تفکر خلاقانه در مورد خطرات نوآوری در فناوری

اگر نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی (CES) این ماه را دنبال کرده باشید، با اطمینان کامل می‌دانید که آینده خنک، براق و پر از ابزارهای «باید» است.

با خواندن گزارش‌های هیجان‌انگیز، به سختی می‌توانید چیزی غیر از خوش‌بینی مفرط در مورد اینکه فناوری چگونه زندگی ما را متحول می‌کند، پیدا کنید. و مسلماً تصور اینکه کفش‌های هوشمند یا صفحه‌نمایش تلویزیون رول شونده چقدر می‌تواند برای ما مضر باشد دشوار است. از واقعیت مجازی که تقریباً می توانید آن را لمس کنید، تا اینترنت هر چیز قابل تصوری، ما از امکانات به ظاهر بی نهایتی که فناوری مدرن ارائه می دهد خیره شده ایم.

اما نمی‌دانم که آیا در میان همه‌ی هیاهوها و هیاهوها، ما در خطر از دست دادن جنبه‌های تاریک‌تر نوآوری‌های فناوری هستیم. نمایشگاه‌های CES و نمایشگاه‌های مشابه نمایانگر چهره درخشان روندهای عمیق‌تر هستند که در صورت توسعه بدون ارزیابی پیچیده از خطرات بالقوه، می‌توانند مخرب باشند.

همه فناوری ها با خطراتی همراه هستند

با شور و شوق غیرقابل انتقادی در مورد CES، نادیده گرفتن پیامدهای بالقوه نوآوری غیرمسئولانه در فناوری آسان است. حتی ساده‌تر است که روی چالش‌هایی که در توسعه فناوری‌هایی که برای کل جامعه خوب هستند، چشم پوشی کنیم و فقط کسانی را که آنها را ایجاد می‌کنند غنی نکنیم.

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

به عنوان مثال رباتیک، هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیاء (IoT) را در نظر بگیرید – سه گرایشی که در نمایشگاه به طور گسترده نشان داده شدند. در حالی که هر یک از آنها پتانسیل تغییر عمیق زندگی ما را برای بهتر شدن دارند، این فناوری ها به هیچ وجه ذاتاً ایمن نیستند. ترس از عواقب توسعه غیرمسئولانه هوش مصنوعی قبلاً به طور گسترده ابراز شده است و افزایش سریع اینترنت اشیا تهدید می کند که اشیاء روزمره را در برابر حملات سایبری آسیب پذیر کند . و هر سه این پتانسیل را دارند که شکاف بین افراد ممتاز و محروم را افزایش دهند.

در بازار اجتماعی در حال تحول امروزی از نیازها، خواسته‌ها و نظرات، فناوری‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که در صورت موفقیت و سودمندی، چشم‌انداز پیچیده‌ای از خطرات بالقوه را طی کنند. و این فقط خطرات بهداشتی و زیست محیطی نیست که مهم است – تهدیدهای بالقوه برای باورها، جامعه، فرهنگ، حتی احساس هویت به طور فزاینده ای مرتبط می شوند.

متأسفانه، حتی اگر مبتکران بخواهند با خیال راحت از این چشم انداز در حال تحول عبور کنند، کمک قابل توجهی در دسترس نیست. روش‌هایی که به ما برای مدیریت ریسک آموزش داده شده است – حتی نحوه تفکر ما در مورد ریسک – اغلب به همان اندازه قدیمی هستند که فناوری‌هایی که در مکان‌هایی مانند CES به نمایش گذاشته می‌شوند نوآورانه هستند.

مقررات را در نظر بگیرید. آنها به طور اجتناب ناپذیری بر اساس فناوری های قبلی ساخته شده اند: برای مثال، سیستم های دیجیتال “گنگ” – ابزارهایی که از طریق اینترنت ارتباط برقرار نمی کنند، یا دستگاه های پزشکی که پاسخگو نیستند. هنگامی که فناوری‌های جدید به وجود می‌آیند – برای مثال، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی مبتنی بر ابر یا ابزارهای پوشیدنی – انگیزه بسیار زیاد این است که با جابجایی آنها در چارچوب‌های موجود، وضعیت موجود را حفظ کنیم. آنها معمولاً از راه دور شکل مناسبی ندارند، اصلا اهمیتی ندارد که مناسب باشند.

متأسفانه، این فقدان خلاقیت و انعطاف پذیری در نحوه درک و رسیدگی به خطرات بالقوه، تنها شانس اشتباه را افزایش می دهد. نه تنها در مورد توسعه ایمن محصولات جدید عدم اطمینان ایجاد می کند، بلکه مشکلات احتمالی را نیز پنهان می کند.

چیزی که ما فاقد آن هستیم – و به شدت به آن نیاز داریم – نوآوری موازی در نحوه تفکر و عملکردمان درمورد ریسک است، تا بینش و ابزارهایی را برای حرکت در آینده ای پرخطر ارائه کنیم.

چگونه ریسک را بازنگری کنیم؟

در اینجا در آزمایشگاه نوآوری ریسک دانشگاه ایالتی آریزونا ، ما در حال توسعه رویکرد جدیدی برای ریسک هستیم که برای باز کردن ایده‌ها و امکانات جدید طراحی شده است. ما آن را نوآوری ریسک می نامیم .

الهام بخش ما خود نوآوری فناوری است. تصور کنید چه اتفاقی ممکن است بیفتد اگر به همان روشی که کارآفرینان به نوآوری می‌پردازند، به ریسک نزدیک شویم – ترکیبی از خلاقیت، دانش فنی و دانش بازار برای توسعه محصولاتی که مردم مایل به سرمایه‌گذاری در آن هستند؟

با ایده “ارزش” شروع کنید. نوآوری معمولاً به عنوان ایجاد ارزشی تعریف می شود که شخصی مایل به پرداخت آن است. آیا یک رویکرد مشابه می تواند برای ریسک کار کند؟

یکی از راه‌های انجام این کار، در نظر گرفتن ریسک به‌عنوان تهدیدی برای ارزش است ، و نه فقط به روش‌هایی که معمولاً ارزش در هنگام ارزیابی ریسک در نظر گرفته می‌شود، مانند سلامت، محیط زیست یا سود/زیان مالی. ما همچنین باید معیارهای ارزشی کمتر ملموس اما به همان اندازه مهم را شامل کنیم – رفاه، پایداری محیطی، باورهای عمیق، حتی احساس هویت فرهنگی یا شخصی.

این به خودی خود روشی نوآورانه برای تفکر در مورد ریسک است. راه‌های جدیدی برای تصور مناظر مخاطره‌ای که فناوری‌های جدید هم با آن روبرو هستند و هم به شکل‌گیری آن کمک می‌کنند، باز می‌کند.

با این حال، نوآوری چیزی فراتر از ایده های خوب است. برای موفقیت، محصولات نوآورانه باید موفقیت بازار را نشان دهند. بنابراین در مورد ریسک، معادل “بازار” چیست؟

از نظر من، این افراد، جوامع و سازمان‌ها – اجزای تشکیل دهنده (از جمله توسعه‌دهندگان و تولیدکنندگان) – هستند که دارای ارزش ملموسی هستند (که نباید با «ارزش‌ها» اشتباه گرفته شود) که به طور بالقوه مورد تهدید قرار می‌گیرند، و مایل به سرمایه‌گذاری در حفاظت هستند. .

این “ارزش” ممکن است دارایی، اشتغال، سود، سلامتی باشد – انواع ارزش هایی که ما معمولاً در زمینه ریسک به آنها فکر می کنیم. اما ممکن است جایگاه حرفه ای، برندسازی، هویت فرهنگی و اجتماعی، برابری و برابری، سبک زندگی، عقاید و عقاید عمیق، یا احساس ارزشمندی نیز باشد.

این جنبه‌های شخصی و اجتماعی «ارزش» اغلب در مورد ریسک نادیده گرفته می‌شوند. اما آنها برای تصمیماتی که افراد و سازمان ها می گیرند و برای آنچه که فکر می کنند ارزش محافظت دارد بسیار مهم هستند. هر تلاشی برای توسعه فناوری‌های جدید که آن‌ها را نادیده می‌گیرد بسیار آسیب‌پذیر در برابر شکست است، زیرا خطر تهدید ناخواسته چیزی را که مردم آماده مبارزه برای آن هستند را به همراه دارد.

چارچوب بندی مجدد ریسک مزایایی را برای نوآوری به همراه دارد

هنگامی که ریسک از دریچه نوآوری به این طریق دیده می شود، چیزی که شروع به ظهور می کند روشی برای تفکر در مورد آن است که مکمل نوآوری فناوری است. ما مسیرهایی را برای توسعه اجتماعی و اقتصادی مفید و موفق باز می کنیم.

به جای اینکه ریسک را به عنوان مانعی برای پیشرفت تعریف کند، نوآوری ریسک آن را به راهی برای حمایت از پیشرفت مفید و پایدار تبدیل می کند.

به همین دلیل است که بسیار مهم است که ما چنان مبهوت فناوری‌های نوظهور نشویم که نتوانیم جنبه‌های منفی آن‌ها و نحوه هدایت موفقیت‌آمیز آن‌ها را ببینیم.

البته، دیدن جدیدترین فناوری در افق در رویدادهایی مانند CES هیجان‌انگیز است و من به نیاز به خلاقیت و نوآوری در توسعه فن‌آوری‌هایی که به بهبود و ارتقای زندگی ما کمک می‌کند اعتقاد راسخ دارم. (و بله، برای کسی که در آنجا وجود دارد، من مطمئن هستم که کفش های هوشمند یک تجربه افزایش دهنده زندگی خواهند بود.)

با این حال، بدون نوآوری موازی در نحوه رسیدگی به جنبه‌های منفی بالقوه – به‌ویژه در دنیای به‌هم پیوسته و پیچیده امروزی – چگونه می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که ارزش واقعی و پایدار در زیر زرق و برق وجود دارد؟

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *