انواع نوآوری: و چگونه آنها را در تجارت خود به کار می گیرید؟

انواع نوآوری

انواع نوآوری: و چگونه آنها را در تجارت خود به کار می گیرید؟

انواع مختلف نوآوری، مراحلی که باید دنبال کنید و نمونه هایی را بیاموزید. بیاموزید که چگونه نوآوری را در کسب و کار خود عملی کنید!

خلاصه

انواع مختلفی از نوآوری وجود دارد که می تواند در روز به منظور بهینه سازی نتایج به کار گرفته شود که هر کدام هدف متفاوتی دارند. نوآوری مخرب، فزاینده و شدید از جمله آنهاست.

هر شرکتی می خواهد نوآوری کند، در بازار برجسته شود و بهترین ها را به مشتریان، کارمندان و شرکای خود ارائه دهد. اما، جدای از رویاها و جاه طلبی های یک برند، مانند ایجاد تغییراتی که می خواهد: واقعاً نوآوری چیست؟ انواع نوآوری چیست؟ و چگونه آنها را در یک تجارت پیاده سازی می کنید

این دقیقاً همان چیزی است که ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. بخوانید تا متوجه شوید!

نوآوری چیست؟

نوآوری هر چیزی است که جایگزینی را برای کاری پیشنهاد می کند که به روش خاصی انجام می شود، مزایای اقتصادی و رفتاری به همراه دارد، مشکلات را حل می کند یا زندگی روزمره مردم را کاربردی تر می کند.

این می تواند مربوط به یک محصول، خدمات، فرآیند، بازار، ابزار تولید، فناوری یا هر چیز دیگری باشد که باعث ایجاد تغییری پایدار و ضروری می شود.

برای تحقق نوآوری، مردم و شرکت ها از امکانات بی شماری که فناوری ارائه می دهد استفاده می کنند. فناوری پایه‌ای است که انواع نوآوری‌ها را پشتیبانی و امکان‌پذیر می‌کند، زیرا بدون ابزارهای خوب، نوآوری می‌تواند در زمان نامناسبی رخ دهد و پتانسیل گسترش کسب‌وکار شما را از دست بدهد.

به یاد داشته باشید که نوآوری فراتر رفتن و فراتر از انتظارات ذینفعان و بازار است. برای اینکه این اتفاق بیفتد، به سرعت، کیفیت و دقت نیاز دارید.

مزایای نوآوری چیست؟

هنگامی که یک بخش، بخش یا برند تصمیم به نوآوری می گیرد، به توسعه جامعه به عنوان یک کل کمک می کند.

اما از نظر عملی یک سازمان تجاری، شرکتی که عمدتاً در فرآیندهای خود نوآوری می کند، مزایای زیادی به دست می آورد، مانند:

 • سازماندهی فرآیندها: با نوآوری در نحوه انجام فرآیندها، به خصوص اگر از فناوری استفاده می کنید، استانداردهایی را ایجاد می کنید و بهترین روش کار را برای برند خود سیستماتیک می کنید. و این برای موفقیت استراتژی ها، دستیابی به نتایج و دستیابی به اهداف بسیار مهم است.
 • توسعه خلاقیت: با نوآوری، یک شرکت نشان می‌دهد که برای تغییرات باز است و کارکنان می‌توانند با ایده‌های جدید مشارکت کنند و در عمل مزایایی را که چیزهای جدید می‌توانند در روز به ارمغان بیاورند، ببینند.
 • افزایش رقابت پذیری کسب و کار: با اتخاذ منابع استراتژیک، یک شرکت برای مشتریان، شرکا و استعدادها جذاب تر می شود و مزیت رقابتی در بازار به دست می آورد.
 • افزایش بهره وری: نوآوری فرآیندهای مؤثرتر، کنترل تولید بیشتر، استراتژی مؤثر و کارکنانی را که بیشتر درگیر هستند پیشنهاد می کند.
 • ارزش افزودن به محصول یا خدمات: وقتی نوآوری می کنید، بازاریابی محصولات و خدمات را تقویت می کنید، زیرا چیزی متفاوت و منحصر به فرد را برای مخاطبان هدف خود به ارمغان می آورید.
 • افزایش سود: با بهره‌وری بیشتر، کسب‌وکار جذاب‌تر و مدیریت مؤثرتر، کسب‌وکار شما سود بیشتری خواهد دید.

انواع عمده نوآوری چیست؟

اساساً سه نوع نوآوری وجود دارد: رادیکال، افزایشی و مخرب . آنها ممکن است بسته به جایگاه، بازار، ماهیت برند، خدمات و محصولات ارائه شده متفاوت باشند.

اگر شرکت شما می خواهد نوآوری کند، شناخت این انواع مهم است. مشخصه هر کدام از آنها را دریابید:

انواع نوآوری

نوآوری رادیکال

همانطور که از نام آن پیداست، یک نوآوری رادیکال واقعاً شرایط یک برند را تغییر می دهد، چه از نظر بازار و چه از نظر پویایی کسب و کار.

این می تواند به دلیل تغییر کامل در موقعیت یک شرکت، روش کار، فرآیندها، خدمات و محصولات ارائه شده یا نحوه ارتباط آن با مشتریان رخ دهد.

نمونه ای از نوآوری رادیکال می تواند آیفون اپل باشد. وقتی عرضه شد، گوشی‌های هوشمند از قبل وجود داشتند، اما اپل ویژگی‌هایی را در نظر گرفت که بازار را تغییر داد و آن را محبوب‌تر کرد.

نوآوری افزایشی

نوع دیگری از نوآوری، نوآوری افزایشی است. این ویژگی های جدیدی را به یک محصول، نام تجاری یا روش های تولید اضافه می کند بدون اینکه تغییری بسیار شدید ایجاد کند.

این معمولاً تکامل یک نوآوری است که قبلاً توسط نام تجاری اجرا شده است که مکمل و بهبودهایی است، خواه برای کارمندان، مشتریان یا ویژگی های یک تجارت باشد.

نمونه ای از نوآوری افزایشی Gmail است که با هدف ارسال سریع ایمیل ها ایجاد شد – اما با گذشت زمان، ویژگی های مختلفی برای بهبود تجربه مشتری و مفیدتر و رقابتی تر کردن آن اضافه شد.

نوآوری مخرب

تغییرات تکنولوژیکی و رفتاری باعث ظهور نوآوری های مخرب در دهه های اخیر شده است.

این نوع نوآوری بیشتر از یک برند، محصول یا خدمات خاص، بازار را دنبال می کند. می‌توان آن را توسط چیزی که یک شرکت ارائه کرده است مورد استفاده قرار داد و در نتیجه نام خود را به دست‌آورد، اما، به طور کلی، این یک تغییر مقیاس‌پذیر است که به طور همزمان به بسیاری از افراد می‌رسد .

نمونه هایی از نوآوری های مخرب عبارتند از نتفلیکس، زیرا بازار برای فیلم ها و سریال های تلویزیونی به شرکت هایی مانند Blockbuster متکی بود. نتفلیکس شروع به ارائه خدمات اجاره DVD از طریق پست کرد اما تصمیم گرفت نوآوری کند. شروع به ارائه خدمات پخش ویدئو از طریق اشتراک ماهانه کرد و با انجام این کار، Blockbuster را از بازار خارج کرد. این امر علاوه بر نوآوری، به نتفلیکس درآمد ماهانه قابل پیش بینی نیز داد.

نمونه هایی از نوآوری

اکنون که انواع نوآوری را می شناسید، نمونه هایی را نشان می دهیم تا در عمل موضوع را درک کنید. شروع کنیم!

نوآوری محصول

به راحتی قابل توجه است، نوآوری محصول در واقع چیز جدیدی را به بازار می آورد. به عنوان مثال، تلویزیون زمانی که اختراع شد، چیزی بدیع بود و تصویر، صدا و سرگرمی را به خانه های مردم می آورد.

این یک نوآوری رادیکال بود که با پذیرش عموم، مخرب شد و با گذشت زمان شروع به تکیه بر نوآوری تدریجی کرد. همه دنیا به دنبال عرضه انواع مختلف تلویزیون بودند: تلویزیون رنگی، کابلی، صفحه تخت و امروزه تلویزیون هوشمند.

نوآوری خدمات

یک مثال قابل مشاهده از نوآوری خدمات، تحویل غذا است. برای مدت طولانی، مشتریان برای خوردن چیزی از یک رستوران، نیاز داشتند که داخل آن مکان قدم بزنند یا غذای خود را سفارش دهند.

آن زمان بود که بازار نوآوری کرد و خدمات تحویل را ارائه داد تا مشتریان بتوانند تنها با یک تماس تلفنی هر آنچه را که می خواهند سفارش دهند. با گذشت زمان، سفارش غذا در وب سایت ها امکان پذیر شد و اکنون می توانیم غذا را در برنامه های تلفن همراه در دسترس خود سفارش دهیم.

نوآوری در فرآیندهای تولید

در اینجا جالب است که آگاهی زیست محیطی را برجسته کنیم . به عنوان مثال، بسیاری از برندهای لوازم آرایشی با اجرای فرآیندهای بدون ظلم که شامل حیوانات نمی شود، نوآوری می کنند.

نوآوری در مدل کسب و کار

نوآوری در مدل کسب و کار در استارتاپ ها بسیار رایج است . یک مثال ساده بازارها خواهد بود. فروشگاه های مجازی مانند آمازون بین خریداران و فروشندگان واسطه می شوند.

مثال دیگر بانک های مجازی است. امروزه مؤسسات مالی بسیاری وجود دارند که هیچ گونه امکانات فیزیکی برای خدمات رسانی به مشتریان ندارند و تراکنش های آنها همگی به صورت آنلاین انجام می شود.

نوآوری تکنولوژیک

نوآوری فناورانه بارزترین نوع نوآوری است. پیشرفت تکنولوژی فرصت های زیادی را به ارمغان می آورد. با در نظر گرفتن چند قرن پیش، انقلاب صنعتی به عنوان مثال خوبی به ذهن متبادر می شود، زیرا روش های تولید در شرکت ها، روش های کاری و حتی زندگی کارگران را تغییر داد.

با این حال، در یک زمینه مدرن، نمونه های اصلی اینترنت و تلفن های هوشمند هستند که نه تنها محصولات و خدمات، بلکه رفتار جامعه را نیز متحول کردند.

نوآوری فناوری، همانطور که در مورد فناوری‌های Industry 4.0 مشاهده می‌کنیم ، ما را قادر می‌سازد تا گام‌هایی برداریم که در غیر این صورت تنها با نیروی انسانی غیرقابل دستیابی هستند.

نوآوری لجستیکی

برای مدت طولانی، دریافت نامه از طریق پست تا یک ماه طول می کشد. برای محصولات بین المللی، به طور متوسط ​​سه ماه طول می کشد. برای تغییر این امر، شرکت ها و توزیع کنندگان در لجستیک نوآوری کردند و نقاط ذخیره سازی و مراکز توزیع استراتژیک ایجاد کردند. امروزه اپلیکیشن هایی برای استخدام خدمات تحویل کالا و حتی پهپادهای حمل و نقل وجود دارد!

نوآوری بازاریابی

راه های به دست آوردن مشتریان جدید تکامل یافته است، و ما شاهد نوآوری های بیشتر و بیشتری در بازاریابی هستیم . گاهی اوقات، روشی که شما تبلیغ می کنید می تواند نوآورانه باشد. برای مثال، با ایجاد رسانه های اجتماعی، بسیاری از برندها با تبلیغات در آن پلتفرم ها به جای روزنامه ها و تلویزیون، نوآوری کردند.

نوآوری سازمانی

نوآوری سازمانی انواع مختلفی از نوآوری را به همراه دارد. آنها مربوط به تغییرات ساختاری و شیوه هایی هستند که بهره وری ، خدمات، محصولات و فرآیندها را بهبود می بخشد.

دفاتر خانگی نمونه ای از نوآوری سازمانی هستند، مانند نرم افزارهای مدیریتی، چت ربات های خدمات مشتری و برنامه های کارآموزی که در آن کارمندان قبل از اینکه واقعاً در یکی از آنها کار کنند، با تمام بخش های یک شرکت آشنا می شوند.

مراحل فرآیند نوآوری چیست؟

نوآور بودن ممکن است چیزی غیرعادی به نظر برسد که مستلزم آن است که بسیار خوش شانس یا نابغه باشید. اما در واقع می تواند در هر شرکتی، بزرگ یا کوچک، و در هر بخشی رخ دهد.

مراحل فرآیند نوآوری ساده است و برای نوآوری باید سیستم و تکرار داشته باشید. در اینجا با آنها آشنا شوید:

 • تولید ایده های جدید: فرصت ها در این زمینه چیست؟ چه چیزی هنوز انجام نشده است و در واقع یک محصول، خدمات یا شرکت را تغییر می دهد؟
 • ارزیابی: چه چیزی برای عملی کردن این امر ضروری است، آیا امکان‌پذیر است و چگونه آن را قابل اجرا می کنید؟
 • آزمایش: بسیار مهم است که ایده های خود را آزمایش کنید و مشخص کنید چه چیزی واقعاً کار می کند و چه چیزی باید بهبود یابد.
 • بازاریابی: آیا به نقطه شیرین رسیده است؟ وقت آن است که آنچه را که قبلاً فقط یک پروژه داخلی بود به مشتریان ارائه دهیم.
 • پیگیری: پیگیری آنچه اجرا شده است برای درک پذیرش عمومی، مخاطبان و استراتژی مهم است. برای انجام این کار، بازخورد ضروری است.

همه مراحل باید بر اساس تکنولوژی باشد. این امر سرعت بخشیدن به فرآیندها و نسخه‌های مستندسازی قبل از نوآوری، نظارت بر نتایج، مقایسه نسخه‌ها، آزمایش و ارزیابی عملکرد کلی را ممکن می‌سازد.

چگونه نوآوری را در یک شرکت پیاده سازی می کنید؟

آیا تا به حال درباره “فروش ایده” شنیده اید؟ اجرای نوآوری به این موضوع مربوط می شود.

این در مورد نشان دادن استدلال به کارمندان، مشتریان و شرکای نوآوری، نحوه کارکرد آن و اینکه چرا بهترین مسیر برای دنبال کردن است، است.

از آنجا، شما باید تشخیص دهید که چه چیزی برای شرکت بهترین کار را انجام می دهد، برای هر گونه انطباق لازم آماده باشید و پذیرش چیزهای جدید را ارتقا دهید.

در اینجا چند نکته در مورد چگونگی نوآوری موثر در کسب و کار خود آورده شده است .

 • کل تیم را درگیر کنید
 • با نوآوری به عنوان یک عنصر استراتژیک برخورد کنید
 • سرمایه گذاری در توسعه کارآفرینی داخلی
 • کارمندان خود را توانمند کنید
 • محیطی ایجاد کنید که به نفع نوآوری باشد
 • یک فرآیند نوآوری را توسعه دهید
 • یک تحول با تاثیر بالا را شروع کنید
 • از شرکت های بزرگ الگوبرداری کنید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *