‌شوند یا قادر به مشارکت نیستند، یا گم شدن در بحث‌های جانبی که سازنده یا ضروری نبودند، متغیر بودند. در یک محیط آنلاین، سخت است که همه را در مسیر درست نگه دارید و کارها بدون اینکه تصادفاً درباره یکدیگر صحبت کنید یا باعث ناامیدی شود، به خوبی پیش برود. 

وقتی صحبت از تداخل به میان آمد، می‌خواستیم از ناامیدی ناشی از وقفه و اختلال جلوگیری کنیم، اما همچنین می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که مردم احساس نمی‌کنند نمی‌توانند مشارکت کنند . استفاده از تکنیک قواعد انگشت در یک محیط از راه دور به افراد این امکان را می‌دهد تا به راحتی نشان دهند که چه زمانی می‌خواهند صحبت کنند و چه چیزی را می‌خواهند درباره آن صحبت کنند، بدون اینکه جریان جلسه مختل شود.

ما همچنین دریافتیم که دلیل اینکه برخی از جلسات روزانه بی‌فایده به نظر می‌رسند این بود که جلسات با هدف به‌روزرسانی روزانه بود و همیشه این احساس وجود نداشت که چیزهای زیادی برای گفتن وجود داشته باشد، بنابراین منجر به ناامیدی یا صرف زمان غیرمولد در این جلسات می‌شد.

در این مثال، ما به یک قالب هفتگی منتقل شدیم و در عین حال مطمئن شدیم که چک‌این‌های روزانه را در Slack ادامه می‌دهیم. این رویکرد به این معنی بود که ما جلسات غیرضروری را کاهش دادیم و در عین حال اطمینان حاصل کردیم که نیازهای همه برآورده شده است.

این روش نمونه ای از رویکرد خلاقانه به یک مشکل ارتباطی با تفکر خارج از چارچوب و آمادگی برای به چالش کشیدن مفروضات اصلی است . در حالی که همه ما می‌خواستیم مطلع بمانیم، واقعاً به بازنگری روش‌های آگاه ماندن و اینکه آیا رویکرد فعلی ما بهترین راه برای دستیابی به آنچه نیاز داریم کمک کرد.

همچنین ارزیابی مجدد نحوه برخورد ما به دستور کار جلسات و تعیین هدف مفید بود – اگر در جلسات غیرمولد مشکل دارید، پیوند را برای اطلاعات بیشتر در این مورد دنبال کنید!

به یاد داشته باشید که تفکر خلاق برای مفید بودن نیازی به انفجار یا رادیکال ندارد – یک تغییر ساده در طرز فکر یا دیدگاه می تواند تنها چیزی باشد که برای ایجاد تغییرات معنادار و تاثیرگذار نیاز دارید .

استفاده از تفکر خلاق برای بهبود همکاری

به یاد داشته باشید که نگاه کردن به دیگران و الهام گرفتن از نحوه انجام کارها می تواند به اندازه تلاش برای اختراع مجدد چرخ دگرگون کننده باشد!

نمونه نهایی این است که چگونه به همکاری در ایجاد طرح جدید نزدیک شدیم. در حالی که همه پروژه‌ها در هوش نوآوری دارای همکاری بین چندین طرف هستند، در این مورد ما می‌خواستیم فضایی برای مشارکت همه افراد تیم ایجاد کنیم.

ما متوجه شدیم که هنگام تلاش برای طوفان فکری جمعی در یک جلسه زنده و از راه دور، مشارکت و انعکاس موثر در مورد آنچه توسط سایر اعضای تیم به اشتراک گذاشته شده بود برای همه دشوار شد .

برخی از افراد کمتر از دیگران توانسته بودند آماده شوند، سایر افراد کمتر از همه شرایط پروژه آگاه بودند یا برخی دیگر کمتر قادر به تعویض دنده در طول روز کاری خود بودند. این امر منجر به از دست رفتن برخی از مشارکت‌ها، فرآیند کاری نامرتب‌تر و احساس عجله شد – همه این‌ها به نتایج کمتر مؤثری منجر می‌شوند که ممکن است انتظارش را داشته باشیم.

در این مورد، ما به این فکر کردیم که چگونه کار ناهمزمان ، زمان بازتاب، و برخی تغییرات کوچک فرآیند ممکن است به حل مشکلاتی که با آن مواجه بودیم کمک کند. ما می‌خواستیم بتوانیم به آنچه که به اشتراک گذاشته می‌شود به طور مؤثرتری پاسخ دهیم و در عین حال فضایی را برای همه ایجاد کنیم تا به نحوی که برای آنها مفیدترین باشد، مشارکت کنند.

شروع جلسه طوفان فکری در تابلوهای MURAL شخصی به صورت ناهمزمان و در زمان خودمان به این معنی بود که همه می توانستند در زمان مناسب و بدون هیچ مزاحمتی ایده پردازی کنند . در آن زمان با تشویق به بررسی و تأمل در تابلوهای دیگران قبل از جلسه اصلی، توانستیم ایده ها را به درستی دریافت کنیم و اجازه دهیم آنها بدون احساس عجله توسعه پیدا کنند.

این رویکرد مدت زمانی را که ما به طور فعال در یک جلسه با هم کار می کردیم کاهش داد و در عین حال کیفیت کار را بهبود بخشید . این به افراد کمک کرد تا با این فرآیند درگیر شوند، ناامیدی احتمالی را کاهش داد، و همچنین به این معنی بود که ما می‌توانیم به طور کامل به پیشنهادات دیگران پاسخ دهیم. این یک مثال عالی از این بود که چگونه تفکر خلاقانه و یادگیری از دیگران می تواند به ایجاد نتایج بهتر و فرآیندی ساده تر کمک کند. 

همچنین شایان ذکر است که تأمل در گفتگوی ما با آنیا سوتینا نابرگوج در رابطه با یادگیری ناهمزمان و یافتن الهام بخشی از آن چیزی بود که به این روند کمک کرد. به یاد داشته باشید که نگاه کردن به دیگران و الهام گرفتن از نحوه انجام کارها می تواند به اندازه تلاش برای اختراع مجدد چرخ دگرگون کننده باشد!

چگونه مهارت های تفکر خلاق خود را تقویت کنیم؟

چه متوجه شوید که تفکر خلاق به طور طبیعی به وجود نمی‌آید، اگر مهارت‌های شما نیاز به توجه دارند، یا حتی اگر فقط می‌خواهید روش‌های جدید کار را امتحان کنید، می‌تواند دشوار باشد که بدانید از کجا شروع کنید.

فکر کردن به مهارت‌های تفکر خلاق در بالا و در نظر گرفتن آن‌هایی که ممکن است از دست داده باشید یا از توجه هدفمند بهره مند شوید، مکان خوبی برای شروع است، اگرچه راه‌های مشخصی نیز وجود دارد که می‌توانید به این فرآیند نزدیک شوید و توانایی‌های تفکر خلاق خود را در یک لحظه بهبود بخشید. بیایید ببینیم چگونه! 

 • تمرین
 • حضور داشته باشید و از احساس خود آگاه باشید
 • فضایی برای ایده های جدید ایجاد کنید
 • باز باش
 • برای الهام گرفتن به دیگران نگاه کنید
 • خود را به چیزهای جدید بیاندازید
 • تفکر خلاق را در دیگران تشویق کنید

تقویت تفکر خلاق :تمرین

همه مهارت ها با تمرین بهتر می شوند و تفکر خلاق نیز از این قاعده مستثنی نیست. چه گوش دادن فعال، چه آزمایش یا هر سبک تفکر خلاق دیگری، اشکالی ندارد که بار اول آن را درست انجام ندهید . باز بودن برای رویکردها و دیدگاه‌های جدید خود راهی برای بهبود مجموعه مهارت‌های تفکر خلاق شماست. به هر حال سعی می کنید تفکر خلاق را پیاده سازی کنید، بدانید که کاوش، تکرار و تمرین بخش های اساسی این فرآیند هستند.

سعی کنید از کارهای کوچک شروع کنید و مهارت های تفکر خلاق خود را در روابط بین فردی و پروژه های مشارکتی خود تمرین کنید. به نحوه پیش رفتن آن توجه داشته باشید و سعی کنید پیاده سازی های بزرگتر و بزرگ تری از رویکردهای تفکر خلاق خود را ایجاد کنید. 

حضور داشته باشید و از احساس خود آگاه باشید

بخش مهمی از پرورش یا بهبود هر مهارت جدید، حضور کامل و آگاه بودن در هنگام استفاده از آن مهارت است. در نظر بگیرید که چگونه یک مجسمه ساز باید از مواد خود آگاه باشد، چگونه با مواد کار می کند و آنها را روی تخته قرار می دهد تا واقعاً موفق باشد. حضور در لحظه برای هر فرآیند مشارکتی مهم است، اما یک جنبه حیاتی از تفکر خلاق است.

اگر خود را ناامید، هیجان زده، درگیر یا گیر می بینید، احساس خود را به صورت ذهنی یادداشت کنید و در نظر بگیرید که چگونه ممکن است کارها را متفاوت انجام دهید. حضور فعال و درگیر شدن فعالانه با احساسی که یک موقعیت در شما ایجاد می کند قبل از پاسخ دادن، یکی از مؤثرترین راه ها برای پرورش و بهبود تفکر خلاق است – حتماً آن را امتحان کنید! 

فضایی برای ایده های جدید ایجاد کنید

مانند بسیاری از جنبه‌های خلاقیت، اجبار کردن آن همیشه مؤثر نیست. ایده‌های خوب و یافتن رویکردهای جدید می‌تواند به زمان نیاز داشته باشد و بخش مهمی از فرآیند تفکر خلاق، ایجاد فضایی نه تنها برای تأمل، بلکه برای استراحت و اجازه دادن به چیزها است. این ممکن است به این معنا باشد که زمان آرام‌تر و آگاهانه‌تری را در برنامه‌های روزمره خود بسازید، مطالعه کنید و الهام‌گیری جدید پیدا کنید، یا به سادگی یاد بگیرید که استراحت کنید. 

اگرچه عادت کردن به این کار دشوار است، اما با گذشت زمان آسان‌تر می‌شود. سعی کنید زمان بازتابی را در تقویم خود مسدود کنید یا به دیگران اطلاع دهید که برای حفظ آن و جلوگیری از وقفه زمان می‌گذارید. فضای انعکاسی مهم و مفید است و با برخورد با آن می‌توانید اطمینان حاصل کنید که اتفاق می‌افتد و دور انداخته نمی‌شود یا فراموش نمی‌شود.

باز باش

یکی از بزرگترین موانع برای تفکر خلاق این است که به چیزی که در مقابل شماست باز نمانید. خواه عجله در استفاده از راه حل موجود بدون بررسی راه حل ها، ناتوانی در گوش دادن یا حضور در هنگام ارائه چیزی جدید، یا پایبندی به فرضیات موجود باشد، شکست در باز ماندن و قضاوت محفوظ می تواند تفکر خلاق را از بین ببرد.

سعی کنید باز بمانید و تفکر خلاق را بدون فشار یا انتقاد بیش از حد به کار ببرید تا این مهارت ها را بهبود ببخشید و اجازه دهید رویکردهای خلاقانه تری در آینده ظاهر شوند. 

برای الهام گرفتن به دیگران نگاه کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای یافتن دیدگاه‌های جدید و روش‌های جایگزین، نگاه کردن به دیگران است. خواه الهام گرفتن از سایر متفکران خلاق از طریق مکالمه، خواندن و تحقیق در منابع جدید، یا صرفاً گوش دادن و مشاهده کردن، نگاه کردن به بیرون از خود یکی از مؤثرترین راه هایی است که می توانید تفکر خلاق خود را تکان دهید. 

سعی کنید منابعی را خارج از حلقه های عادی خود پیدا کنید، هر رسانه ای که باشد. ورود به حباب‌های خلاقانه‌ای که ممکن است ناخواسته اشکال جدید تفکر را حذف کند، می‌تواند بسیار آسان باشد. با گسترش حلقه‌های اجتماعی، خلاق و انتقادی خود ، می‌توانید در معرض انواع روش‌های بالقوه الهام‌بخش یا خلاقانه فکر کردن و انجام دادن قرار بگیرید.

خود را به چیزهای جدید بیاندازید

ایجاد فضا و فرصتی برای شیوه های جدید تفکر اگر به همان روال ها و فعالیت ها پایبند باشید، سخت است. اغلب متوجه خواهید شد که امتحان کردن چیزهای جدید و قرار گرفتن در معرض سرگرمی ها، مهارت ها و رویکردهای جدید می تواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد.

یکی از جنبه های مهم تفکر خلاق، به کارگیری آموخته های یک رشته یا رویکرد به رشته دیگر است. اگر یک توسعه دهنده خود را به یادگیری نحوه رقصیدن بیاندازد، ممکن است چیزی را بیاموزد که بتواند در نقش خود به عنوان یک توسعه دهنده به کار رود.

میل باز و صادقانه برای کشف تجربیات جدید در داخل و خارج از زندگی کاری خود یک عنصر حیاتی در فرآیند تفکر خلاق است. سعی کنید به انجام کارهای جدید در هر جایی که می توانید آنها را پیدا کنید بله بگویید – زنده بودن در برابر امکان و درگیر شدن در جهان راه بسیار خوبی برای افزایش خلاقیت شماست!

تفکر خلاق را در دیگران تشویق کنید

خلاقیت وقتی به اشتراک گذاشته شود حتی بهتر است. خواه جمع‌سپاری ایده‌های جدید، تکرار با هم، یا کمک به دیگران در ایجاد مهارت‌های تفکر خلاق، به اشتراک گذاشتن تجربه اغلب یک فرآیند مفید و مولد برای همه افراد درگیر است.

سعی کنید گروهی را گرد هم بیاورید تا با هم تفکر خلاقانه را بررسی کنند یا یک کارگاه آموزشی در زمینه توسعه مهارت های تفکر خلاق در محل کار راه اندازی کنید. نه تنها به شرکت کنندگان در کشف خلاقانه خود کمک می کند، بلکه به شما کمک می کند تا مهارت های خلاقانه خود را نیز توسعه دهید. 

سخن پایانی

به‌عنوان تسهیل‌کننده و مدافع قدرت کارگاه‌ها، ما مشتاقیم که چگونه تفکر خلاق می‌تواند بسیاری از جنبه‌های زندگی شخصی و کاری یک گروه را بهبود بخشد. در قلب خود، تفکر خلاق یک عمل همدلانه و مولد است و با به نمایش گذاشتن این مفاهیم، ​​ما معتقدیم که همه می توانند نتایج بهتری را هنگام حل مشکلات، ایجاد ایده یا برقراری ارتباط با دیگران ببینند. 

امیدواریم نمونه‌های عالی از تفکر خلاق در محل کار و اینکه چگونه می‌توانید مهارت‌های تفکر خلاق خود را کشف کرده و پرورش دهید، به شما ارائه کرده باشیم . با این حال، این فهرست به هیچ وجه جامع نیست و راه‌های بیشتری وجود دارد که می‌توانید سعی کنید خلاقانه فکر کنید. به این پست به عنوان یک نقطه پرش برای کاوش بیشتر و توسعه خلاق فکر کنید!

آیا مفاهیم یا رویکردهایی دارید که از آنها برای تبدیل شدن به یک متفکر خلاق بهتر استفاده کرده اید؟ آیا هیچ یک از روش های تفکر خلاق فوق را به خصوص مفید یافتید؟ ما دوست داریم در مورد تجربه شما در نظرات زیر بشنویم!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *