بودجه 2017: کارشناسان پاسخ می دهند

فیلیپ هاموند، وزیر خزانه داری بریتانیا، بودجه ای را ارائه کرده است که به خریدارانی که برای اولین بار خانه خریداری می کنند و چشم انداز پول بیشتر برای کارگران خدمات بهداشت ملی کمک می کند، اما سخنرانی او تا حدی تحت الشعاع کاهش شدید پیش بینی های رشد تولید ناخالص داخلی قرار گرفت. از دفتر مسئولیت بودجه (OBR).

تیم دانشگاهیان ما در مورد اقدامات معرفی شده و فرصت های از دست رفته رأی خود را اعلام می کنند.

اقتصاد

مایکل کیتسون، مدرس ارشد اقتصاد کلان بین‌المللی، دانشکده بازرگانی قاضی کمبریج

اقتصاد بریتانیا نیاز مبرمی به راه اندازی مجدد دارد، اما صدراعظم بودجه «نه اینجا و نه آنجا» را ارائه کرده است. دو موضوع بزرگ اقتصادی، راکد بودن بهره وری و عدم اطمینان برگزیت است.

تجزیه و تحلیل جهان، از کارشناسان

بهره وری – که اغلب به عنوان تولید در ساعت اندازه گیری می شود – محرک اصلی رشد اقتصادی است که به نوبه خود دستمزدهای واقعی، سود و درآمدهای مالیاتی را تعیین می کند. اما بهره وری در حال حاضر بالاتر از قبل از بحران مالی 2008 نیست و OBR امروز به پایین بازنگری کرده است. خود را از رشد بهره‌وری آینده کاهش داده است.

صدراعظم وانمود کرد که سرمایه‌گذار مورد نیاز اقتصاد است، اما او به تایپ بودجه بر اساس اصول محدود حسابداری و محدودیت‌های قوانین مالی بازگشت. هاموند مجموعه‌ای از «برنامه‌های اقدام»، «نیروهای عملیاتی» و «بازبینی‌ها» را تشریح کرد. یکی از سیاست‌های اساسی سرمایه‌گذاری بسیار مورد نیاز در مسکن بود، اما حتی در اینجا نیز این سیاست ترکیبی از «سرمایه، وام‌ها و ضمانت‌ها» با جزئیات کمی از میزان پول جدید است.

اگر دولت بتواند تحولات بلندمدت اقتصادی و توسعه اقتصادی را تضمین کند که بتواند با آشفتگی های برگزیت کنار بیاید، باید قوانین مالی خود را به طور اساسی اصلاح کند و یک استراتژی سرمایه گذاری منسجم ایجاد کند.

کریس جونز، خواننده اقتصاد، دانشگاه استون

صرف نظر از اندازه کسری بودجه و اثرات اقتصادی برگزیت، مشکل اساسی اقتصادی بریتانیا رشد بهره وری است. تولید به ازای هر کارگر راکد بوده و نگرانی وجود دارد، همانطور که توسط پیش بینی های OBR برجسته شده است، که ظرفیت تولیدی بریتانیا به شدت آسیب دیده است.

تا زمانی که بهره وری افزایش پیدا نکند، دستمزدها راکد خواهند ماند. اگرچه اشتغال قوی بوده است، هنوز هم کم کاری قابل توجهی در بازار کار وجود دارد. دولت باید فضایی ایجاد کند که کسب و کارها را تشویق به سرمایه گذاری کند. یکی از راه‌های انجام این کار، ایجاد یک بانک سرمایه‌گذاری عمومی یا یک صندوق سرمایه‌گذاری مستقل برای بهره‌برداری از هزینه‌های استقراض پایین موجود در بازارهای مالی است.

OBR پیش بینی می کند که رشد روند اکنون حدود 1.5 درصد است، بسیار کمتر از روند تاریخی حدود 2 درصد است. این پیش‌بینی پایین‌تر نشان می‌دهد که ظرفیت تولیدی بریتانیا پس از بحران مالی، تأثیر ریاضت‌ها و عدم اطمینان مربوط به برگزیت برای همیشه کاهش یافته است.

محافظه کاران در سال های اخیر در زمینه اجتناب از مالیات عملکرد نسبتاً خوبی داشته اند. تصمیم برای کسر مالیات بر درآمد بریتانیا از پرداخت های حق امتیاز توسط شرکت های فناوری پیشرفته نیز حرکت خوبی است. با این حال، با توجه به تأثیر اسناد بهشتی ، هیچ چیزی در گزارش‌های عمومی کشور به کشور وجود نداشت که شفافیت بسیار بیشتری را در مورد محل درآمد شرکت‌های چندملیتی ایجاد کند.

مسکن

گویلیم پرایس، استاد اقتصاد شهری و آمار اجتماعی، دانشگاه شفیلد

در ظاهر، بودجه سال 2017 تلاش چشمگیری برای رسیدگی به بحران مسکن بریتانیا ارائه می دهد، اما ممکن است صدراعظم به سادگی بخواهد بی حرکت بماند.

پیشنهادهایی برای افزایش عرضه مسکن به 300000 خانه اضافی در سال به طور متوسط ​​تا اواسط دهه 2020، حذف خواب ناخوشایند تا سال 2027 و احیای رویای مالکیت خانه برای جوانان با کاهش حق تمبر همگی استقبال می شود. با این حال، سؤالاتی در مورد سازگاری یا دستیابی این پیشنهادها وجود دارد. تعیین اهداف تامین مسکن آسان است. ملاقات با آنها بسیار دشوار است. با توجه به کاهش احتمالی کارگران ساختمانی مهاجر در نتیجه برگزیت، برنامه‌های تقویت مهارت‌های صنعت ساخت‌وساز چگونه تأثیر مثبت خالصی خواهند داشت؟

لغو حق تمبر برای خریداران بار اول برای خریدهای تا سقف 300 هزار پوند (500 هزار پوند در لندن) نیز مشکوک است. آیا این امر صرفاً باعث افزایش تقاضا در آن بخش از بازار مسکن و افزایش بیشتر قیمت مسکن «سطح ورودی» نخواهد شد؟ و در غیاب هر گونه پول جدید قابل توجهی برای مسکن اجتماعی، تصور اینکه چگونه خواب خشن که از سال 2010 تا کنون بیش از 130 درصد در انگلستان افزایش یافته است، به این زودی ها به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

برای پرداختن به نابرابری های منطقه ای که در قلب بحران مسکن بریتانیا قرار دارد، نمی توان به آن پرداخت. و به سختی می توان دید که چگونه اقدامات هاموند می تواند آنچه را که بوریس جانسون «پاکسازی اجتماعی لندن به سبک کوزوو» و دیگر شهرهای بزرگ می نامید، جبران کند، زیرا خانوارهای کم درآمد به طور فزاینده ای در مناطق داخلی شهر قیمت گذاری می شوند.

اد ترنر، مدرس ارشد سیاست، دانشگاه استون

در حال حاضر اجماع خوبی در مورد مسائل مسکن وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود. باید جاه طلبی بیشتری در زمینه عرضه همراه با سرمایه گذاری وجود داشته باشد. باید اقدامات مشخصی برای مقابله با افزایش بدخوابی صورت گیرد. و باید تنوع بیشتری در خانه سازی با اتکای کمتر به خانه سازهای با حجم بالا وجود داشته باشد. همچنین نیاز به پرداختن به بازار زمین وجود دارد که ممکن است به جای ساخت و ساز، شاهد احتکار زمین و استفاده از آن برای سوداگری باشیم.

در مورد هر یک از این نکات، صدراعظم وعده اقدام را داده است. هاموند تهدیدی به نام «استفاده از آن یا از دست دادن» را برای توسعه‌دهندگان مطرح کرد، اما منتقدان مشاهده می‌کنند که جزئیات ناقص است (با یک بررسی و یک کارگروه به جای سیاست‌های مشخص در زمین و در مورد خواب خشن). برخی از موضوعات (مانند مسئله زمین) در کتاب سفید فوریه مطرح شد و به سادگی تکرار شد، بدون اینکه در این میان سیاستی تدوین شده باشد. واضح است که بزرگترین تیتر مربوط به کاهش حق تمبر برای خریدارانی است که برای اولین بار اقدام می کنند . مشکل چنین ابزارهایی این است که به جای کمک به عرضه، خطر افزایش قیمت مسکن را دارند.

اعتبار جهانی

جیل روبری، استاد سیستم های استخدامی مقایسه ای، دانشگاه منچستر

اعتبار جهانی فاجعه ای است که در انتظار وقوع است. این کاهش‌های بسیار شدیدی را برای برخی از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها – به ویژه معلولان و والدین مجرد ایجاد می‌کند. همچنین فرصت‌های جدیدی را برای کارفرمایان فراهم می‌کند تا هزینه‌های انعطاف‌پذیری را به نیروی کار خود منتقل کنند، به این امید که دولت این قطعات را جبران کند.

این دیگر مشوق‌هایی را برای کار که در زمان تعهد به آن وعده داده شده بود، ارائه نمی‌کند. تغییرات در این بودجه برای اجرا مورد استقبال قرار می گیرد، زیرا باعث کاهش فاجعه آسیب پذیرترین افراد که به منابع مالی دسترسی ندارند و در معرض خطر از دست دادن آپارتمان یا خانه خود هستند، حتی در صورت دست کشیدن از غذا، می کاهد.

اما خرابی اعتبار جهانی در این واقعیت مشهود است که اقداماتی که برای پیشرفت و تداوم مزایا انجام می شود 1.5 میلیارد پوند هزینه دارد. مشخص نیست چرا این حقوق اولیه در طرح اولیه گنجانده نشده است مگر اینکه دلیلی بر بی توجهی به نیازهای مدعیان منفعت باشد. به نظر می رسد این طرح برای جلوگیری از جذب انتقادات توسط خود سیستم است، احتمالاً به این امید که عموم مردم چندان به کاهش های ارائه شده یا انعطاف پذیری ارائه شده برای کارفرمایان برای ارائه هر ساعتی که می خواهند اهمیتی ندهند.

دونالد هیرش، استاد سیاست اجتماعی، دانشگاه لافبورو

این بودجه کلمات خوبی در مورد “کمک به خانواده ها برای مقابله با هزینه های زندگی” داشت. اما برای میلیون‌ها خانواده بسته به مزایا، اعتبارات مالیاتی و اعتبار جهانی، هیچ چیزی برای معکوس کردن کاهش مداوم استانداردهای زندگی ناشی از انجماد حمایت‌های دولتی در حین افزایش قیمت‌ها ارائه نکرد.

تنها چیزی که واقعاً به خانواده‌های کم درآمد ارائه می‌کرد، بهبود بخشی از مشکلاتی بود که سیاست‌های اخیر ایجاد کرده است. برخی از اقدامات برای کاهش دردناک تر انتقال به اعتبار جهانی طراحی شده است. دولت همچنین «بودجه مقرون به صرفه محلی» خود را افزایش داد، که به برخی از مدعیان آسیب دیده از توقف سطوح مجاز مزایای مسکن، در مناطقی که اجاره بها سریع‌ترین افزایش را می‌یابد، جبران می‌کند.

خانواده‌هایی که فقط در مورد مدیریت (و نه مدیریت) دریافت می‌کنند، چیزی از حذف حق تمبر برای خرید خانه‌هایی که نمی‌توانستند بخرند، عایدشان نمی‌شود.

وظیفه سوخت و وسایل نقلیه برقی

پل نیوونهویس، مدرس ارشد و مدیر مرکز عالی خودروهای الکتریکی، دانشگاه کاردیف

به نظر می رسد علیرغم برخی هشدارهای هولناک ، با رانندگان گازوئیل برخورد نسبتا ملایمی شده است. اگرچه خودروهای دیزلی قدیمی‌تر از نظر عوارض خودرو یک باند بالاتر می‌روند – که در برخی موارد می‌تواند چند صد پوند در سال به هزینه‌های جاری آنها اضافه کند – عوارض سوخت بنزین و گازوئیل افزایش نخواهد یافت.

درآمد اضافی در صندوق هوای پاک 22 میلیون پوندی سرمایه گذاری خواهد شد . اما خودروهای تجاری به هیچ وجه جریمه نمی شوند. همچنین، هیچ جریمه‌ای برای آخرین نسل خودروهای دیزلی «پاک» در نظر گرفته نشده است، که نشان می‌دهد دولت به جای ارائه شواهد آزمایشی مستقل، خط صنعت در این خودروها را پذیرفته است.

تحسین صدراعظم از خودروهای بدون راننده به عنوان یکی از فناوری‌های “پیش‌گام” بریتانیا که در استراتژی صنعتی جدید دولت مستحق حمایت است، گنجانده شد. این همچنین با حمایت بیشتر از وسایل نقلیه الکتریکی، به ویژه سرمایه گذاری 400 میلیون پوندی اضافی در زیرساخت شارژ و گسترش بیشتر طرح کمک هزینه خودروی پلاگین مرتبط بود . همچنین در این زمینه ممکن است 1.7 میلیارد پوند وعده داده شده به مقامات محلی برای بهبود حمل و نقل در مناطق خود باشد. در این مرحله جزئیات وجود ندارد، اما اگر بتوان از آن برای ارتقای وسایل نقلیه الکتریکی نیز استفاده کرد، می‌تواند باعث تقویت بیشتر زیرساخت‌ها شود.

الکل و تنباکو

لیندا بولد، استاد سیاست سلامت، دانشگاه استرلینگ

تصمیم صدراعظم برای افزایش میزان مصرف سیب با قدرت بالا در ارزش اسمی خبر خوبی به نظر می رسد. سيدرهاي با قدرت بالا معمولاً حاوي 7.5 درصد الكل حجمي هستند و در بطري‌هاي بزرگ تا 22 واحد (معادل يك بطري ودكا) با قيمت كمتر از 3.5 پوند در دسترس هستند.

این محصول توسط مصرف کنندگان زیاد الکل و جوانان مصرف می شود و به طور مستقیم به بیماری های ناشی از الکل و مرگ، خشونت و حوادث کمک می کند. افزایش تعرفه می تواند آسیب را کاهش دهد، اما در عمل افزایش بودجه ناچیز است و عوارض سایر محصولات الکلی متوقف شده است – در مجموع یک فرصت از دست رفته است.

در مقابل، بودجه پله برقی مالیات بر تنباکو را بازگردانده است . استعمال دخانیات همچنان مهمترین علت قابل پیشگیری مرگ و میر در بریتانیا است و علیرغم کاهش اخیر شیوع، تا یک سوم بزرگسالان هنوز در فقیرترین جوامع ما سیگار می کشند. قیمت‌های بالاتر از سیگار کشیدن جلوگیری می‌کند و اعلامیه‌های امروز می‌تواند به ما در پیشرفت بیشتر به سمت آینده‌ای بدون دخانیات کمک کند.

نوآوری

جف راجرز، معاون معاون آموزشی (تحقیق و نوآوری)، دانشگاه برونل لندن

2.3 میلیارد پوند اضافی در بودجه تحقیق و توسعه اعلام شده در بودجه امروز بسیار خوشایند و بسیار مورد نیاز است. این به دانشگاه‌ها اجازه می‌دهد تا برنامه‌های تحقیقاتی جدیدی را با همکاری صنعت بسازند که فناوری‌های مخرب لازم را برای ایجاد تغییر در بخش‌های فناوری خودروهای خودمختار، ارتباطات سیار و هوش مصنوعی شناسایی، مشخص و اجرا کنند، که اکنون باید شاهد افزایش چشمگیر بودجه باشند.

اینها مناطقی هستند که هم صنعت بریتانیا و هم تحقیقات دانشگاهی بریتانیا در آن قوی هستند و بنابراین این کشور به خوبی برای رقابت در سطح جهانی مجهز است. ترکیب تحقیق و توسعه در فناوری‌های پیشرفته در این بخش‌ها، همراه با عرضه خوبی از جوانان با استعدادی که وارد این صنایع می‌شوند، به بهبود بهره‌وری و ارتقای رشد اقتصادی در بریتانیا کمک می‌کند.

پیتر بلوم، مدرس ارشد مطالعات سازمانی، دانشگاه آزاد

موضوع اصلی بودجه نیاز به نوآوری است. صدراعظم با جسارت قول داد که بریتانیا “در خط مقدم یک انقلاب تکنولوژیک” خواهد بود. این ادعا با 500 میلیون پوند اضافی برای تقویت توسعه فناوری در مورد خودروهای الکتریکی، هوش مصنوعی و روباتیک پشتیبانی می‌شود. با این حال، این موضوع در مقایسه با چالش های تکنولوژیکی که کشور با آن مواجه است، کمرنگ است.

در حال حاضر، ایجاد یک اقتصاد با فناوری پیشرفته به همان اندازه که هیجان‌انگیز است، تهدیدکننده است. ظهور هوش مصنوعی، رباتیک و اتوماسیون خطرات بیکاری بیشتر، احساس بیگانگی اجتماعی بیشتر و نابرابری را افزایش می دهد. آن‌چه که کاملاً حیاتی است، ترویج برنامه‌ای از نوآوری است که مستقیماً به چالش‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی فعلی و آتی می‌پردازد.

این شامل سرمایه گذاری در فناوری مدنی، استفاده از داده های بزرگ برای ایجاد “راه حل های هوشمند” برای ایجاد شهرها و جوامع پایدارتر، و استفاده از فناوری مجازی و دیجیتال برای بهبود خدمات عمومی است. در درازمدت، ما باید اطمینان حاصل کنیم که هدف این تحقیق و توسعه فراتر از تجاری‌سازی، بلکه گشودن فرصت‌های ایجاد فردای برابرتر، آزاد و کمتر از نظر اقتصادی ناامن است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *