نوآوری – تعریف، انواع نوآوری و معنا

نوآوری چیست و انواع و زمینه های مختلف نوآوری چیست؟

تعریف ساده نوآوری در زمینه کسب و کار. همچنین توضیح می دهیم که کدام حوزه های مختلف نوآوری وجود دارد، چه نوع نوآوری در حال وقوع است و معنای کلی آن.

فهرست مطالب

نوآوری کاربرد عملی ایده‌هایی است که منجر به انواع مختلف پیشنهادات جدید، مانند محصولات، خدمات، فرآیندها و مدل‌های کسب‌وکار می‌شود که قصد بهبود یا مختل کردن برنامه‌های کاربردی موجود یا ایجاد راه‌حل‌های جدید را دارند.

فرقی نمی‌کند که ایده‌ها را از خارج از سازمان، از طریق طوفان فکری ، ترکیب ایده‌های موجود، یا تفکر جدید رادیکال در حوزه خود دریافت می‌کنید. اما این باید در قلب کسب و کار شما باشد و باید دائماً برای اطمینان از بقای کسب و کار انجام شود.

نوآوری کارکرد خاص کارآفرینی است، چه در یک کسب و کار موجود، یک موسسه خدمات عمومی، یا یک سرمایه گذاری جدید که توسط یک فرد تنها در آشپزخانه خانواده آغاز شده است. این ابزاری است که از طریق آن کارآفرین یا منابع جدید تولید کننده ثروت ایجاد می کند یا منابع موجود را با پتانسیل افزایش یافته برای ایجاد ثروت وقف می کند. – پیتر دراکر

بنابراین ما در اینجا زمینه های مختلفی را که در آن نوآوری می تواند اتفاق بیفتد، 4 نوع مختلف نوآوری، و همچنین نحوه محافظت از ایده های خود در برابر کپی یا سرقت را به بهترین شکل توضیح خواهیم داد.

8 زمینه های نوآوری

نوآوری می تواند در اشکال و نتایج متفاوتی باشد. وقتی در مورد نوآوری صحبت می کنیم، اکثر مردم به محصولات جدید فکر می کنند در حالی که طیف گسترده ای از نتایج مختلف نوآوری ممکن است. در اینجا ما رایج ترین ها را لیست می کنیم

1. محصول و عملکرد محصول نوآوری

یا یک محصول جدید توسعه می یابد یا عملکرد یک محصول موجود بهبود می یابد. این نوع نوآوری در دنیای تجارت بسیار رایج است.

2. نوآوری فناوری

فن آوری های جدید همچنین می تواند مبنای بسیاری از نوآوری های دیگر باشد. بهترین مثال اینترنت بود که خود یک نوآوری بود اما منجر به نوآوری های دیگری در زمینه های مختلف شد.

3. نوآوری مدل کسب و کار

بسیاری از موفق ترین شرکت های جهان موفق شدند مدل کسب و کار خود را نوآوری کنند. استفاده از کانال‌ها، فناوری‌ها و بازارهای جدید می‌تواند منجر به مدل‌های کسب‌وکار جدید شود که می‌تواند ارزش مشتری را ایجاد، ارائه و جذب کند. اکوسیستم های دیجیتال نمونه شناخته شده ای از نوآوری با استفاده از چندین فناوری و ایجاد نوع جدیدی از کسب و کار هستند.

4. نوآوری سازمانی

مدیریت و به اشتراک گذاری منابع به روشی جدید نیز می تواند یک نوآوری باشد. به این ترتیب می توان از منابع و دارایی ها به روشی کاملاً جدید استفاده کرد.

5. نوآوری فرآیند

نوآوری در فرآیندها می تواند کارایی یا اثربخشی روش های موجود را بهبود بخشد. نوآوری های احتمالی فرآیند شامل تولید، تحویل یا تعامل با مشتری است.

6. بازاریابی / فروش – نوآوری کانال جدید

روش های جدید برای جلب و جلب توجه مشتریان. یا از طریق استفاده از مفاهیم نوآورانه بازاریابی/فروش یا استفاده از کانال های جدید برای جذب مشتری/فروش.

7. نوآوری شبکه

با اتصال گروه ها و ذینفعان مختلف ممکن است ارزش بیشتری ایجاد شود. این نوع نوآوری به دلیل استفاده از خدمات ICT بسیار رایج است.

8. تعامل / حفظ مشتری

مفاهیم نوآورانه ای که سعی در افزایش تعامل مشتریان و حفظ آن دارند. هدف این است که مدل‌های نوآورانه‌ای داشته باشیم تا مشتریان را درگیر یا درگیر نگه دارند.

4 نوع نوآوری

اول، ما باید درک کنیم که راه های مختلفی وجود دارد که نوآوری می تواند بر محصولات، خدمات و فرآیندها تأثیر بگذارد. معمولاً ما بین 4 سطح نوآوری – افزایشی، مخرب، معماری و رادیکال تفاوت قائل می شویم.

4 نوع نوآوری - نوآوری افزایشی، نوآوری مخرب، نوآوری معماری، نوآوری رادیکال

1. نوآوری افزایشی

فناوری موجود، بازار موجود

یکی از رایج ترین اشکال نوآوری که می توانیم مشاهده کنیم. از فناوری های موجود در بازار موجود استفاده می کند. هدف بهبود یک پیشنهاد موجود با افزودن ویژگی‌های جدید، تغییرات در طراحی و غیره است.

مثال

بهترین مثال برای نوآوری افزایشی را می توان در بازار تلفن های هوشمند مشاهده کرد که در آن بیشترین نوآوری فقط به روز رسانی سخت افزار، بهبود طراحی یا افزودن برخی ویژگی ها / دوربین ها / حسگرها و غیره است.

2. نوآوری مخرب

فناوری جدید، بازار موجود

نوآوری مخرب بیشتر با بکارگیری فناوری‌ها، فرآیندها یا مدل‌های تجاری مخرب در صنایع موجود مرتبط است. گاهی اوقات فناوری‌ها و مدل‌های کسب‌وکار جدید، به‌ویژه در ابتدا، پایین‌تر از راه‌حل‌های موجود به نظر می‌رسند، اما پس از چند بار تکرار، از مدل‌های موجود پیشی می‌گیرند و به دلیل بهره‌وری و/یا مزایای کارآمدی، بازار را در اختیار می‌گیرند.

مثال ها

آمازون از فناوری های اینترنتی برای ایجاد اختلال در صنعت موجود برای کتابفروشی ها استفاده کرد. آنها بازار موجود کتاب را داشتند اما به دلیل استفاده از فناوری های مخرب، نحوه فروش، تحویل و تجربه آن را تغییر دادند. مثال دیگر آیفون بود که در آن فناوری‌های موجود در بازار (تلفن‌های دکمه‌دار، صفحه‌کلید و غیره) با دستگاه‌های مبتنی بر رابط لمسی همراه با رابط‌های کاربری بصری جایگزین شدند.

3. نوآوری معماری

فناوری موجود، بازار جدید

نوآوری در معماری چیزی است که در حال حاضر با غول های فناوری مانند آمازون، گوگل و بسیاری دیگر می بینیم. آنها تخصص، فن‌آوری و مهارت‌های حوزه خود را می‌گیرند و آن‌ها را در بازار دیگری به کار می‌گیرند. به این ترتیب آنها می توانند بازارهای جدیدی را باز کنند و پایگاه مشتریان خود را گسترش دهند.

مثال ها

به خصوص ارکستراتورهای اکوسیستم دیجیتال مانند آمازون و علی بابا از این استراتژی نوآوری برای ورود به بازارهای جدید استفاده می کنند. آنها از تخصص موجود در ساخت اپلیکیشن ها، پلتفرم ها و پایگاه مشتریان فعلی خود برای ارائه خدمات و محصولات جدید برای بازارهای مختلف استفاده می کنند. یک مثال اخیر برای این: آمازون اخیراً وارد حوزه مراقبت های پزشکی شده است .

4. نوآوری رادیکال

فناوری جدید، بازار جدید

حتی این روش کلیشه ای است که اکثر مردم به نوآوری می نگرند. این نادرترین شکل از همه آنها است. نوآوری رادیکال شامل ایجاد فناوری‌ها، خدمات و مدل‌های تجاری است که بازارهای کاملاً جدیدی را باز می‌کند.

مثال

بهترین نمونه از نوآوری رادیکال اختراع هواپیما بود. این فناوری جدید رادیکال شکل جدیدی از سفر را باز کرد، صنعت و بازار کاملا جدیدی را اختراع کرد.

چگونه نوآوری را در کسب و کار خود تشویق کنیم

نوآوری گاهی اوقات یک حوزه حیاتی کلیدی برای بقای بسیاری از مشاغل و صنایع است. اما تشویق کارمندان به ارائه ایده های جدید گاهی اوقات می تواند استرس زا باشد.

در اینجا چند نکته در مورد چگونگی دستیابی به نوآوری بیشتر آورده شده است:

  • فعالانه کارکنان خود را تشویق کنید
  • از مشتریان بازخورد بخواهید/از مشتریان برای دور بازخورد دعوت کنید
  • از ذینفعان بازخورد بخواهید
  • روی تحصیلات کارمند خود سرمایه گذاری کنید
  • ذخیره فعال منابع برای تحقیق و توسعه (R&D)
  • یک سیستم پاداش برای تفکر نوآورانه بسازید
  • با استارت آپ ها و شرکت های نوآور همکاری کنید
  • یک برنامه کارآفرینی داخلی بسازید
  • تحقیقات فعال در اینترنت انجام دهید (اخبار صنعت، اخبار فناوری و غیره را دنبال کنید)
  • از کارشناسان بپرسید / مصاحبه کنید

نوآوری یک ریسک محاسبه شده است که باید مورد توجه قرار گیرد. همه پروژه‌ها موفق نخواهند بود، و فرآیند شرکت باید مدیریت شود تا شکست‌های احتمالی قبل از اینکه تأثیر زیادی بر بودجه نوآوری شما داشته باشد، فیلتر شود. سعی کنید فرآیند را ساده کنید و شاید برنامه نوآوری خود را ایجاد کنید که برخی از نکات ذکر شده در بالا را پوشش می دهد. به این ترتیب می توانید آن را بهتر مدیریت کنید و دید کلی بهتری به دست آورید.

حفاظت از نوآوری ها

راه های زیادی وجود دارد که می توانید از نوآوری خود محافظت کنید. ما در اینجا روی 2 روش اصلی حفاظت تمرکز می کنیم که یا “حفاظت قانونی” هستند یا به دلیل “مزیت حرکت اول” رهبر بازار هستند.

1. حمایت قانونی

بسته به نوع نوآوری، ثبت اختراع برای کسب درآمد از آن و محافظت از آن در برابر دیگران ممکن است مفید باشد. همچنین باید درک درستی از هزینه حفاظت از پتنت وجود داشته باشد. در حالی که ممکن است هزینه اولیه آنچنان زیاد نباشد، ممکن است هزینه های قانونی برای اجرای تخلفات احتمالی پتنت به شدت افزایش یابد و شرکت های کوچکتر را برای گرفتن حق خود دشوارتر کند.

همچنین درک این نکته مهم است که همه چیز را نمی توان محافظت و ثبت اختراع کرد. در حالی که محصولات، فرآیندها و فناوری‌ها معمولاً راحت‌تر محافظت/حفاظت می‌شوند، محافظت از نرم‌افزار یا مدل‌های تجاری سخت‌تر/غیر ممکن است.

2. مزیت First-Mover

به خصوص شرکت های نرم افزاری از مزیت حرکت اول استفاده می کنند. شرکتی که فرآیند جدید، مدل کسب‌وکار جدید یا محصول جدید دارد، سعی می‌کند تا جایی که ممکن است سهم بازار را به خود اختصاص دهد، در حالی که رقابت همچنان در حال توسعه عرضه آن است. این هد استارت به اولین حرکت دهنده مزیت بهبود تدریجی محصول را می دهد. به این ترتیب می توان سهمی از بازار را به دست آورد و محصول/خدمت بهتری را سریعتر از سایرین ارائه داد.

بنیامین تالین
مدیر عامل و موسس MoreThanDigital. کارآفرین سریالی از زمانی که اولین شرکت خود را در سن 13 سالگی با موفقیت تاسیس کرد. او همیشه “وضعیت موجود” را زیر سوال برده و به نوآوری، اختلال و ایده های جدید متعهد است. بنجامین به عنوان سخنران اصلی بین‌المللی ، مشاور شرکت‌ها و دولت‌ها و ایالت‌ها، مدرس و کارشناس تحول دیجیتال منتشر شده، سعی در پیشبرد موضوعات دیجیتالی‌سازی، تحول دیجیتال و نوآوری در سطح بین‌المللی دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *