تفکر خارج از چارچوب: 11 نکته در مورد تغییر دیدگاه ها

تفکر خارج از چارچوب

تفکر خارج از چارچوب چیزی بیش از یک کلیشه تجاری است. این به معنای برخورد با مشکلات به روش های نوآورانه، مفهوم سازی متفاوت مشکلات و درک موقعیت خود در رابطه با هر موقعیت خاص است. از قضا، این یک کلیشه است که به معنای فکر کردن به موقعیت های کلیشه ای به روش های دیگر است.

به ما گفته می شود که همیشه “خارج از چارچوب” فکر کنیم، اما دقیقاً چگونه این کار را انجام دهیم؟ چگونه توانایی رویارویی با مشکلات را به روش‌هایی غیر از روش‌هایی که معمولاً با مشکلات روبرو می‌شویم، توسعه دهیم؟ چگونه توانایی نگاه کردن به چیزها را متفاوت از نگاه معمولی به چیزها پرورش دهیم؟

فکر کردن در خارج از چارچوب خیلی قبل از اینکه ما “جعبه” شویم شروع می شود – یعنی قبل از اینکه با یک موقعیت منحصر به فرد روبرو شویم و شروع کنیم به وادار کردن آن به یک “جعبه” آشنا که قبلاً می دانیم چگونه با آن کنار بیاییم. یا حداقل فکر کنیم که می دانیم چگونه با آن کنار بیاییم.

هر از چند گاهی تلاش کنید تا تفکر خود را فراتر از حدش برسانید – استعدادهایی که در خود پرورش می دهید ممکن است دفعه بعد که با موقعیتی روبرو شدید که «همه می دانند» چگونه حل کنند به کارتان بیایند.

11 راه برای فکر کردن خارج از جعبه

در اینجا نکاتی در مورد نحوه تفکر خارج از چارچوب آورده شده است:

1. با مطالعه یک صنعت دیگر خارج از چارچوب فکر کنید

من همانقدر در مورد آموزش از یادگیری در مورد بازاریابی یاد گرفته ام که از مطالعه آموزش – شاید بیشتر. به کتابخانه بروید و یک مجله تجاری در صنعتی غیر از صنعت خودتان بردارید، یا چند کتاب از کتابخانه بردارید و از نحوه انجام کارها در صنایع دیگر مطلع شوید.

ممکن است متوجه شوید که بسیاری از مشکلاتی که افراد در صنایع دیگر با آن مواجه هستند مشابه مشکلات شما هستند، اما آنها روش های کاملاً متفاوتی را برای مقابله با آنها ایجاد کرده اند. یا ممکن است پیوندهای جدیدی بین صنعت خود و صنعت جدید پیدا کنید، پیوندهایی که ممکن است اساس مشارکت های نوآورانه در آینده باشد.

2. درباره دین دیگری بیاموزید

دین نحوه سازماندهی و درک روابط انسان ها با ماوراء طبیعی یا الهی است، بلکه با یکدیگر. یادگیری در مورد این روابط می تواند به شما چیزهای زیادی در مورد نحوه ارتباط افراد با یکدیگر و دنیای اطرافشان بیاموزد.

رعایت باورهای دینی دیگر نیز می تواند به شما در ایجاد انعطاف ذهنی کمک کند. وقتی واقعاً به همه راه‌های مختلف درک اسرار یکسان نگاه می‌کنید، این تجربه می‌تواند بسیار چشم‌نواز باشد و می‌تواند به شما کمک کند تا محدودیت‌های هر تعصب یا تعصبی را که دنبال می‌کنید ببینید. این مکاشفه ای است که مقدار زیادی را به بخش های غیر مذهبی زندگی شما منتقل می کند.

3. در کلاس شرکت کنید

یادگیری یک موضوع جدید نه تنها مجموعه جدیدی از حقایق و ارقام را به شما می آموزد، بلکه روش جدیدی برای درک جنبه های زندگی روزمره یا جامعه یا دنیای طبیعی که در آن زندگی می کنید به شما می آموزد. به گسترش هر دو نوع نگاه شما به مشکلات و وسعت راه حل های ممکن کمک کنید.

در اینجا لیستی از 29 بهترین پلتفرم آموزش آنلاین برای امتحان آورده شده است.

4. رمانی در ژانر ناآشنا بخوانید

مطالعه یکی از محرک‌های ذهنی بزرگ در جامعه ما است، اما به راحتی می‌توان گرفتار آن شد. سعی کنید چیزی را بخوانید که در غیر این صورت هرگز آن را لمس نمی‌کردید – اگر داستان‌های ادبی می‌خوانید، یک رمان معمایی یا علمی تخیلی را امتحان کنید. اگر رمان‌های پلیسی سخت می‌خوانید، عاشقانه را امتحان کنید.

نه تنها به داستان بلکه به مشکلات خاصی که نویسنده با آن دست و پنجه نرم می کند توجه کنید. به عنوان مثال، چگونه نویسنده فانتزی از شک عادی شما در مورد جادو دور می زند و شما را به داستان خود می کشاند؟ سعی کنید این مشکلات را به مشکلاتی که در زمینه خودتان با آن مواجه هستید مرتبط کنید.

5. شعر بنویس

حل مسئله به شدت در لوب پیشانی مغز ما رخ می دهد و مسئول مهارت های شناختی بالاتر از جمله تفکر، برنامه ریزی و حل مسئله است. [1]. شعر به طور منظم پل فرآیندهای فکری عقلانی تر مغز چپ ما و فرآیندهای خلاقانه تر مغز راست ما را ایجاد می کند. اگرچه ممکن است احمقانه به نظر برسد (و راحت شدن با احساس حماقت ممکن است راه دیگری برای تفکر خارج از چارچوب باشد)، سعی کنید شعری در مورد مشکلی که روی آن کار می کنید بنویسید.

شعر شما لزوماً نیازی به ارائه راه حل ندارد – ایده این است که تفکر خود را از مراکز منطقی مغز خود دور کنید و به بخش خلاقانه تری از مغز تبدیل کنید، جایی که می توان آن را به روشی غیر منطقی بررسی کرد. به یاد داشته باشید که هیچ کس نباید شعر شما را ببیند.

6. یک تصویر بکشید

گاهی اوقات فکر کردن خارج از چارچوب به معنای بازگشت به کارهایی است که همیشه در دوران کودکی انجام می دادیم. کشیدن یک تصویر حتی بیشتر به سمت راست مغز است، و می تواند به شکستن کنترل منطقی چپ مغز شما بر روی یک مشکل، به همان روشی که یک شعر می تواند کمک کند. همچنین، تجسم یک مشکل، شیوه‌های تفکر دیگری را درگیر می‌کند که ما معمولاً از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم، و خلاقیت دیگری را برای شما به ارمغان می‌آورد .

7. آن را وارونه کنید

وارونه کردن چیزی، چه از نظر فیزیکی با چرخاندن یک تکه کاغذ به اطراف یا به صورت استعاری با تصور مجدد آن، می تواند به شما کمک کند الگوهایی را ببینید که در غیر این صورت آشکار نمی شدند.

مغز مجموعه ای از عادات الگوسازی دارد که اغلب الگوهای ظریف تر دیگر را در کار پنهان می کند. تغییر جهت گیری اشیا می تواند الگوهای آشکارتر را پنهان کند و الگوهای دیگری را پدید آورد. برای مثال، ممکن است بپرسید که اگر کم‌اهمیت‌ترین نتیجه مهم‌ترین باشد، یک مشکل چگونه به نظر می‌رسد، و چگونه برای حل آن تلاش می‌کنید.

8. به عقب کار کنید

درست مانند وارونه کردن یک چیز، کار به عقب، تصور عادی مغز از علیت را در هم می شکند. این کلید برنامه ریزی به عقب است، به عنوان مثال، جایی که شما با یک هدف شروع می کنید و به مراحل مورد نیاز برای رسیدن به آن فکر می کنید تا به جایی که الان هستید برسید.

9. از کودک راهنمایی بخواهید

من این تصور را قبول ندارم که کودکان قبل از اینکه جامعه آنها را «ویران کند» ذاتاً خلاق‌تر هستند، اما می‌دانم که کودکان با ناآگاهی از قراردادها فکر می‌کنند و صحبت می‌کنند که اغلب مفید است.

از کودک بپرسید که چگونه ممکن است با یک مشکل برخورد کند، یا اگر کودکی در اطراف ندارید، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید یک مشکل را دوباره فرموله کنید تا کودک بتواند وجودتمام نشوید و یک قایق از کلوچه بسازید، زیرا کودکی به شما گفته است که این کار را انجام دهید.

10. دعوت تصادفی

اگر تا به حال ویدئویی از نقاشی جکسون پولاک را دیده باشید ، نقاش ماهری را دیده اید که آگاهانه از تصادفی بودن به کار خود دعوت می کند. پولاک کنترل زیادی بر روی قلم موها و دست و پا زدن هایش اعمال می کند تا از چکه های سرگردان و پاشیده شدن رنگ هایی که کار او را تشکیل می دهند، بگیرد.

پذیرفتن اشتباهات و گنجاندن آنها در پروژه های خود، توسعه استراتژی هایی که امکان ورودی تصادفی را فراهم می کند، کار در میان کنار هم قرار دادن هرج و مرج صدا و فرم – همه اینها می تواند به فراتر از الگوهای روزمره و تفکر خارج از چارچوب کمک کند.

11. دوش بگیرید

ارتباط عجیبی بین دوش گرفتن و خلاقیت وجود دارد . چه کسی می‌داند چرا اگرچه علم می‌گوید زمانی که ما آرام هستیم جریان دوپامین است. [2] اما بسیاری از مردم به آن سوگند یاد می کنند. بنابراین شاید زمانی که پاسخ وضعیت موجود به برخی شرایط کار نمی کند، سعی کنید دوش بگیرید و ببینید آیا چیزی قابل توجه به ذهن شما نمی رسد!

نتیجه

خارج از جعبه فکر کنید – این بیانیه ای است که میلیون ها نفر در سراسر جهان بیش از حد از آن استفاده کرده اند. فکر کردن خارج از چارچوب کار آسانی نیست زیرا ما مخلوقات عادت هستیم. ما از ماندن در مناطق امن خود لذت می بریم.

فکر کردن خارج از چارچوب ممکن است به معنای دست کشیدن از باورهایمان و افزایش شانس شکست و طرد شدن باشد. با این حال، وقتی متفاوت فکر کنید، در سطح تجاری و شخصی رشد خواهید کرد.

اگر در تلاش بوده اید که جلوتر از دیگران بمانید، استفاده از نکاتی که در اینجا به اشتراک گذاشته ایم به شما کمک می کند تا به راحتی به اهداف خود برسید. و شاد زندگی کن در صورت نیاز در جستجوی کمک دریغ نکنید. از تعداد افرادی که مایل به کمک به رشد و شکوفایی شما هستند شگفت زده خواهید شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *