بدون وزیر علوم، و مشخص نیست که علم در استرالیا کجا قرار می گیرد

علم این هفته در کانبرا است، و با این حال ما وزیر علوم با عنوانی نداریم.

چنین وزیری وجود ندارد، با پس‌زمینه‌ای از تاریخ پیچیده اخیر استرالیا در ارتباط با مجموعه‌ای از وزارتخانه‌های دیگر.

یک تفسیر این است که دولت‌های فدرال متوالی در تلاش هستند تا ببینند علم در عملکرد و آینده کشور ما کجا قرار می‌گیرد. شاید برای سیاستمداران مبهم باشد که ببینند چگونه علم را با سایر فعالیت‌ها پیوند می‌دهند، چگونه بودجه آن را تأمین می‌کنند، و چگونه می‌توانند با موفقیت علم را برای منافع اقتصادی و دیگر بهره ببرند.

پوشش خبری را بر اساس شواهد بخوانید، نه توئیت

به عنوان بخشی از رویداد سالانه علم و فناوری پارلمان استرالیا، اما جانستون ، رئیس علم و فناوری استرالیا امروز در باشگاه ملی مطبوعات سخنرانی کرد و گفت:

اگرچه استرالیایی‌ها عاشق علم هستند، به‌ویژه در روز ولنتاین، استرالیا هیچ برنامه روشنی از سوی دولت برای راه‌حل‌سازی آینده ندارد.

ما یک بیانیه علمی با تصویر بزرگ داریم که تحسین برانگیز است، و نقشه‌های راه و بررسی‌هایی که بینش‌ها و راه‌های رو به جلو را ارائه کرده‌اند. اما ما یک برنامه سرمایه گذاری هماهنگ و بین پورتفولیو نداریم – برنامه ای برای سرمایه گذاری در منابع تجدیدپذیر نهایی.

جانستون گفت که چنین طرحی باید بلندمدت باشد و آموزش، تحقیق، ترجمه و نوآوری و زیرساخت های تحقیقاتی را در بر گیرد.

اگر استرالیا بخواهد یک طرح کلی دولتی برای علم بسازد، به یک قهرمان نیاز دارد. طبیعتاً آن قهرمان باید وزیر علوم فدرال باشد.

علم به کجا تعلق دارد؟

در 20 دسامبر 2017 تعدادی از ادارات دولتی تغییر نام دادند و وزارت مشاغل و مشاغل کوچک و وزارت صنعت، نوآوری و علم بخشی از مجموعه مشاغل و نوآوری شدند. سناتور مایکلیا کش وزیر مشاغل و نوآوری شد و اظهار داشت: “من وزیر کابینه مسئول علم هستم.” خود اصطلاح “علم” به عنوان یک عنوان اکنون به معاون وزیر علوم، مشاغل و نوآوری، سناتور Zed Seselja متصل شده است.

این دومین دوره از سال 1931 است که استرالیا بدون وزیر علوم عنوان شده است، بار قبلی به مدت 15 ماه در زمان دولت ابوت در سال های 2013 و 2014 بود.

سابقه ما با وزرای علوم تا حدودی تلخ بوده است. از سال 1931، مجموعه علوم با طیف گسترده ای از نمونه کارها، از جمله تحقیقات صنعتی، آموزش، آموزش، امور مصرف کننده، فناوری، تجارت کوچک، گمرک، گردشگری، منابع، نوآوری و مهارت ها مرتبط بوده است.

در زمان‌های اخیر، دولت استرالیا پورتفولیوی علم را با صنعت مرتبط کرده است، که محل معقولی برای نشستن علم است، زیرا دولت می‌خواهد علم بازده سرمایه‌گذاری را برای کشور ایجاد کند. از سال 1994، زمانی که دولت کیتینگ دپارتمان صنعت، علم و فناوری را تأسیس کرد، مجموعه صنعت عموماً شامل علم می شود. از آن زمان تاکنون، 16 وزیر علوم با صنعت یا آموزش و پرورش و اخیراً با نوآوری کار کرده اند.

چند راه برای تفسیر این تاریخ وجود دارد. شاید دولت‌های متوالی هنوز کاملاً به جایی نرسیده‌اند که علم باید در آن بنشیند. اگرچه سطحی از درک وجود دارد که علم برای شکوفایی استرالیا بسیار مهم است، و برای طیف گسترده‌ای از مجموعه‌ها اساسی است، به نظر می‌رسد که هیچ دیدگاه منسجم و دوجانبه‌ای در مورد اینکه علم به کجا تعلق دارد وجود ندارد.

پیام های ترکیبی

آکادمی علوم استرالیا ، علم و فناوری استرالیا ، و شورای روسای علوم استرالیا همگی از حذف علم از کابینه ناامید شدند.

این نهادهای علمی اوج استدلال می‌کنند که فقدان وزیر علوم در تضاد با دستور کار ملی نوآوری و علم دولت ( NISA ) است که علم و نوآوری را نقش عمده‌ای در دستور کار سیاست استرالیا ایفا می‌کند. ” رونق ایده ها ” را به خاطر دارید؟ این NISA بود.

در گزارش NISA آمده است: «نوآوری و علم برای استرالیا برای ارائه منابع جدید رشد، حفظ مشاغل با دستمزد بالا و تصاحب موج بعدی شکوفایی اقتصادی بسیار مهم است.»

سناتور کش این احساسات را در این هفته تکرار کرد و اهمیت علم را در ” تغذیه اقتصاد ما با ایجاد مشاغل و مشاغل جدید برای اطمینان از سلامت و داشتن بهترین کیفیت زندگی ” تشخیص داد. او همچنین متعهد شد که برابری جنسیتی در STEM را به یکی از اولویت‌های خود در طی جلساتش با سوپراستارهای STEM – گروهی از دانشمندان زن با دستاوردهای بالا که به‌عنوان الگو برای زنان و دختران جوان عمل می‌کنند و در جهت بازنمایی برابر جنسیتی در رسانه‌ها تلاش می‌کنند، قرار دهد. ساقه. اگر او وزیر علوم نیز بود، حمایت های نقدی اهمیت بیشتری داشت.

استرالیا بیش از یک دهه پیش تنها یک وزیر زن به نام جولی بیشاپ داشته است.

سرمایه گذاری در علم

با ملاقات 200 دانشمند و فناور با نمایندگان پارلمان به عنوان بخشی از جلسه علم با پارلمان، نیاز به بودجه طولانی مدت برای علم پیامی خواهد بود که این هفته توسط اعضای خدمتگزار در کانبرا با صدای بلند و واضح شنیده می شود.

در حالی که NISA شاهد تزریق بودجه به علم و نوآوری بود، در مقایسه با سایر کشورهای OECD، استرالیا هنوز نمایشگاه های بسیار ضعیفی دارد.

 

ارقام OECD در سال 2015 نشان می‌دهد که استرالیا 2.1 درصد از هزینه‌های ناخالص داخلی خود را صرف تحقیق و توسعه می‌کند، که این کشور را در وسط این بسته قرار می‌دهد.

هزینه های تولید ناخالص داخلی در تحقیق و توسعه (R&D)، درصد کل تولید ناخالص داخلی، 2000-2016. برای گسترش کلیک کنید. OECD

اما اگر صرفاً به مخارج دولت فدرال، حذف مشارکت دولت ایالتی و بخش خصوصی در تحقیق و توسعه نگاه کنیم، اوضاع به مراتب بدتر به نظر می رسد. دولت فدرال فقط 0.4 درصد را برای تحقیق و توسعه هزینه می کند، که آن را در انتهای بسته قرار می دهد (به یادداشت سردبیر زیر مراجعه کنید).

دو رهبر جهان از نظر هزینه ناخالص برای تحقیق و توسعه، اسرائیل و کره هستند که هر دو در حال حاضر حدود 4.2 درصد هستند. اما داستان آنها متفاوت است. اسرائیل این نرخ بالای سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه را برای یک دوره پایدار حفظ کرده است، در حالی که کره در حال افزایش است.

کره همچنین به شدت بر تحقیقات پایه (ایجاد دانش جدید برای خود بدون کاربردهای فوری) تمرکز دارد و متعهد به آموزش در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است. اسرائیل به دلیل تحقیقات ترجمه ای خود شناخته شده است. هر دو کشور یک رویکرد استراتژیک و پایدار برای سرمایه گذاری تحقیق و توسعه دارند.

از سوی دیگر، بودجه استرالیا برای تحقیق و توسعه، از زمانی که در سال 2008 به 2.3 درصد رسید، کاهش یافته است.

علم و نوآوری به وضوح دست به دست هم می دهند، و تحقیقات بنیادی اولین گام حیاتی به سوی تحقیقات ترجمه ای است که بازگشت سرمایه مورد نظر دولت را فراهم می کند. و ما به جوانان بیشتری نیاز داریم که STEM را مطالعه کنند تا به توسعه اقتصادی که علم و فناوری محرک آن است کمک کنند.

که ما را به فراخوان اما جانستون برای عمل بازمی گرداند، یک طرح کل دولت برای سرمایه گذاری در علم. من با گفته جانستون موافقم،

استرالیا به وزیر علوم قدرتمند و مطمئن نیاز دارد تا از کوتاه مدت و بی ثباتی بالاتر برود.

یکی از نمایندگان وزارت صنعت، نوآوری و علم در تاریخ 2 مارس با سردبیر با نظر زیر تماس گرفت:

برای سال 16-2015، ارزش کل سرمایه گذاری دولت استرالیا در تحقیق و توسعه به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی (GDP) 0.62 است.

“آمار 0.4٪ گزارش شده در مقاله و نشان داده شده در نمودار OECD، حمایت دولت استرالیا از تحقیق و توسعه ارائه شده از طریق مشوق مالیاتی تحقیق و توسعه را حذف نمی کند.”

با ارزش 0.62 درصد، سرمایه گذاری دولت استرالیا در تحقیق و توسعه به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی بین روسیه و فرانسه قرار می گیرد.

این مقاله همچنین به گونه‌ای ویرایش شده است که بیانیه سناتور کش «من وزیر مسئول علم هستم» و برای توصیف گنجاندن وزارت صنعت، نوآوری و علم در مجموعه مشاغل و نوآوری ویرایش شده است.

  • نوآوری
  • مایکلیا کش
  • وزیر علوم
چگونه گفتگو متفاوت است

هر مقاله ای که در اینجا می خوانید توسط دانشمندان و محققان دانشگاه با تخصص عمیق در موضوعات خود نوشته شده است و دانش خود را به زبان خود به اشتراک می گذارند. ما مسائل پیچیده را بیش از حد ساده نمی کنیم، اما توضیح می دهیم و روشن می کنیم. ما معتقدیم آوردن صدای کارشناسان به گفتمان عمومی برای دموکراسی خوب است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *