آیا می خواهید خلاق باشید؟ به منطقه راحتی خود برگردید


اگر می خواهید خلاق باشید، باید از منطقه راحتی خود خارج شوید، درست است؟

اشتباه!

اگر به نویسندگان، هنرمندان و آهنگسازان بزرگ در طول تاریخ نگاه کنید، خواهید دید که آنها تقریباً به طور کلی در دفاتر یا مطالعات خود کار می کردند و اغلب روال سختگیرانه را رعایت می کردند. (برای مثال، اینجا و اینجا را ببینید ). به عبارت دیگر، آنها نه تنها در مناطق راحتی کار می کردند، بلکه مناطق راحتی بسیار راحت را پرورش دادند. هنگامی که نیاز به خلاقیت دارید، باید همین کار را انجام دهید. اما ابتدا به درک اینکه منطقه راحتی چیست کمک می کند.

Alasdair White در مقاله خود، ” از منطقه راحتی تا مدیریت عملکرد “، منطقه راحتی را اینگونه تعریف می کند.

منطقه آسایش یک حالت رفتاری است که در آن فرد در شرایط خنثی اضطراب عمل می کند و از مجموعه محدودی از رفتارها برای ارائه سطح ثابتی از عملکرد، معمولاً بدون احساس خطر استفاده می کند.

به طور خلاصه، منطقه راحتی محیط یا موقعیتی است که در آن اضطراب را به حداقل می رسانید.

کجا بیشتر خلاق هستید؟

حالا به این فکر کنید که کجا خلاق تر هستید. پاسخ های معمولی ممکن است شامل پیاده روی (روش ترجیحی من)، حمام کردن یا استراحت در صندلی راحتی مورد علاقه شما باشد. اینها همه مکان های بسیار راحت، آشنا و (امیدوارم) کم اضطراب هستند! از دیدگاه خلاقانه، این منطقی است. وقتی راحت هستید و تهدید نمی‌شوید، می‌توانید آرام باشید و ذهنتان سرگردان شود. تا حدودی این حالت ایده‌آل تفکر خلاق است ، زیرا به ذهن شما اجازه می‌دهد تا استراحت کند و به نوبه خود به آن اجازه می‌دهد (1) انواع ارتباطات غیرمنتظره‌ای را ایجاد کند که منجر به ایده‌های خلاقانه می‌شود و (2) حالت سانسور خود را کاهش می‌دهد و این امکان را به شما می‌دهد. ایده‌های غیرعادی‌تری نسبت به حالت عادی شکل می‌گیرند.

از سوی دیگر، اگر در حالتی حتی اندکی مضطرب هستید، به احتمال زیاد ذهن شما از آرامش دست می‌کشد، بیشتر تمرکز می‌کند و تفکر غیرعادی را با شدت بیشتری سانسور می‌کند.

آیا این بدان معناست که خروج از منطقه امن شما چیز بدی است؟ اصلا!

اضطراب بهینه

شما باید به طور منظم از منطقه راحتی خود خارج شوید، اما نه زمانی که می خواهید خلاق باشید. خارج شدن از منطقه راحتی شما به طور کلی منجر به تجربیات و یادگیری جدید می شود. این مواد خامی را برای ذهن شما فراهم می کند که می تواند برای فرموله کردن ایده های خلاقانه زمانی که در منطقه راحتی خود آرام هستید، استفاده شود.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد افراد زمانی که خارج از منطقه آسایش خود هستند، بیشترین بهره‌وری را دارند ، اما نه در موقعیت‌های اضطرابی بالا. حالتی به نام “اضطراب مطلوب”. اگرچه افراد در سطح ثابتی از اضطراب در مناطق آسایش خود کار می کنند، اما به نظر می رسد در شرایط اضطراب بهینه، سخت تر فشار می آورند و بهتر یاد می گیرند.

در داخل و خارج از منطقه راحتی خود برقصید

معنی همه اینها این است که برای به دست آوردن تجربیات جدید، دیدگاه های جدید و بینش جدید، به طور منظم از منطقه راحتی خود خارج شوید (پس حتما یک دفترچه یادداشت همیشه همراه خود داشته باشید تا بتوانید افکار الهام گرفته شده را به تصویر بکشید) . با این حال، زمانی که زمان استفاده از تخیل خود برای خلاقیت سازنده فرا می رسد، معمولاً بهترین کار این است که راحت ترین مناطق راحتی خود را پیدا کنید و ذهن خود را آزاد کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *