بردهای مهمی برای کشاورزی آفریقا در سال 2016 به دست آمد

سال 2016 سال بزرگی برای کشاورزی در آفریقا با “پیروزی” قابل توجه در سراسر این قاره بود. یکی از مهمترین دستاوردها افزایش استفاده از فناوری های نوظهور فراتر از استفاده سنتی از تلفن های همراه در کشاورزی بود. این محدوده شامل کشاورزی دقیق، حسگرها، ماهواره ها و هواپیماهای بدون سرنشین است.

به عنوان مثال FieldLook از تصاویر ماهواره ای در طرح آبیاری Gezira در سودان برای ارائه اطلاعات در مورد رشد محصول، رطوبت و نیازهای مواد مغذی گیاهان استفاده می کند. سپس با استفاده از تلفن همراه به کشاورزان منتقل می شود.

در نیجریه از هواپیماهای بدون سرنشین برای ترسیم پتانسیل توسعه کشت برنج استفاده می شود. برای مثال، شرکت مشاوره GrowMoreX مستقر در بریتانیا ، خدمات کشاورزی مبتنی بر هواپیماهای بدون سرنشین را اجرا می کند. این سازمان یک بررسی از 3000 هکتار زمین مناسب برای کشت برنج آبی در نیو بوسا، ایالت نیجر انجام داد. این منطقه 700 کیلومتر با پایتخت ابوجا فاصله دارد. دسترسی محدودی به جاده، برق، آب تمیز و سایر امکانات رفاهی دارد.

دستاوردهای نوآوری در سال 2016 تنها یک جنبه است که در مطالعه جدیدی که توسط اتحاد برای انقلاب سبز در آفریقا (AGRA) در سال جاری منتشر شد، به تصویر کشیده شد. گزارش وضعیت کشاورزی آفریقا در سال 2016 همچنین اشاره کرد که کشاورزی آفریقا بالاخره در حال ریشه‌یابی است و نشان می‌دهد که چگونه تعهدات بلندمدت سیاست و بودجه برای رشد این بخش کلیدی بوده است.

پوشش خبری را بر اساس شواهد بخوانید، نه توئیت

دستاوردهای گزارش شده در سال 2016 با رشد کلی آفریقا در دو دهه گذشته همراه بود. بر اساس گزارش AGRA، «تولید ناخالص داخلی سرانه در آفریقا از میانگین سالانه 987 دلار در سال‌های 1995-2003، به 1154 دلار در سال‌های 2003-2008 و حتی بیشتر از آن به 1289 دلار در سال‌های 2008-2014 افزایش یافته است».

بسیاری از بخش ها مانند ارتباطات، حمل و نقل، عمده فروشی و ساخت و ساز به رشد کمک کردند. اما قابل توجه تر، ارزش افزوده کشاورزی 5.2 درصد در سال های 2000-2014 در مقایسه با کمتر از 3 درصد (در) دهه های گذشته رشد داشته است. سهم بخش تولید از کل ارزش افزوده رشد کرد، در حالی که بخش کشاورزی رشد نکرد.

این روندها با الگوهای تاریخی در آسیا و سایر مناطقی که در آن بهره‌وری در کشاورزی محرک کلیدی تحول اقتصادی بلندمدت بود، مطابقت دارد. این نشان می دهد که کشاورزی چیزی فراتر از تولید غذا است. این یک محرک برای رشد کلی اقتصادی است.

در سال گذشته «پیروزی‌های» واضحی وجود داشته است که ارزش برجسته کردن آن را دارد.

منطقه تجارت آزاد

سال 2016 سال حساسی در مذاکرات آفریقا برای ایجاد منطقه تجارت آزاد قاره ای بود. این قرار است در سال 2017 نهایی شود. انتظار می‌رود که منطقه تجارت آزاد تجارت آفریقا در زمینه محصولات کشاورزی را با ایجاد رشد فعلی در این بخش به طور قابل توجهی گسترش دهد.

گفتگوها بر سر منطقه تجارت آزاد سه جانبه است . این یک توافقنامه تجارت آزاد آفریقایی پیشنهادی بین بازار مشترک برای شرق و جنوب آفریقا (COMESA)، جامعه توسعه آفریقای جنوبی (SADC) و جامعه آفریقای شرقی (EAC) است. بازاری با بیش از 620 میلیون نفر در 26 کشور به ارزش 1.5 تریلیون دلار ایجاد کرده است.

منطقه تجارت آزاد قاره ای بیش از یک میلیارد نفر را در 54 کشور با تولید ناخالص داخلی بیش از 3.5 تریلیون دلار پوشش خواهد داد. همچنین انتظار می رود فرصت هایی برای تجارت ماشین آلات کشاورزی و خدمات مرتبط ایجاد کند.

غلبه بر موانع زیست محیطی

در بسیاری از مناطق آفریقا، کشاورزی به هزینه محیط زیست دنبال شده است. این امر عمدتاً به دلیل عدم آموزش روش‌های جدید است که محیط را در نظر می‌گیرد. چنین مهارت هایی ردپای اکولوژیکی کشاورزی را کاهش می دهد و آن را در برابر تغییرات آب و هوایی انعطاف پذیرتر می کند.

نمونه ای از ترویج تولید غذای زیست محیطی، تلاش سومالی برای بازسازی ماهیگیری پس از دهه ها درگیری است. این ابتکار که توسط نروژ و سازمان غذا و کشاورزی حمایت می‌شود، شامل روش‌های جدیدی برای خشک کردن و نگهداری ماهی است. این امر باعث کاهش تلفات پس از برداشت می شود.

برای شروع رسیدگی به این موضوع، برنامه‌ای راه‌اندازی شد که در آن بیش از 200 مرد و زن جوان آموزش و پشتیبانی در زمینه پردازش و پردازش ماهی و محصولات ماهی دریافت خواهند کرد .

“با توجه به اهمیت شیلات و آبزی پروری در امنیت غذایی در آفریقا، سایر کشورها… می توانند از تجربیات سومالی برای توسعه برنامه های توسعه بخشی ملی و ایجاد مشارکت برای بهبود تشدید پایدار بخش شیلات خود استفاده کنند .  تبصره های سازمان کشاورزی

زیرساخت ها برنده می شوند

گزارش AGRA همچنین بر اهمیت سرمایه گذاری در زیرساخت های روستایی – به ویژه حمل و نقل، انرژی، مخابرات و آبیاری تاکید کرد. این می‌گوید «کاهش 10 درصدی هزینه حمل‌ونقل روستایی می‌تواند باعث افزایش 25 درصدی در مقدار مواد غذایی مبادله‌شده شود». امسال در دره ریفت کنیا، جاده های روستایی بازسازی شدند. این امر هزینه حمل و نقل مواد غذایی را کاهش داد.

حمل و نقل تنها یکی از جنبه های زیرساخت است. انرژی قابل اعتماد همچنین برای ایجاد و رشد صنایع کشاورزی در مناطق روستایی و شهری کلیدی است. مهمتر از آن، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می تواند به کشورهای آفریقایی کمک کند تا انرژی پایدارتری تولید کنند. یک مثال خوب راه اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی شرق آفریقا در سوروتی، اوگاندا است.

به طور مشابه، آبیاری برای تولید محصول ضروری است. تنها حدود 4 درصد از کشاورزی آفریقا آبیاری می شود، در حالی که این سهم در آسیا 45 درصد و برای کشاورزی جهانی 18 درصد است. کشورهای آفریقایی به طور فزاینده ای از انرژی خورشیدی برای آبیاری استفاده می کنند. به عنوان مثال، رواندا در سال 2016 یک طرح آبیاری 13 میلیون دلاری با انرژی خورشیدی را با همکاری آژانس همکاری بین المللی ژاپن راه اندازی کرد.

یکی دیگر از نکات برجسته گزارش AGRA 2016، اهمیت گنجاندن تغذیه در استراتژی های کشاورزی کلی است. تغذیه افراد به اندازه تغذیه آنها مهم است. در سال 2016 غنا پروژه جدیدی را با هدف بهبود تغذیه مادر و کودک از طریق تشویق مصرف شیر راه اندازی کرد . این پروژه علاوه بر بهبود تغذیه، به دنبال حمایت از درآمدزایی در طول زنجیره ارزش لبنیات است.

اقتصادهای پیچیده کشاورزی

اگر می‌خواهند دستاوردهای مشاهده‌شده و گزارش‌شده در سال 2016 را حفظ کنند، رهبران باید ظرفیت خود را برای اداره اقتصادهای کشاورزی پیچیده‌تر ارتقا دهند. کشاورزی مدرن شامل تصمیم‌گیری درباره موضوعاتی مانند تأثیر تغییرات آب و هوایی، تغذیه، بهبود نهاده‌های بذر و کشاورزی، فناوری‌های نوظهور است. ، زیرساخت، تحقیق و توسعه و تامین مالی.

کشورهای سراسر جهان با ایجاد دفاتر مشاوره علم و فناوری برای تکمیل کار سایر مشاوران رئیس جمهور به نیاز به اطلاعات به روز پاسخ داده اند. روسای جمهور و نخست وزیران آفریقا باید دفاتر پشتیبانی دانش مشابهی داشته باشند. در غیر این صورت آنها در خطر تصمیم گیری هستند که با بهترین توصیه های ممکن پشتیبانی نمی شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *