حدود یک سال پیش، مقاله‌ای نوشتم به نام نوآوری در مقابل چشم‌انداز که استدلال می‌کرد که نوآورترین شرکت‌های جهان در واقع بر نوآوری تمرکز نمی‌کنند، بلکه آنها بی‌وقفه برای دستیابی به یک استراتژی رویایی تلاش می‌کنند. نوآوران پیشرو، نوآوری را یک هدف نمی دانند. صرفا ابزاری برای دستیابی به چشم انداز آنها.

اگر سازمان شما آنقدر درگیر نوآوری است که استراتژی را از دست داده اید، چیزی اشتباه است. شما باید به چشم انداز استراتژیک خود نگاه کنید.

اول از همه، اگر قصد دارید یک رهبر نوآور در بخش خود باشید، استراتژی شما باید یک استراتژی الهام بخش و منحصر به فرد باشد. اگر استراتژی شما آنقدر عمومی است که می تواند برای هر کسب و کاری اعمال شود یا اگر نتوانست شما را از رقبا متمایز کند، به استراتژی بهتری نیاز دارید! یک هدف استراتژیک مانند “ما برای تولید محصولات عالی با قیمت های مناسب تلاش می کنیم” ممکن است قابل ستایش باشد، اما به سختی الهام بخش و حتی کمتر منحصر به فرد است! حتی اگر بتوانید افراد خود را متقاعد کنید که بی وقفه چنین هدف استراتژیکی را دنبال کنند، نتیجه به سختی باعث نوآوری کسب و کار شما می شود!

یک استراتژی منحصر به فرد، به شرطی که واقعاً روی آن تمرکز کنید، دو چیز واقعاً خوب برای شرکت شما انجام می دهد. اولاً، این احتمال وجود دارد که شرکت شما در ذهن مشتریان و مشتریان بالقوه برجسته شود. به عنوان مثال، شرکت هایی مانند اپل، گوگل و فیس بوک به این امر دست یافته اند. ثانیاً، تمرکز زیادی برای نوآوری به شما می دهد. بهتر از این، هرچه نوآوری شما بیشتر بر استراتژی شما تمرکز کند، استراتژی شما بیشتر در آگاهی از بازار شما ریشه دوانده است.

اگر استراتژی شما متعارف و غیر الهام بخش باشد چه؟ از کمی خلاقیت استفاده کنید و آن را جذاب کنید، آن را منحصر به فرد کنید، آن را الهام بخش کنید! و اگر اکنون با استراتژی مناسب نیستید نگران نباشید. ابزار کوچکی به نام “نوآوری” به شما کمک می کند تا به آنجا برسید.

تفکر ضد متعارف (ACT)

تفکر ضد متعارف راهی عالی برای تعریف یک استراتژی جدید منحصر به فرد و الهام بخش است.

مرحله 1: ساختار شکنی هدف

برای اینکه بفهمید استراتژی منحصر به فرد شما باید چه باشد، باید بدانید که شرکت شما چه کاری انجام می دهد و می خواهید چه کاری انجام دهد. شما باید تصویر شرکت خود را نه تنها از دیدگاه خود، بلکه از دیدگاه کارمندان، مشتریان و افرادی که ترجیح داده اند مشتری نباشند، زیر سوال ببرید. باید بپرسید چه نوع افرادی آرزو دارند کارمند شما شوند و چه نوع افرادی را می خواهید استخدام کنید. کتاب « دستیابی به نوآوری » اثر آرتور ونگاندی شامل فصلی در مورد بانک سؤالات است که شامل سؤالات زیادی است که می توانید بپرسید. من انتظار دارم بسیاری از کتاب های دیگر در مورد استراتژی نیز سوالات مفیدی را ارائه دهند. گروه Emmerich مجموعه ای از سوالات تعریف استراتژی برای بانک ها را در این سند PDF دارد. بسیاری از این سؤالات می توانند برای انواع دیگر مشاغل نیز اعمال شوند.

به طور خاص، ارزش این سوال را دارد که “چرا شرکت ما وجود دارد، هدف ما چیست؟” و “دوست داریم این پاسخ چه باشد؟”

مرحله 2: هدف سکسی

هدف سکسی شما ساده است: برای ابداع استراتژی ای که به طور منحصر به فرد الهام بخش باشد، آکادمیک های آینده کسب و کار کتاب هایی در مورد آن می نویسند و اولین مطالب مطالعه موردی در دوره های MBA پیشرو در جهان در سال 2020 خواهد بود.

مرحله 3: یک بیانیه ایده/استراتژی بزرگ بسازید

با استفاده از پاسخ به سؤالات خود، همراه با هر بینش به دست آمده در این راه، یک ایده بزرگ ایجاد کنید — یا در این مورد، بیانیه استراتژی خود را بسازید. اگر برای الهام بخشیدن به نویسندگان تجاری آینده برای نوشتن در مورد آن به اندازه کافی الهام بخش نباشد، بسیار متعارف است. چنین ایده‌های مرسوم را رد کنید و ایده‌های جدید را امتحان کنید تا زمانی که ایده‌ای جوراب‌های شما را از بین ببرد. به یاد داشته باشید، برخلاف طوفان فکری، ACT از انتقاد، بحث و گفتگو استقبال می کند.

مرحله 4: برنامه اقدام گام به گام

چگونه استراتژی خود را اجرا خواهید کرد؟ اولین گام بدون شک یک برنامه ارتباطی برای اطلاع کارکنان و سایر ذینفعان از بیانیه استراتژیک جدید خواهد بود. از آنجا، شما و مدیران بخش باید تعیین کنید که چه تغییراتی و چگونه باید انجام شود تا عملیات را با استراتژی جدید هماهنگ کنید.

برای تغییر باز باشید

مهم نیست که بیانیه استراتژی شما چقدر درخشان باشد، یک فناوری مخرب، قوانین جدید یا فاجعه غیرمنتظره (جنگ، زلزله، تهاجم بیگانگان) می تواند آن را بی ربط کند. کداک، پولاروید و سایر شرکت‌های فعال در زمینه فیلم تا زمانی که تصاویر دیجیتالی به وجود آمدند، به خوبی کار می‌کردند. توانایی تشخیص چنین تهدیداتی و تنظیم مجدد استراتژی بر اساس آن، یکی از راه‌های نه تنها برای ماندن در تجارت در زمان‌های تغییر، بلکه برای پیشرفت است!

بی امان باش

هنگامی که استراتژی جدید خود را تعریف و ابلاغ کردید، باید روی آن تمرکز کنید. نوآوری دیگر نباید در مورد نوآوری باشد. باید ابزاری برای پیگیری استراتژی باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *