اگر دولت معتاد به برگزیت یک تجارت کوچک بود، یک سال دوام نمی آورد

راهپیمایی به سوی برگزیت بی امان به نظر می رسد. ترزا می از مردم خواست به ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند، اما او می‌داند که عقب‌نشینی از نتیجه همه‌پرسی در این مرحله چه هزینه سیاسی دارد. زمانی که به نظر می‌رسید حکم دادگاه عالی در حال اجراست ، نخست‌وزیر سریعا به رهبران اروپایی اطمینان داد که طرح آغاز فرآیند خروج در بهار ۲۰۱۷ از مسیر خارج نشده است. این یک استعاره جالب است. ریل ها ثابت هستند، و هنگامی که در امتداد آنها حرکت می کنید، به جایی که می روند متعهد هستید. اما آیا دلبستگی بیش از حد به یک تصمیم می تواند ضرر بیشتری نسبت به فایده داشته باشد؟

در نگاهی به اینکه چگونه کسب‌وکارها در هر اندازه و در بسیاری از بخش‌ها در طول 25 سال گذشته بقا و شکوفا شده‌اند ، متوجه شدیم که رفتارها و نگرش‌های مشترکی وجود دارد. انعطاف پذیری در تصمیم گیری یک عامل کلیدی است که بر اساس باز بودن نسبت به تغییرات محیط در داخل و اطراف کسب و کار است.

توانایی درک تغییر ؛ انطباق سریع و هوشمندانه برای یک مبتکر موفق بسیار مهم است. نوآوران نه تنها از نظر نحوه مدیریت و محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهند سازگاری می‌یابند، بلکه می‌توانند به سرعت و با فروتنی تصمیم‌هایی را که با تغییر جهان پیرامونشان دیگر چندان منطقی نیستند، تغییر دهند. تصمیمات ثابت و جزمی باعث مرگ در مشاغل می شود.

دوستان انعطاف پذیر

عبارتی که مرتباً از آن استفاده می‌شود، «مردم بریتانیا صحبت کرده‌اند»، از منظر انعطاف‌پذیری، یک عبارت نگران‌کننده است. رفراندوم ها در مواقعی که پیچیدگی وجود دارد و در شرایطی که محیط ها ناآرام هستند، سخت و پرخطر هستند. اکثریت در آن رای نسبتا کم بود و واضح است که گفتگو تمام نشده است. اطلاعات جدیدی در حال آشکار شدن است، تأثیرات و پیامدهای جدیدی در حال ظهور است که در آن زمان به وضوح شناخته شده نبود. در یک کسب و کار کوچک، مالک یا هیئت مدیره چنین نوسانی را در معرض خطر نادیده می گیرند.

دولت می گوید مصمم است به نتایج همه پرسی احترام بگذارد. و حتی اگر استدلال‌های قانونی قبل از اجرای اصل 50 به مجلس رای داده شود، به نظر می‌رسد که نمایندگان مجلس در حال حاضر به رأی اصلی احترام می‌گذارند . با این حال، فشارهای سیاسی عادت به تغییر دارند، و احتمالاً لابی‌های شدیدی از سوی رای دهندگانی که دوباره فکر کرده‌اند وجود خواهد داشت – که «چیزها از آن رأی‌گیری سال‌ها پیش تغییر کرده است». هنگامی که ترجیحات مشتری تغییر می کند، تامین کنندگان دیوانه می شوند که این تغییرات را نادیده بگیرند.

هرچه بررسی های پارلمانی طولانی تر باشد، به انتخابات عمومی نزدیک تر خواهیم شد. انحصار موقت دولت بر دموکراسی به ترس از دست دادن قدرت تبدیل خواهد شد. تحت شرایط مشابه عدم قطعیت، یک کسب و کار کوچک به سادگی سازگار می شود و تغییر می کند و خود را به روی ایده ها و امکانات جدید باز می کند. متعهد شدن به یک تصمیم، نگاه کردن به همه چیز، می تواند در برخی شرایط کار درستی باشد. در پرتو مخالفت، سرسختی می تواند نشانه رهبری خوب باشد. اما زمانی که عدم اطمینان یا اطلاعات جدید مستلزم بازنگری واقعی و صادقانه از انتخاب قبلی باشد، این سرسختی می تواند به یک ذهنیت خونین کشنده تبدیل شود.

دگما خسته

اگر دولت بریتانیا یک تجارت کوچک بود، پس ما مجبور بودیم بپرسیم که آیا رهبر و هیئت مدیره آن بیشتر جزم اندیش بودند تا سرسخت؟ چرا این را می پرسم؟ زیرا کسانی که خواستار تجدید نظر در تصمیم برگزیت هستند، همه مخالفان حزبی نیستند. اطلاعات جدید و معتبری فاش شده است که می‌تواند به بازنگری مردم بریتانیا در هر دو اردوگاه کمک کند – اکنون می‌دانیم که پوند واقعاً به سمت سقوط آزاد می‌رود و به نظر نمی‌رسد که رکود فوراً به خطر بیفتد. حتی یکی از کسانی که در اصل ماده 50 را نوشته اند، به قابلیت برگشت پذیری تصمیم برگزیت اشاره می کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بسیاری از کسانی که در رفراندوم رای داده‌اند احساس می‌کنند در آن زمان به اطلاعات صادقانه‌ای دسترسی نداشتند که بر اساس آن تصمیم آزادانه خود را مبنای آن قرار دهند. گزارش شده است که بسیاری احساس می کنند فریب خورده یا دستکاری شده اند. یکی از دانشگاهیان حتی ادعا می کند که کمپین ترک با بی مسئولیتی جنایتکارانه رفتار کرده است. مبارزان ترک همچنین می‌توانند به حفره‌هایی اشاره کنند که آن را «ترس پروژه» اردوگاه باقی می‌دانند.

اکنون پیش‌بینی‌های جدیدی در مورد تأثیر آن بر اقتصاد و پول ما و حتی پیامدهای آن برای شهروندان بریتانیایی که برای سفر به اروپا به ویزا نیاز دارند، وجود دارد. واضح است که تصویر می تواند به شدت تغییر کند. تصور اقدام بر اساس یک تصمیم فوری منسوخ‌تر شبیه به کسب‌وکاری است که گویی نرخ‌های بهره کاهش نیافته است یا بر پیش‌بینی سال گذشته قیمت نفت تکیه می‌کند. چنین رفتاری راه تباهی است.

بسیاری در دولت رهبری قوی را با پایبندی به تصمیمات بدون توجه به تغییرات خارجی یا داخلی اشتباه گرفته اند. چنین رفتاری باعث مرگ بسیاری از مشاغل شده است. این منجر به شکست در نوآوری، تردید در زیر سؤال بردن تصمیماتی می شود که دیگر همان معنایی را که در زمان اتخاذشان داشتند، ندارند.

این بدان معنا نیست که نتیجه همه پرسی باید نادیده گرفته شود یا معکوس شود. با این حال، اگر بخواهیم از قیاس یک کسب و کار کوچک ناوگانی که نوآورانه، منعطف و در نهایت موفق است درس بگیریم، منطقی است که تصمیمات اصلی را به صورت مداوم بررسی کنیم. این کاری است که سازمان های یادگیرنده انجام می دهند. جزم گرایی می تواند مرگ شرکتی باشد. کسب و کارهای کوچک برای بقا تغییر می کنند. افراد موفق به اندازه کافی متواضع هستند تا تصمیماتی را که دیگر درست نیستند کنار بگذارند. دولت بریتانیا در یک محیط به همان اندازه در حال تغییر عمل می‌کند، و «برگزیت به معنای برگزیت» ممکن است تنها یک تصمیم ثابت باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *