آینده نوآورانه استرالیا می تواند از برنامه پنج ساله چین تقویت شود

نوآوری مبتنی بر فناوری قرار است به هدف اصلی سیزدهمین برنامه پنج ساله چین تبدیل شود (که قرار است در سال 2016 منتشر شود ). این در حالی است که مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا، لفاظی ها را برای ترویج برنامه سیاست نوآوری افزایش می دهد.

رشد کیفیت که خود را به پایداری بلندمدت می رساند، هدف چین و استرالیا است. اما آیا می توان به این امر دست یافت؟

عملکرد چین تحت برنامه فعلی ، حس خوش بینی را تشویق می کند. هزینه تحقیق و توسعه سالانه 200 میلیارد دلاری آن تنها در دو دهه چهار برابر شده و به 2.1 درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است. این امید را برای موفقیت طرح بعدی فراهم می کند و باید از سوی دولت استرالیا که بر روی توسعه خلاقانه فناورانه تنظیم شده است، علاقه ایجاد کند.

آیا مسیر چین فرصت استرالیا است؟

در نه ماهه اول سال 2015، 3.16 میلیون شرکت در چین تاسیس شد که نسبت به سال گذشته حدود 20 درصد افزایش داشته است. نتیجه پیشرفت این معیار این است که نوآوری مبتنی بر فناوری چین در حال پذیرش مدل‌های تجاری جدید است.

اروپایی ها، خبرنامه هفتگی ما را با تجزیه و تحلیل از محققان اروپایی دریافت کنید

با این حال، یکی از آرزوهای نوآورانه چین این است که خود را به صورت استراتژیک در سرتاسر جهان ببیند – به ابتکار یک کمربند، یک جاده رئیس جمهور شی جین پینگ نگاه کنید. فراتر از ژئوپلیتیک این رویکرد، چین به دنبال دستیابی به شبکه های ارتباط و همکاری از طریق تجارت، سرمایه گذاری و جریان مردم است.

پس استرالیا خود را در کجای تحولاتی که از چین ادامه می‌دهد پیدا می‌کند؟

برای مثال، استرالیا هنوز درگیر فروش اجناس خود به چین است – چه سنگ آهن ، چه محصولات کشاورزی یا خدمات آموزشی . این رویکرد ممکن است مفید باشد، اما دیگر نمی تواند رشد طولانی مدت را حفظ کند.

ترنبول در هفته تجاری اخیر استرالیا و چین اشاره کرد که برنامه پنج ساله آینده چین سیاست نوآوری استرالیا را به چالش خواهد کشید. بهبود رویکرد توسعه چین باعث می شود استرالیا وابستگی این کشور به تجارت کالا را تعدیل کند. تمرکز فزاینده بر نوآوری مستلزم تغییر همکاری استرالیا با چین است.

چین نه تنها خود را به سمت مصرف، بلکه برای طراحی و تولید محصولات، خدمات و فناوری های جدید و نوآورانه تبدیل کرده است. استرالیا باید سیاستی حول نوآوری ایجاد کند تا با این تغییرات مطابقت داشته باشد – این کشور همیشه توانایی طراحی، ارائه و خدمات بازارهای جدید را داشته است. با این حال، رویکرد قدیمی فروش و بازاریابی آن باید تجدید شود.

استرالیا باید هنگام کار با چین به روشی متفاوت در زمینه نوآوری خود برخورد کند. نه تنها باید خدمات خود را برای چین نوآوری کند، بلکه باید با چین برای مقابله با بازارهای جایگزین همکاری کند.

در سطح سیاسی، دولت ترنبول باید در جهت توسعه یک بیانیه نوآوری دو حزبی کار کند – بیانیه ای که گروگان چرخه های انتخاباتی نباشد. استرالیا به یک مسیر ثابت برای آینده قابل پیش بینی نیاز دارد و رهبری سیاسی برای انجام این سفر بسیار مهم است.

استفاده از همان رویکردهای قدیمی و انتظار نتیجه متفاوت، نشانه رضایت استرالیاست. دولت فدرال باید از همان ابتدا اشکال مختلف تعامل را بپذیرد. با انجام این کار، جایگاه خود را به عنوان یک شریک جدایی ناپذیر برای چین ایجاد می کند، در حالی که در مورد رقابت بسیار تهاجمی تر می شود.

مشخص نیست که آیا نتایج چنین رویکردی تضمین شده است یا خیر – اما این گامی در جهت درست است.

توانمندسازهای نوآوری

استرالیا مجبور نیست از “چاتزپا” اسرائیل یا “جوگاد” هند تقلید کند – این کشورها برای پذیرش ریسک و تغییر به یک فریاد قدرتمند نیاز داشتند. اما کمپین «ساخت در هند» شرکت‌ها را تشویق به تولید در هند کرده است. چنین ویژگی هایی باید به ستون فقرات نوآوری استرالیا تبدیل شود.

خبر خوب این است که نیازی به دستیابی به این هدف به تنهایی نیست. ترنبول این فرصت را دارد که با بازیگران جدیدی مانند چین شراکتی مشترک ایجاد کند و آینده را به طور مشترک شکل دهد.

نقش دولت استرالیا در آینده ای نوآور، توانمندساز است. بسیج برای آینده ای متفاوت و بهتر مورد نیاز است. در حالی که سخنان پیرامون نوآوری و رشد به شدت مورد نیاز است، اثبات تغییر همیشه در عمل است. سرعتی که سرویس عمومی می‌تواند سخنرانی را طی کند برای تماشای جالب خواهد بود – ما در حال حاضر شروع به شنیدن در مورد “skunkworks” برای ایجاد تفکر تازه در خدمات عمومی کرده‌ایم.

دولت ترنبول باید تنظیمات سیاست را تغییر دهد. ریسک‌پذیران به مشوق‌هایی نیاز دارند و به ایجادکنندگان مشاغل جدید باید پاداش داده شود. طرح اعتباری بهره وری و نوآوری سنگاپور مکانی است که استرالیا می تواند از آن استفاده کند.

اما آیا لفاظی ترنبول تبدیل به کلمات قدیمی یا تغییر فعال خواهد شد؟ تنها زمانی متوجه خواهیم شد که این دومی است که شاهد توسعه یک مشارکت باز و خلاقانه بین دو کشور با جاه طلبی های مبتنی بر نوآوری باشیم.

این مقاله بخشی از مجموعه ما چرا نوآوری مهم است. می توانید مقالات بیشتری در مورد این موضوع را در اینجا بخوانید .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *