بارقه های امید در تاریک ترین ساعت صنعت فولاد

زیان سالانه 1 میلیارد دلاری اعلام شده توسط BlueScope Steel آنچه را که رایج است تأیید کرد: صنعت فولاد استرالیا در بحران است و برای بقا می جنگد. آخرین آمار نشان می دهد که تولید فولاد در این کشور از سال 2011 تا کنون بیش از 30 درصد کاهش یافته است زیرا دلار بالای استرالیا و واردات کم هزینه از چین تا حد زیادی بازار صادراتی ما را از بین برده و مشکلاتی را در بازارهای داخلی برای Arrium و BlueScope ایجاد کرده است.

بسته شدن کوره بلند غول پیکر شماره 6 در پورت کمبلا در سال گذشته یک موقعیت مهم و تصدیق این بود که در شرایط فعلی، فولاد استرالیا به سادگی نمی تواند با رقبای ارزان قیمت آسیایی ما رقابت کند.

همانطور که در مقاله قبلی مورد بحث قرار گرفت ، این مشکلات نه تنها منعکس کننده انحراف دلار ما ناشی از رونق معدن است، بلکه ناتوانی در نوآوری و توسعه محصولات و صنایع پایین دستی است که بر اساس مزایای قابل توجه ما با مواد خام و دانش فنی ایجاد می شود.

کوره بلند شماره 6 یکی از پیشرفته‌ترین کوره‌های فناوری در جهان بود و ما منابع فراوانی از سنگ معدن و زغال سنگ با کیفیت خوب داریم. صنعت فولاد ما گریدهای استاندارد نسبتاً استانداردی از فولاد تولید می کند – رسانه های آسیاب ساخته شده توسط Arrium یک استثنا قابل توجه است – که فولادسازان تهاجمی و کم هزینه آسیایی به راحتی آنها را کاهش می دهند. البته، دلار بالای استرالیا وضعیت را بدتر می کند، اما مشکلات اساسی جدید نیستند.

آیا امیدی به این صنعت بیمار وجود دارد؟

بله، تاریخ نشان می‌دهد که صنایع فولادی بیمار می‌توانند دوباره بازگردند. داستان Nucor یک نمونه است. Nucor به عنوان یک شرکت فولاد موفق در دهه 1970 و 1980 توسعه یافت، زمانی که صنعت فولاد آمریکا در یک بحران عمیق قرار داشت. در این دوره، صنعت فولاد آمریکا کند و پرهزینه شده بود.

هم در فن آوری و هم در شیوه های مدیریتی از ژاپن و دیگر بازیگران جدید عقب ماند. همانطور که جان استرومایر برنده جایزه پولتیزر در بحران در بیت لحم به طرز شگفت انگیزی توصیف کرد ، بسیاری از مدیران در صنعت فولاد سنگین آمریکا در آن زمان بیشتر به سیاست باشگاه گلف شرکت علاقه داشتند تا نوآوری فنی.

کن آیورسون، رئیس کاریزماتیک Nucor، مشکلات شرکت‌های بزرگ سنتی را با شکستن ساختارهای سلسله مراتبی مرتبط با شرکت‌هایی مانند فولاد Bethlehem و US Steel و تأکید بر کار گروهی، پاداش مبتنی بر عملکرد، مزایای مشترک و مشارکت جامعه، بر سر آنها گذاشت.

این نوآوری ها در ساختارهای مدیریتی نیز با پیشگامی در توسعه فناوری مینی آسیاب که در آن زمان در حال تحول بود، مطابقت داشت. به ویژه، آنها فناوری مینی آسیاب را به انتهای محصولات با ارزش بالا نزدیکتر کردند و محصولات مسطح با کیفیت بالا را از مواد خوراک قراضه تولید کردند.

این رویکردهای پرانرژی و نوآورانه عملکرد بالایی از نظر سود، رضایت کارگران و تأثیرات زیست محیطی ایجاد کردند. بسیاری از شرکت ها از رویکرد آیورسون کپی کرده اند و ایده های او هنوز در اتاق های هیئت مدیره شرکت های فولادی در سراسر جهان مورد بحث قرار می گیرد.

از داستان Nucor چه درس هایی می توانیم بگیریم؟

ما به ایده های جدید نیاز داریم. صنعت فولاد ما باید به دنبال نوآوری باشد، نه فقط از نظر محصولات، بلکه از نظر ساختارهای مدیریتی و مشارکت جامعه. من از تلاش‌های دولت فدرال برای کمک به صنعت فولاد بیمار ما در این دوران سخت حمایت می‌کنم، ما نباید اجازه دهیم چنین صنعت حیاتی به این راحتی از بین برود، اما برای آینده بلندمدت به بازیگران و ایده‌های جدید نیاز خواهیم داشت.

آیا می‌توانیم از منابع گاز طبیعی فراوان خود برای تولید مستقیم آهن کاهش‌یافته در استرالیای غربی استفاده کنیم؟ نسل بعدی محصولات روکش شده کجا هستند؟ آیا می‌توانیم مینی‌آسیاب‌ها را در شمال استرالیا برای خدمت به تقاضای رو به رشد فولاد در جنوب شرق آسیا توسعه دهیم؟ چگونه مینی آسیاب های موجود خود را به سمت محصولات درجه بالاتر سوق دهیم؟

با توجه به منابع عالی نیکل ما، آیا می‌توانیم یک صنعت جدید فروآلیاژ توسعه دهیم (ما تنها کارخانه فولاد ضد زنگ خود را در دهه 90 تعطیل کردیم)؟ آیا زمان توسعه یک فناوری پیشرفته فرا رسیده است؟ صنعت بازیافت فولاد در کوئینزلند؟ آیا آینده ای برای تولید فولادهای دانه فوق ریز در استرالیا وجود دارد؟

در حال حاضر در آزمایشگاه های خودم، ما در حال بررسی ایده استفاده از انرژی خورشیدی متمرکز برای فرآوری مواد معدنی هستیم.

ایده این است که ما می‌توانیم با استفاده از منابع خورشیدی فراوان خود برای ذوب مواد معدنی و تولید فلز نزدیک به منبع، ارزش افزوده‌ای به مواد معدنی خود در محل معدن اضافه کنیم. تولید آهن یک نامزد آشکار است. در استرالیا، ما سنگ آهن، زغال سنگ و خورشید فراوان داریم. روزهای اولیه است و چالش های زیادی برای به کار انداختن چنین ایده ای وجود دارد – هزینه های سرمایه ای، بهینه سازی موثر انرژی خورشیدی، طراحی راکتور – اما در جستجوی این نوع از مزایای طبیعی است که می توان نوعی آینده جدید پیدا کرد.

آیا کن آیورسون وجود دارد؟ زمان شما فرا رسیده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *