نظرسنجی سالانه گارتنر از CIO ها به 2944 نفر از 84 کشور می رسد. این یک فشارسنج مفید برای وضعیت تحول دیجیتال و پشتیبانی فناوری برای نوآوری است. CIOها به طور فزاینده ای خود را در تقاطع بین حمایت از نیازهای فناوری کسب و کار قدیمی و فشار دادن به تغییر برای تغییر تجارت در آینده یافته اند. در اینجا نگاهی گذرا به برخی از بینش‌هایی که از پاسخ‌های نظرسنجی متمایز است، می‌بینیم.

تشدید دیجیتال

به گفته گارتنر، دیجیتال در حال تشدید است و انتظار می‌رود در پنج سال آینده درآمد حاصل از منابع دیجیتال بیش از دو برابر شود. فناوری دیجیتال به محو کردن مرزهای مدل سنتی سازمانی که برای بسیاری از سازمان‌ها سخت است، کمک می‌کند. کسانی که به خوبی با این افزایش تاری مقابله می کنند، کسانی هستند که بر ارزش ارتباطات بین مشتریان، شرکا، تامین کنندگان و کارمندان تاکید می کنند.

چالش فناوری فراهم کردن بستری است که در آن این ارتباطات می توانند شکوفا شوند: جایی که منابع می توانند به سرعت گرد هم آیند تا ارزش ایجاد کنند. توانایی اتصال چنین منابع متنوع و متفاوت چیزی است که اهمیت دارد.

a-platform-view-of-business.pngمنبع: Gartner CIO Survey 2016

ما این را با مشتریان خود می بینیم، زیرا برنامه های مدیریت نوآوری  به طور فزاینده ای به پلتفرمی تبدیل می شوند که از طریق آن چندین طرف می توانند به سرعت در اطراف یک موضوع متمرکز گرد هم آیند، ارزش ارائه دهند و منحل شوند. این کارآمد است، و در یک نتیجه خاص هدف قرار داده است.

برای شرکت های پیشرو که با آنها کار می کنیم، این فرآیند در حال تبدیل شدن به یک ماهیت دوم است. ما شرکت‌هایی را می‌بینیم که استفاده از جمع‌سپاری را فراتر از تولید ایده و بیشتر به سمت این مفهوم از پلتفرمی برای ارتباطات هدفمند توسعه می‌دهند. آنهایی که موفق می شوند، بدون زحمت در سراسر سیلوها و مرزهای شرکت کار می کنند، و محدودیت های IP، قانونی، تمرکز و جهت گیری و موانع انگیزشی را برای انجام این کار بررسی کرده اند.

“برخی منابع ممکن است در داخل، به طور دائم در مالکیت شرکت باشند؛ برخی به اشتراک گذاشته خواهند شد و برخی می توانند از خارج باشند. ارزش تا حد زیادی از اتصال منابع و اثرات شبکه بین آنها ناشی می شود.”

– گارتنر CIO Survey 2016

سازمان های دو وجهی

همانطور که در Google Alphabet دیدیم، گارتنر معتقد است شرکت‌ها در حال تبدیل شدن به دو وجهی هستند – بخش‌های اکتشافی را از تجارت موجود جدا می‌کنند. استفاده از bimodal به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا فناوری دیجیتال و فرآیندها را سریع‌تر اتخاذ کنند. 40 درصد از CIOها در حال حاضر در این سفر هستند و بقیه ظرف سه سال آینده به این سفر خواهند پیوست. گارتنر هشدار می دهد که به تعویق انداختن این انتقال دو وجهی “یکی از بدترین کارهایی است که یک CIO می تواند انجام دهد”.

به طور کلی، بر اساس نتایج نظرسنجی ، موثرترین فناوری که یک CIO می تواند اتخاذ کند، Crowdsourcing است. با این حال، اکثر شرکت ها به جای موثر، چیزهایی را انتخاب می کنند که آسان است.

پیاده سازی و مدیریت تیم های چابک و چند رشته ای آسان تر است و به طور گسترده پذیرفته می شود. با این حال، جمع سپاری و مدیریت نوآوری رسمی، توجه قابل توجهی را به خود جلب می کند، اما بازده آن بسیار بیشتر است.

“اگرچه شروع کردن با چیزهای ساده تر غیر منطقی نیست، اما برای به دست آوردن خرید و تجربه، پیام اصلی این است که در آنجا گیر ندهید.”

– گارتنر CIO Survey 2016

crowdsourcing به عنوان مفیدترین دیجیتال enabler.png

جمع سپاری به عنوان بستری برای اتصالات

ما اغلب می بینیم که شرکت ها ارزشی را که می توان از طریق جمع سپاری ارائه کرد دست کم می گیرند و در عین حال تلاش لازم برای ارائه یک پلت فرم پایدار و مفید برای نوآوری را دست کم می گیرند.

ما سازمان‌های بالغ‌تر را می‌بینیم که پلتفرم‌های همکاری گسترده‌تری را ایجاد می‌کنند، که به شدت حول استراتژی شرکت و حوزه‌های تمرکز پیچیده‌تر می‌شوند و مجموعه کاملی از روش‌ها و قابلیت‌ها را برای پشتیبانی از پلتفرم آنلاین ایجاد می‌کنند. دنیایی دور از پرتاب کردن یک جعبه پیشنهاد ایده و امید به پیشرفت است.

نظرسنجی CIO گارتنر به چیزی برخورد کرده است که سال ها در حال تولید بوده است، یعنی اینکه جمع سپاری بسیار فراتر از یک کلمه رایج رشد کرده است. سازماندهی یک گروه بزرگ و متنوع از مردم – در سراسر مرزهای سازمانی – برای ایجاد ارزش تکراری، یک مزیت قابل توجه در مسابقه تحول دیجیتال است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *