بیت کوین – نوآوری مخرب بزرگ در امور مالی


همانطور که برخی از شما ممکن است بدانید، من سال ها بانکدار بوده ام . من هنوز به سیستم های مالی علاقه دارم، پس چرا به مورد بیت کوین نگاه نکنم؟

«پول» سیستماتیک در جامعه و معیشت ما نقش بسته است. بدون پول مردم نمی توانند به راحتی کار کنند. از آغاز زمان، پول به عنوان سیستمی برای مبادله کالاها و خدمات با ارزش مورد استفاده قرار گرفته است. اما ظهور ارزهای جایگزین مانند بیت کوین اخیراً مفاهیم رایج پرداخت، گردش و سیاست پولی را شکسته است که نظم پولی را برای بیش از 3 قرن حفظ کرده است. ماه گذشته، یک رویداد بانکداران پیرامون ساختارهای پرداخت را مدیریت کردم. از یک طرف مردم را دیدید که باز بودن بیت کوین را پذیرفتند، ارزش پروتکل آن است. از سوی دیگر، افرادی را دیدید که ادعا می کردند بیت کوین یک طرح پونزی است.

 

طرح ما ثروتمند می شویم

بیت کوین در اینجا مورد بحث قرار خواهد گرفت.

چرا؟ اولاً به این دلیل که بیت کوین پیشرفته است و ثانیاً، این ارز در بین اقتصاددانان زیرک، سیاست گذاران و نوآوران در سراسر جهان غوغا به پا می کند.

اگرچه نمی توان موفقیت آن را در درازمدت ارزیابی کرد، اما توانایی آن در ایجاد گفتگو در مورد پول و آینده آن بسیار ارزشمند است. بیت کوین ها یا در واقع واحدهای اطلاعات دیجیتالی که توسط یک هکر ناشناخته ابداع شده و توسط برخی رمزنگاری غیرقابل تشخیص پشتیبانی می شوند، توسط رایانه ها استخراج می شوند و توسط پایگاه های داده همتا به همتا نگهداری می شوند که تمام تراکنش های ارز را پیگیری می کنند.

این ارز به عنوان یک روش مبادله پرداخت بین کاربران فردی که دارای کیف پول الکترونیکی بیت کوین هستند و می توانند کالاها و خدمات مختلف را در وب خریداری کنند، استفاده می شود. یک ابزار ساده، فرآیند تبادل آن شامل ارسال یک رشته اعداد به کاربر دیگر با استفاده از ایمیل یا پیام متنی است. به عنوان یک امتیاز، طرح اصلی بیت کوین تضمین می کند که کل عرضه پول تنها می تواند با نرخ ثابتی افزایش یابد که در طول زمان کند می شود و سپس به طور کامل متوقف می شود.

بیت کوین در واقع بسیار بزرگ است

در حال حاضر حدود 12.3 میلیون سکه با ارزش بازار 7.4 میلیارد دلار در گردش است. این اعداد یعنی چه؟ اول اینکه هر روز تعداد فزاینده ای از مصرف کنندگان و بازرگانان در حال خرید، استفاده و فروش ارز در سراسر جهان هستند. ثانیاً، با افزایش روزافزون مردم به استفاده از آن و فروش ارز، سفته بازی و نوسانات حجمی قیمت آن را تعیین می کند و به نوبه خود باعث افزایش و کاهش ارزش آن می شود.

در مرحله بعد، در مقیاس سیستمی، بیت کوین به اولین سیستم پرداخت در سراسر اینترنت تبدیل شد که هزینه های تراکنش تقریباً صفر است – در کسری از پنی در مقابل 2 تا 3 درصد موجود که توسط ارائه دهندگان خدمات عادی شارژ می شود. در نهایت، تقریباً 60000 تاجر از جمله شرکت بازی سازی Zygna Inc.، وب سایت دوستیابی OK Cupid و پلت فرم وبلاگ نویسی وردپرس، بیت کوین را به عنوان ارز می پذیرند که می تواند با دلار، یورو و ین مبادله شود.

اعتماد و همکاری

بیت کوین همچنین نگاه ما به بازارهای مالی را تغییر داده است. چرا باید تنها بانک مرکزی متولی باشد؟ به جای کار با موسسات مالی در حال غرق شدن، چرا انرژی خود را بر روی چیزی زیباتر از لحاظ ریاضی متمرکز نکنید؟ کسی که هسته اش بر اعتماد و همکاری استوار است؟ سرمایه گذاران بیشتر و بیشتری در برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان و هلند به عنوان “واحد حساب” شناخته شده اند و از استارت آپ های مرتبط با بیت کوین مانند Coinbase، BitInstant و Coinsetter حمایت می کنند. کازینوها در وگاس حتی به روی تخته نیز پریده اند. در مقابل، همانطور که قانون‌گذاران در ایالات متحده و اروپا به‌طور خسته‌کننده با قانون مقابله می‌کنند، Dodd by Frank، E by MIR، بیت‌کوین سیستم پرداخت بین‌المللی شناخته‌شده خود را هموار کرده است و حتی علاقه‌مندان خود را در ایجاد ارزهای رمزنگاری‌شده کپی کرده است.

اگرچه بحث های زیادی در مورد طول عمر آن وجود دارد، اما بدون شک این سیستم مفهوم شفافیت را به عنوان منادی برای جلوگیری از خرابی های آینده معرفی کرده است. علاوه بر مصرف‌کنندگان، بازرگانان و استخراج‌کنندگان ارز، توسعه‌دهندگان و کارآفرینان بیشتر و بیشتری در حال ایجاد محصولات و خدمات جدید هستند که تا حدودی یک اکوسیستم معتبر برای شکوفایی بیت‌کوین را تشکیل می‌دهند. پول کروگمن می نویسد: «برای موفقیت، پول باید هم وسیله مبادله و هم یک ذخیره منطقی پایدار ارزش باشد». علاوه بر این، رابرت شیلر، اقتصاددان برنده جایزه نوبل، ادعا کرده است که بیت کوین حبابی است که در انتظار ترکیدن است. سپس دوباره، کدام نوآوری موفق در خارج از کشور مورد انتقاد شدید قرار نگرفته است؟

در واقع، توانایی بیت کوین برای ذخیره ارزش در بلندمدت – با توجه به اینکه طلا یا بیت خزانه پشتوانه ارز وجود ندارد، مشکوک است. هنگامی که فشار وارد می شود، آزمون این است که چگونه ارزش واقعی برای اقتصاد جهانی ما ایجاد می کند.

تصویر بزرگتر: پلت فرم زیربنایی

آیا اینجا اخلاق بزرگتری وجود دارد؟ قطعا اینطور به نظر می رسد. صرف نظر از دوام درازمدت این ارز، توسعه دهندگان آن کار شگفت انگیزی انجام داده اند. آنها موفق شده اند یک فرآیند نوآوری را برای دستیابی به یک نتیجه فوق العاده آغاز کنند: گفتگوی بی وقفه در مورد ریزه کاری ها، خوبی ها و بدی ها و آینده یک سیستم ارز دیجیتال که صحت و اعتبار پول را به چالش می کشد.

اما شاید، ما باید کمی عمیق تر کاوش کنیم. این پلتفرم اساسی، پروتکل بیت کوین است که موج واقعی تحول را ایجاد می کند. این فناوری کمی بیشتر از طرح پونزی خواهد بود. البته پروتکل بیت کوین در حال حاضر در مرحله جنینی و تکاملی است. اما زمانی که بیت کوین به یک نوجوان تبدیل شود، با سرعتی خیره کننده اقتصاد و جامعه را مختل می کند.

در مورد بیت کوین، ترکیب تحریک و تحرک، مردم را قادر می سازد تا از سیستم قدیمی مبادلات پولی خارج شوند، سست شده و آینده ساختارهای ارز مجازی را به طور جدی در نظر بگیرند. بنابراین، شیدایی بیت کوین به چند دلیل مؤثر بوده است:

  1. 1) این موضوع به پوشش رسانه ای بین المللی و توجه اتاق فکر دست یافته است،
  2. 2) افراد بزرگ از جمله اقتصاددان مشهور پل کروگمن، سرمایه‌دار ریسک‌پذیر مارک اندرسن و اقتصاددان برنده جایزه نوبل، رابرت شیلر، از جمله موارد داغی هستند که در مورد آن صحبت می‌کنند.
  3. 3) نتیجه همه این صحبت‌ها نیازها و خواسته‌های عمیق‌تر و ناگفته‌تری را از نحوه نگاه ما به خمیر آشکار کرده است.

ما نمی دانیم که آیا بیت کوین ماندگار خواهد بود یا خیر، اما یک چیز مسلم است، ظهور آن جهان و نحوه تکامل پول در آینده را متحول کرده است.

میخواهی بیشتر بدانی؟

در www.ventur.es  (یک شریک نوآوری HYPE) اخیراً تجزیه و تحلیل عظیمی از سیستم اکو بیت کوین را با تمام استارتاپ‌های مرتبط و تأثیر آن برای تجارت آماده کرده‌ایم. ما پنج گزارش را به افرادی که ایمیلی به info@ventur.es ارسال می‌کنند و دلیل علاقه‌شان را توضیح می‌دهند، می‌دهیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *