استراتژی های نوآوری برای رکود

از آنجایی که جهان در حال فرو رفتن در شرایطی است که اکنون به عنوان بدترین رکود از دهه 1930 توصیف می شود، بسیاری از کسب و کارها در حال بازبینی استراتژی های نوآوری خود هستند. متأسفانه برخی تصمیم گرفته‌اند که فعالیت‌های نوآورانه را با هم کنار بگذارند. این استراتژی تنها در صورتی کار خواهد کرد که رقبای آنها همان استراتژی را اتخاذ کنند – و در حد محدودی. از سوی دیگر، اگر یک شرکت دست از نوآوری بردارد در حالی که یک یا چند رقیب به نوآوری ادامه دهند، مشخص است که چه کسی موفق تر از این رکود خارج خواهد شد.

بدیهی ترین استراتژی نوآوری برای روزهای سخت یک استراتژی کلاسیک است: کاهش هزینه ها. در واقع، ما (به عنوان یک ارائه دهنده خدمات مدیریت ایده) شاهد رشد کسب و کار در سال جاری از سوی شرکت هایی هستیم که در نوآوری کاهش هزینه سرمایه گذاری می کنند. به هر حال، نوآوری منحصراً در مورد محصولات و خدمات جدید جذاب نیست. این همچنین در مورد بهره وری عملیاتی و لجستیکی است. اما رویکردهای دیگری نیز وجود دارد که باید در استراتژی نوآوری رکودی شما گنجانده شود. بیایید به برخی از آنها نگاه کنیم.

1. ارتقای ارزش محصول/خدمات خود در شرایط رکود

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به مشتریان خود اطلاع دهید که محصول یا خدمات شما چقدر مهم است و چگونه خرید از شما به مشتریان شما کمک می کند تا بهتر از خرید نکردن از شما از کند شدن اقتصاد جان سالم به در ببرند. اگر مشتریان شما بودجه خود را کاهش می دهند، به این معنی است که پول کمتری برای محصولات شما و همچنین سایر محصولات صرف می شود. در نتیجه، نه تنها رقبای شما تلاش می‌کنند تا بخشی از آن بودجه رو به کاهش را به دست آورند، بلکه بسیاری از شرکت‌ها را نیز رقیب نمی‌دانید. شما باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان می دانند محصولات و خدمات شما مهمتر از سایر محصولات و خدمات هستند.

به عنوان مثال، صنعت تبلیغات همیشه در مواقع کندی اقتصادی ضربه می زند. در نتیجه، هر زمان که شرایط سخت باشد، صنعت تبلیغات به مشتریان خود یادآوری می کند که ادامه تبلیغات و اطمینان از اینکه تبلیغات آنها به طور گسترده توسط عموم خریداران دیده می شود بسیار مهم است. آژانس‌های تبلیغاتی همچنین می‌توانند به تحقیقاتی اشاره کنند که نشان می‌دهد شرکت‌هایی که هزینه‌های تبلیغاتی خود را در طول رکود حفظ می‌کنند، می‌توانند انتظار داشته باشند که نسبت به رقبای خود که بودجه تبلیغات را کاهش می‌دهند، از رکود با وضعیت بهتری خارج شوند.

در مورد کسب و کار شما چطور؟ آیا سفارشات کاهش یافته است؟ آیا یافتن مشتریان سخت تر است؟ اگر چنین است، اولین چیزی که باید در مورد آن نوآور باشید بحث بازاریابی است که چرا محصولات و خدمات شما در این رکود ضروری هستند. شما می دانید که مشتریان شما باید از شما خرید کنند. اما آیا مشتریان شما؟ شفاف سازی این امر مستلزم نوآوری ارتباطات بازاریابی است.

2. از منابع خود بهتر استفاده کنید

من همیشه از میزان اتلافی که در یک دفتر متوسط ​​پیدا می کنم شگفت زده می شوم. چراغ‌ها تمام شب روشن هستند، مردم ایمیل‌ها را چاپ می‌کنند تا یک بار آن‌ها را بخوانند – و سپس دور می‌اندازند. ماشین‌های شرکت بزرگ برای انجام سفرهایی استفاده می‌شوند که می‌توانند به خوبی با وسایل حمل‌ونقل عمومی انجام شوند (به کارمندان اجازه می‌دهند بهره‌وری بیشتری نیز داشته باشند) و به نظر می‌رسد تلاش کمی برای جدا کردن زباله‌ها برای بازیافت انجام شود.

عمیق‌تر نگاه کنید و متوجه می‌شوید که کارمندان ایمیل‌هایی را که هرگز نمی‌خوانند، اما از مسائل مهم مطلع نمی‌شوند، وارد می‌کنند. جلسات وقت گران ترین کارمندان شما را می گیرد، اما بیشتر آن جلسات غیر ضروری هستند.

لیست ادامه دارد. بسیاری از این مشکلات راه حل های آسان و نه به خصوص نوآورانه دارند. سایر مشکلات بیشتر مختص صنعت هستند و نیاز به نوآوری دارند. یکی از سودآورترین توالی کمپین های ایده (یا سایر رویدادهای ایده پرداز مانند طوفان فکری) که می توانید اجرا کنید، برنامه ای است که برای شناسایی مناطق هدر رفت و سپس ایجاد ایده هایی برای کاهش این هدر رفتن — یا احتمالاً حتی سود بردن از بهره برداری از هدر رفت طراحی شده است.

در انجام این کار، مهم است که به یاد داشته باشید که افراد در شرکت شما دارایی های بسیار ارزشمندی هستند. اگر زمان آنها تلف شود، برای شما هزینه دارد. اما موضوع کارایی زمان باید در مقابل رضایت کارکنان متعادل شود. اگر در مورد نحوه استفاده کارمندان از زمان خود بیش از حد سخت گیری کنید، خطر ایجاد نارضایتی کارکنان وجود دارد که منجر به نیروی کاری سخت کوش، در عین حال غیرمولد و کمتر از خوشحالی می شود. و این به هیچ وجه برای فعالیت های نوآورانه شما مفید نخواهد بود.

3. ارزش بیشتری را به مشتریان ارائه دهید

اگر اکنون یک چیز وجود دارد که مشتریان شما شدیداً می‌خواهند، آن چیزی است که برای پول آنها ارزش بیشتری دارد. در حالت ایده‌آل، آن‌ها دوست دارند این ارزش را بدون سرمایه‌گذاری بیشتر در محصولات شما به دست آورند. خوشبختانه، این احتمال وجود دارد که راه‌های زیادی برای استفاده از محصولات شما وجود داشته باشد – راه‌هایی که در دستورالعمل‌های شما توضیح داده نشده‌اند. در نتیجه، محصولات شما اغلب می توانند ارزش بیشتری را بدون هیچ تغییری ارائه دهند. شما فقط باید این کاربردهای جدید را به مشتریان خود انتقال دهید. اما قبل از انجام این کار، باید کاربردهای جدید محصولات خود را شناسایی کنید.

راه های مختلفی برای ایجاد ایده های نوآورانه در مورد به دست آوردن ارزش اضافی از محصولات شما وجود دارد. پیچ راننده را در نظر بگیرید. هدف اصلی آن قرار دادن و برداشتن پیچ است. با این حال می‌توان از پیچ‌گردان به‌عنوان یخ‌چین، دستگاه جدا کردن ناخن، میله کلاغ کوچک، اسلحه، چوب همزن نوشیدنی و موارد دیگر استفاده کرد. در واقع، اگر بخواهید 30 دقیقه به ایده های طوفان فکری در مورد استفاده های خلاقانه از یک پیچ گوشتی بپردازید، متفکر خلاقی مانند شما تقریباً به طور قطع می تواند 50 یا 100 ایده بیاورد. شما همچنین می توانید همین کار را برای محصولات خود انجام دهید – و در واقع باید با یک پیچ گوشتی معمولی انجام دهید. اساس اگر بتوانید به مشتریان بالقوه خود نشان دهید که محصول شما می تواند بسیار بیشتر از رقبا انجام دهد، به زودی فروش بیشتری نسبت به رقبای خود خواهید داشت.

در موارد دیگر، تغییرات اندک در محصولات شما این امکان را به آنها می دهد که ارزش اضافی قابل توجهی را با حداقل هزینه اضافی ارائه دهند. یک پیچ گوشتی با سرهای قابل تعویض فقط کمی بیشتر از یک پیچ گوشتی سر ثابت هزینه دارد، با این حال افراد را قادر می سازد تا از آن بر روی انواع مختلف پیچ ها استفاده کنند.

اجرای کمپین های ایده یا رویدادهای طوفان فکری برای ایجاد ایده در مورد ویژگی های محصول جدید می تواند ایده های زیادی ایجاد کند. اما یک رویکرد بهتر ممکن است این باشد که یک کمپین ایده‌پردازی در مورد کارهای عجیب و غریب و دیوانه‌واری که می‌توانید با محصولات خود انجام دهید، اجرا کنید. اطمینان حاصل کنید که شرکت‌کنندگان درک می‌کنند که ایده‌ها ممکن است هر گونه تغییر محصول را که می‌خواهند در بر گیرند (شما می‌توانید در مورد عملی بودن آن تغییرات بعداً نگران باشید).

حتی اگر خدماتی را بفروشید، این احتمال وجود دارد که بتوانید راه هایی را بیابید که خدمات شما را قادر می سازد ارزش بیشتری برای مشتریان خود ایجاد کند. به عنوان مثال، یک کسب و کار آموزشی ممکن است مواد دوره اضافی را با تخفیف ارائه دهد، به طوری که مشتری بتواند این مطالب را به طور گسترده‌تری توزیع کند. یک مربی همچنین ممکن است مجموعه بسته های آموزشی خود را گسترش دهد و به مشتری این امکان را بدهد که با حداقل افزایش سرمایه، ارزش بیشتری کسب کند.

با این وجود، از آنجایی که خدمات به جای کالا به موقع قیمت گذاری می شوند، درجه ای که می توانید ارزش اضافی را با حداقل هزینه اضافی ارائه دهید محدود است. با این حال، اگر بتوانید خدمات خود را به روش های مختلف ارائه دهید، به عنوان مثال یک قرارداد بلندمدت که جریان نقدی یا تحویل آنلاین خدمات شما را ایجاد می کند، می توانید با هزینه نسبتاً کم به مشتریان خود ارزش بیشتری بدهید.

4. مشارکت خلاق با سایر شرکت های در حال مبارزه

با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌ها در تلاش برای سرپا ماندن هستند و خریدارانی که به دنبال کاهش هزینه یا دریافت ارزش اضافی با همان قیمت هستند، این زمان عالی برای ایجاد شراکت با شرکت‌هایی است که محصولات و خدمات مکمل را به شما ارائه می‌دهند. این امر به ویژه در محیط B2B صادق است. اگر می‌توانید بسته‌ای از خدمات مفید را ارائه دهید، این مزایا را برای مشتریان شما فراهم می‌کند که نیازی به تهیه همه خدمات متنوع از تامین‌کنندگان مختلف ندارند. علاوه بر این، می‌توانید از تیم‌های فروش و ارتباطات بازاریابی یکدیگر برای ایجاد تجارت سریع‌تر استفاده کنید.

اما فقط به دنبال مشارکت های آشکار نباشید. رقبای کمتر نوآور شما در حال حاضر این کار را انجام می دهند. در عوض به دنبال شراکت های غیرمعمولی باشید که ارزش غیرعادی به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر یک کافی شاپ دارید، فقط به شراکت های آشکار برای سرو غذا یا نوشیدنی های اضافی در مغازه خود نگاه نکنید. به همکاری با آموزشگاه‌های زبان خصوصی (که می‌توانند در مغازه شما و مدرسه آن‌ها قهوه سرو کنید)، خدمات منشی (که می‌تواند خدمات پاسخگویی تلفنی، فکس و فتوکپی را به همه متخصصان مستقلی که بدون لپ‌تاپ در شما کار می‌کنند، ارائه دهد) فکر کنید. کافی شاپ) و غیره.

5. راه های بهتری برای همکاری ایجاد کنید

در صنایع خدماتی بزرگ، همکاری مهم است. اما می تواند گران هم باشد. پرواز متخصصان با حقوق بالا از یک دفتر به دفتر دیگر ارزان نیست. نگهداری از امکانات ویدئو کنفرانس یک سرمایه گذاری قابل توجه است. به اشتراک گذاری اسناد MS Word و Excel با ده ها نفر از طریق ایمیل، درخواست از هر فرد برای ارائه بازخورد، ابزاری وحشتناک ناکارآمد برای همکاری در یک سند است.

راه‌های بهتری برای همکاری و بسیاری از ابزارهای عالی وجود دارد که همکاری را تسهیل می‌کنند (من دوست دارم فکر کنم یکی از آن ابزارها را می‌سازیم! – آگهی زیر را ببینید). اما ابزارها مشکل را حل نمی کنند مگر اینکه متدولوژی و ساختاری برای کنترل استفاده از آنها داشته باشید. در اوایل دهه 2000، تعدادی از شرکت‌ها را دیدم که روی ابزارهای مدیریت دانش مشارکتی سرمایه‌گذاری می‌کنند، بدون اینکه فکری در مورد نحوه استفاده از این ابزارها داشته باشند. جای تعجب نیست که آنها به سادگی مورد استفاده قرار نگرفتند!

بنابراین، اولین قدم خرید ابزار نیست. بلکه انجام تفکر خلاق و ایجاد راه‌های ابتکاری جدید است که شما و همکارانتان می‌توانید به طور مؤثر در محدوده نیازها، محدودیت‌ها و فرهنگ خود با یکدیگر همکاری کنید. زمانی که روش را تعیین کردید و ساختار را تعریف کردید. سپس می توانید به دنبال توسعه یا خرید ابزار باشید.

6. این را ساده نگه دار عزیزم (KISS)

ساده سازی تقریباً همیشه هزینه ها را کاهش می دهد. ساخت محصولات ساده تر، هزینه کمتری نیز دارد. علاوه بر این، آنها معمولاً قابل اعتمادتر هستند زیرا بیت های کمتری برای تجزیه وجود دارد. ساختارهای عملیاتی ساده هزینه کمتری برای اجرا دارند. استفاده از محصولات ساده مشتریان شما را راضی نگه می دارد.

همه اش را بگذار کنار هم

یک رویکرد جامع به نوآوری بهترین راه برای نوآوری است – همیشه. اما در مواقعی مانند این، زمانی که اقتصاد در حال کند شدن است و آینده نامشخص است، یک رویکرد جامع به نوآوری برای بقای شما حیاتی است. به یاد داشته باشید: باهوش ترین رقبای شما مطمئناً در تلاش هستند تا راه خود را از طریق رکود نوآوری کنند. اگر شما هم همین کار را نکنید – اما بهتر از آنها – ممکن است دچار مشکل شوید!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *