ایده های جمع سپاری از کارمندان


جمع سپاری چیزی است که شما احتمالاً بخشی از آن بوده اید، چه از آن آگاه باشید یا نه. از این گذشته، چه کسی یک نظرسنجی آنلاین پر نکرده است، محتوایی در ویکی پدیا اضافه نکرده است، نظری را در گوگل به اشتراک نگذاشته است، یا ایده ای را در چت گروهی شرکت پست نکرده است؟ 

در حالی که اینها نمونه های نسبتا ساده ای از جمع سپاری هستند، بسیاری از سازمان های امروزی از جمع سپاری برای دستیابی به اهداف جدی نوآوری و منابع انسانی استفاده می کنند. 

جمع سپاری چیست؟ 

Crowdsourcing اصطلاحی است که از برون سپاری گرفته شده است. یعنی فراخوانی منابع خارج از سازمان. در مورد جمع‌سپاری، کسانی که آن را رهبری می‌کنند از «جمعیت» نظر، ایده یا حمایت می‌خواهند. امروزه سازمان هایی که می خواهند رقابتی باقی بمانند، مشتریان خود را درک کنند و حتی روند بازار را پیش بینی کنند، سازمان هایی هستند که نه تنها به بخش های تحقیق و توسعه داخلی و روش های نوآوری سنتی متکی هستند . در عوض، آنها نوآوری باز را به ترکیب اضافه می کنند و از جمع سپاری به عنوان ابزاری برای اهرم بخشیدن به جوامع داخلی و خارجی استفاده می کنند. 

جمع سپاری به معنای در نظر گرفتن این است که ایده های خوب از هر جایی می آیند. جوامعی مانند استارتاپ ها، دانشجویان، مشتریان، کارمندان و عموم مردم می توانند با ارائه ایده های جدید به رشد شرکت کمک کنند. 

بیایید کمی عمیق تر به دلایل استفاده شرکت های موفق از جمع سپاری بپردازیم. 

چرا شرکت ها از جمع سپاری استفاده می کنند؟ 

شرکت هایی که به جمع سپاری متکی هستند اغلب دو علاقه عمده دارند. واضح است که آنها می خواهند نوآوری کنند. با این حال، گاهی اوقات انگیزه پنهان تری نیز وجود دارد. بسیاری از شرکت ها برای توسعه تعهد و مشارکت کارکنان، جمع سپاری می کنند. 

جمع سپاری برای نوآوری 

Pepsico، Nomura، Majorel، L’Oréal و RATP چند شرکت بزرگ در بخش‌های مختلف هستند که از جمع‌سپاری برای نوآوری استفاده می‌کنند. چه آن‌ها به استارت‌آپ‌هایی مانند L’Oréal یا دانشجویانی مانند Huawei Cloud می‌پردازند، همه آن‌ها این اعتقاد عمیق را دارند که در مورد نوآوری، باز کردن یک امر ضروری است. روزهایی که تیم تحقیق و توسعه یک شرکت مجبور بود بار سنگین نوآوری را روی دوش خود حمل کند، گذشته است. 

با استفاده از این روش، مشتریان ما «شهر فردا» را دوباره تصور کرده‌اند، نوشیدنی‌های سالم جدیدی اختراع کرده‌اند، یا یک فرمول علمی برای نجات جان انسان‌ها پیدا کرده‌اند. این موضوعات به تجارت همه تبدیل شده است و هوشیارترین شرکت ها این را درک می کنند.

جمع سپاری برای جلب مشارکت کارکنان 

نوآوری باز فقط در مورد پرداختن به جوامع خارج از شرکت نیست. این کار را می توان (و باید) در داخل نیز انجام داد، با منبع یابی ایده از کارمندان. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع هستید، از شما دعوت می کنیم مقاله ما را در مورد دلایل پیاده سازی جعبه ایده در شرکت خود مطالعه کنید . 

در زمانی که استعفای بزرگ در رأس ذهن هر رهبر تجاری قرار دارد، مشارکت دادن کارکنان در استراتژی شرکت یک امر خوب نیست، بلکه یک امر ضروری است . جوانترین کارکنان شما به احتمال زیاد زودتر از حد انتظار شما را ترک خواهند کرد. تقویت پیوند بین کارمندان و یک شرکت می تواند از این اتفاق جلوگیری کند. و اینجاست که جمع سپاری می تواند به عنوان یک ابزار ارزشمند عمل کند. اینها برخی از راه هایی است که جمع سپاری به مشارکت کارکنان کمک می کند :

 • سازمان را حذف کنید و از مهارت های کم استفاده که در داخل در دسترس هستند استفاده کنید 
 • با تبدیل کردن کارکنان به بازیکنان در یک پروژه جهانی، احساس تعلق به شرکت را توسعه دهید
 • توسل به خلاقیت کارکنان، که انگیزه جستجوی معناست 
 • ساختار سنتی و سلسله مراتبی را که توسط بسیاری به طور فزاینده ای باستانی تلقی می شود، واسازی کنید 

ما می‌توانیم به فهرست کردن مزایای ایده‌های جمع‌سپاری کارمندان برای افزایش مشارکت آنها ادامه دهیم، اما شما این ایده را دریافت می‌کنید. Decathlon قطعا انجام داد. یکی از کارمندان آنها ماسک Easybreath را ایجاد کرد – یک ایده نابغه زیرا برای غواصی و در بیمارستان ها در طول بحران کووید مفید است. 

پلتفرم جمع سپاری چگونه کار می کند؟ 

استفاده موفقیت آمیز از جمع سپاری در سازمان شما مستلزم درک کامل مزایای آن است تا بتوانید از استفاده داخلی آن حمایت کنید. با این حال، تنها با آن، شما نمی توانید از مفهومی به اجرا بروید. اگر می خواهید آن را به درستی انجام دهید، یک سیستم جمع سپاری یک ضرورت است. 

یکی از ضروری ترین گام ها درگیر کردن کارمندان یا سایر جوامع برای مشارکت واقعی است. در اینجا برخی از ویژگی هایی است که برای انجام این کار نیاز دارید: 

 • یک رابط پاسخگو و جذاب که در انواع دستگاه ها (کامپیوتر، تبلت، گوشی هوشمند) قابل دسترسی است.
 • یک فرآیند ثبت‌نام ساده و ایمن، ایده‌آل با Single Sign On برای پلتفرم‌هایی که در دسترس مخاطبان داخلی قرار گرفته است 
 • روشی برای ایجاد تیم ها، ترجیحاً از طریق قرابت یا مکمل 
 • ویژگی‌های چت، ویدئو کنفرانس و وبینار برای تشویق تعامل
 • یک محیط به اشتراک گذاری ایده بصری و آسان برای استفاده 
 • امکان دریافت و ارسال فایل ها در انواع فرمت ها (فرم ها، ارائه های پاورپوینت، فیلم ها و …) 
 • ویژگی‌های امتیازدهی و سرمایه‌گذاری برای ارزیابی و رتبه‌بندی ایده‌های ارسالی از طریق پول نقد مجازی یا نمرات
 • امکان شروع عملیات به تعداد مورد نیاز در طول سال 

واضح است که پلتفرم جمع سپاری در یک روز ایجاد نمی شود. به منظور تحقق نوآوری تحول آفرین با جوامع داخلی و خارجی، مهم است که به خوبی مجهز باشیم. 

چگونه کارکنان خود را با یک پلتفرم جمع سپاری متحد کنیم؟ 

ارزش افزوده کلی پلتفرم های جمع سپاری برای مدت طولانی برای بسیاری شناخته شده است. با این حال، این که چگونه همکاری و تلاش جمعی را در سازمان شما تشویق می کند ممکن است توسط همه شناخته نشده باشد. بیایید برخی از بهترین شیوه ها را برای متحد کردن کارمندان از طریق یک پلت فرم جمع سپاری بررسی کنیم. 

1. خبر را پخش کنید

برقراری ارتباط در مورد یک طرح جمع سپاری داخلی می تواند به سادگی ارسال ایمیل یا قرار دادن پوستر در راهروهای اداری باشد. اما در حالت ایده‌آل، این تشویق باید از سوی مدیریت ارشد، از طریق ارتباطات ویدیویی یا با سازماندهی رویدادی اختصاص داده شده به راه‌اندازی ابتکار در داخل صورت گیرد. اما، تعادل کلیدی است. چند پیام سنجیده خوب هستند، اما ارتباط بیش از حد می تواند باعث خستگی و کاهش مشارکت شود. 

2. مشارکت را تشویق کنید

کارمندان شما ممکن است نسبت به یک جایزه یا یک پاداش مادی واکنش مثبت نشان دهند، بنابراین پرداخت به آنها برای مشارکت آنها ایده بدی نیست. قاعده کلی در جمع سپاری این است که اگر شرکت از ایده ها و پروژه های توسعه یافته توسط کارمندان درآمد کسب کند، شرکت باید این سود را به کارمندانی که پروژه را آغاز کرده اند منتقل کند.

البته، غرامت به تعهد “طبیعی” کارکنان شما در شرکت نیز بستگی دارد. در بسیاری از سازمان‌هایی که قبلاً به صحبت‌های کارکنان خود گوش می‌دهند، امکان ابراز وجود برای آنها اغلب انگیزه کافی برای مشارکت است. 

3. کارکنان خود را در انتخاب ایده ها مشارکت دهید

اگر از تعداد ایده های ارسالی غافل شوید و تنها یک نفر مسئول مرتب سازی آنها باشد، تصمیم گیری زمان زیادی می برد. دریغ نکنید از کل جامعه همکاران برای ارائه بازخورد در مورد موارد ارسالی که می تواند در تعیین رتبه نهایی مفید باشد.

4. تشویق به همکاری و اشتراک دانش

به جای اینکه از کارمندان بخواهید فقط یک ایده سنجیده ارائه دهند، به آنها اجازه دهید دانش خود یا به طور کلی هر چیزی را که فکر می کنند برای به اشتراک گذاشتن در مورد موضوعات پیشنهادی پروژه شما مفید است، به اشتراک بگذارند. گاهی به اشتراک گذاری دانش منجر به ایده های جدیدی می شود که هیچ کس انتظارش را نداشت. اشتراک گذاری یکی از کلیدهای نوآوری است.

5. بدانید چه زمانی از جمع سپاری خارجی استفاده کنید

در حالی که جمع سپاری داخلی می تواند موثر باشد، شرکت ها همچنین می توانند برای گسترش بیشتر پایگاه ایده ها و پروژه های نوآورانه خود به جمع سپاری خارجی روی آورند. 

ایده های جمع سپاری موفق از کارمندان با پلت فرم ایده پردازی Agorize

Agorize اخیراً به یک خرده فروش بزرگ فرانسوی در فرآیند تحول مشتری محور خود کمک کرد. مدیریت شرکت می خواست همه کارمندان را درگیر کند. از این گذشته، آنها کسانی هستند که به طور روزانه با مشتریان در تماس هستند. برای جمع‌آوری ایده‌های آن‌ها، سیستم باید با جمعیت دفتر مرکزی و فروشگاه‌ها (که غیرتحرکی هستند و با تجهیزات فناوری اطلاعات کمی هستند) تطبیق داده می‌شد تا سهم آنها به حداکثر برسد. 

برای ساده‌سازی تجربه کاربری، شرکت‌کنندگان می‌توانند از طریق یک شناسه منحصربه‌فرد (SSO) از طریق تلفن‌های هوشمند یا کدهای QR به پلتفرم متصل شوند. برای چند هفته، ایده ها با یک کلیک، به صورت متمرکز ارسال می شد و سپس ایده های با پتانسیل بالا از طریق یک جلسه رای گیری جمعی انتخاب می شدند.

ایده های برنده به مدیریت شرکت ارائه شد. در حال حاضر سه پروژه در دست اجراست. مانند دیوار کوهنوردی نصب شده در فروشگاه ها برای اختراع مجدد تجربه خرید و تشویق مجدد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *