تعطیلات جسمی و ذهنی برای سلامتی، بهره وری و خلاقیت شما حیاتی است

شاید متوجه شده باشید که هفته گذشته چیزهای زیادی در اینجا منتشر نشده است. دلیلش این است که من با دو پسرم در تعطیلات در رم بودم.

رم شهری بسیار زیبا و غنی از تاریخ، فرهنگ و هنر است. به هر طرف که بچرخید، تکه هایی از دیوارهای باستانی، فواره های فوق العاده زیبا و مجسمه های چشمگیر را می بینید. ساختمان‌هایی که صدها سال قدمت دارند، شهر را پر می‌کنند و خیابان‌هایی را که حتی طولانی‌تر در اطراف وجود داشته‌اند، ردیف می‌کنند. و رم حتی زیباترین شهر ایتالیا نیست!

عجیب است که علیرغم این همه الهام – و من عاشق خرابه‌ها، مجسمه‌سازی و نقاشی هستم – به سختی چیزی نوشتم، ایده‌های کمی در دفتر یادداشت Moleskine که همیشه با خودم حمل می‌کنم گذاشته شد و الهامات کمی را تجربه کردم. این به ناچار برای من اتفاق می افتد زمانی که من در تعطیلات سفر می کنم. با این حال من را نگران می کند.

اما هنگامی که به دفتر خانه ام در Erps-Kwerps برگشتم، سرم پر از ایده ها، راه حل های مشکلات و برنامه های جدید بود. از زمان بازگشت، صفحه به صفحه در Moleskine خود را پر می کنم و بهره وری من به وضوح افزایش یافته است.

تعطیلات جسمی و روحی

چرا؟ فرضیه من این است که وقتی به یک مرخصی فیزیکی می روم، مغزم مرخصی ذهنی می گیرد. از حالت خروجی تغییر می کند: ایده ها، مقالات و نوشتن رمان من. به حالت ورودی: جذب زیبایی، الهام و بینش. به یک معنا، به باتری های ذهنی من اجازه شارژ مجدد می دهد. این به ذهن من اجازه می دهد تا اطلاعات جدیدی را جذب کند که ممکن است در آینده به من الهام بخشد. و به ذهن من اجازه می دهد تا آرام شود. حالت ورودی نسبت به حالت خروجی تقاضای کمتری دارد.

سپس، وقتی به دفتر خانه‌ام برمی‌گردم و بچه‌ها را به مدرسه می‌برم، مغزم شروع به تولید ایده‌هایی می‌کند که اساس مقالات، جنبه‌های رمان و فعالیت‌های تسهیل‌کننده و آموزشی جدید می‌شوند.

علاوه بر این، من معتقد نیستم که در بهره مندی از تعطیلات جسمی و روحی منحصر به فرد هستم.

مرخصی نگرفتن یک اشتباه است

به‌عنوان کارآفرینی که سه کسب‌وکار راه‌اندازی کرده‌ام، در گذشته چندین بار متوجه شده‌ام که ساعت‌های طولانی، هفت روز در هفته کار می‌کنم و به دلیل کمبود وقت و کاهش درآمد، تعطیلات را رها کرده‌ام. وقتی بزرگتر شدم، متوجه شدم که این یک اشتباه بود. من هیچ لطفی به خودم نمی کردم و احتمالاً در نتیجه کار بدون وقفه، بهره وری خود را کاهش می دادم. به عبارت دیگر، بدون شک، استراحت‌های معمولی در تعطیلات، بهره‌وری بیشتری نسبت به کار بی‌وقفه داشت.

تعطیلات نباید عجیب و غریب باشد یا نیاز به سفر بین المللی داشته باشد (اما زمانی که شما در یک کشور کوچک اروپایی مانند بلژیک زندگی می کنید، مانند من، تقریباً هر سفری بین المللی است). این به سادگی مستلزم استراحت از کار، گذراندن وقت با خانواده یا دوستان یا تنهایی و انجام کاری است که از آن لذت می برید.

ممکن است چند روز را در ساحل دراز کشیده در آفتاب بگذرانید. می تواند پیاده روی باشد. پول نقد کم است؟ با یک دوست بمانید، یک هدیه دوست داشتنی برای او بیاورید و از او دعوت کنید تا زمانی که به استراحت نیاز دارد، با شما بماند.

کارفرمایان توجه داشته باشند

اگر شرکتی را اداره می کنید که تعداد روزهای تعطیلی را که کارکنان شما می توانند بگذرانند محدود می کند، ممکن است مرتکب اشتباه شده باشید. وادار کردن افراد برای انجام کارهای بیشتر ساعات طولانی تری کار کنند، منجر به استرس، اشتباهات و کاهش بهره وری می شود. تشویق کارکنان خود به استراحت نه تنها برای سلامتی آنها مفید است، بلکه برای سلامت شرکت شما نیز مفید است!

در واقع، امروزه تعداد فزاینده ای از شرکت ها دیگر تعداد روزهای تعطیلی کارکنان خود را تعیین نمی کنند. بلکه به کارمندان اجازه می دهند هر طور که می خواهند انجام دهند. آن کارمندان نه بر اساس ساعاتی که پشت میز می گذرانند، بلکه بر اساس دستاوردهایشان مورد قضاوت قرار می گیرند.

این خیلی منطقی است، اینطور نیست؟

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *