آیا بودجه 2016 قرارداد جدیدی را برای شهرهای استرالیا ارائه خواهد کرد؟

آیا این بودجه آغاز یک معامله جدید برای شهرهای استرالیا خواهد بود؟ و آیا این منادی طلوع جدیدی برای دموکراسی محلی استرالیا خواهد بود؟ نخست‌وزیر مالکوم ترنبول در 20 آوریل، در سخنرانی به خدمات عمومی استرالیا در سالن بزرگ پارلمان، تأکید کرد که «شهرهای هوشمند» موتورخانه نوآوری و رشد در اقتصاد جدید استرالیا خواهند بود که از طریق مفهوم « معاملات شهری » ارائه می‌شوند. “.

ترنبول گفت:

رویکرد “معامله شهر” مورد استفاده در بریتانیا در رنسانس منچستر و گلاسکو موثر بوده است، و ما معتقدیم که عناصر زیادی وجود دارد که می‌توان آنها را در استرالیا به کار برد.

آدرس ترنبول به خدمات عمومی استرالیا.

اما ارزش پیشنهادی پشتوانه «معامله شهر» چیست؟ و آیا می توان آن را اینجا در استرالیا اعمال کرد؟

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

پیشنهاد ارزش

گزاره ارزش دارای مبانی تاریخی، دموکراتیک و اقتصادی است.

از لحاظ تاریخی، بر نقش شهرهای نمادین در پیشرفت تمدن ها بنا شده است. به عنوان مثال، نقل قول زیر از اثر خاطره انگیز مل سیروتکین، نقش اصلی منچستر به عنوان موتورخانه انقلاب صنعتی را به خوبی نشان می دهد:

در طول انقلاب صنعتی، منچستر بزرگ ابتکار عمل را به دست گرفت تا به اولین کلان شهر صنعتی مدرن جهان تبدیل شود. این مکان اولین کتابخانه عمومی کشور، زادگاه شیمی مدرن و لیگ حرفه ای فوتبال است. آنجاست که دالتون نظریه اتمی را توسعه داد و رادرفورد اتم را شکافت. به ناچار این محل اختراع ماکینتاش ضد باران نیز بود.

از نظر دموکراتیک، مرحله منطقی بعدی در برنامه اصلاح قانون اساسی بریتانیا را تشکیل می دهد که در زمان تونی بلر در سال 1997 آغاز شد. بلر پارلمان و مجامع اسکاتلند را برای ایرلند شمالی و ولز تحویل داد، اما انگلیسی ها بر این اساس به مجامع انگلیسی “نه” رای دادند. دولت بیش از حد تحمل خواهد کرد.

استدلال برای ارائه تفویض اختیار از طریق نهادهای موجود به جای جدید – در این مورد مناطق شهری – بسیار دلپذیرتر شده است.

با این حال، این اعتبار اقتصادی «معامله شهر» است که از همه قدرتمندتر است. دولت کامرون معتقد است که واحدهای دولتی محلی بزرگتر مانند مناطق شهری به رهبری شهرداران منتخب با اختیارات جدید به گسترش رفاه کمک خواهند کرد. این مبتنی بر شواهدی است – مانند کمیسیون مستقل رشد شهر RSA – که مناطقی با سریع‌ترین رشد و نوآوری در سراسر جهان تمایل دارند:

  • جمعیت زیاد؛
  • اتصال خوب؛
  • سطح مهارت بالا؛
  • زیرساخت خوب (از جمله مسکن)؛
  • موسسات آموزش عالی قوی؛ و
  • رهبری محلی توانمند

بنابراین، قدرت‌هایی که دولت بریتانیا به مناطق شهری واگذار می‌کند، عمدتاً در زمینه‌هایی مانند حمل‌ونقل، پشتیبانی کسب‌وکار، توسعه زیرساخت‌ها و آموزش متمرکز است.

یک استدلال اقتصادی دیگر برای واگذاری به شهرها این است که آنها تمرکز جمعیت و نیاز را فراهم می کنند. اینها به نوبه خود یک نقطه کانونی بالقوه برای نوآوری برای تقویت توسعه اقتصادی و بهبود ارائه خدمات و اثربخشی ایجاد می کنند.

تا حدودی بحث این است که ضرورت مادر نوآوری خواهد بود. اما بحث هایی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه مقیاس بزرگتر یک منطقه شهری شرایط مناسبی را برای توسعه اقتصادی فراهم می کند. به احتمال زیاد استعداد، تجربه و منابع بیشتری برای استفاده وجود دارد.

کار در یک منطقه بزرگتر می تواند خدمات موثرتری را ارتقا دهد. در بسیاری از موارد، اگر چندین سرویس به یکدیگر متصل شوند، نتایج بهتر خواهد بود. به عنوان مثال، این امر در مورد مراقبت های بهداشتی و اجتماعی، خدمات آموزشی، بهداشتی و اجتماعی مختلف که با خانواده های درگیر درگیر هستند، و در مورد ارگان های مختلفی که می توانند به جلوگیری از تکرار جرم کمک کنند، صدق می کند.

بحث واگذاری اختیارات به شهرها در انگلستان عمدتاً در مورد دموکراسی نیست، و بیشتر در مورد رقابت اقتصادی و اثربخشی خدمات است.

چه چیزی تا کنون به دست آمده است؟

نحوه مذاکره در مورد معاملات این حس را تقویت می کند که این بیشتر به کارایی مربوط می شود تا دموکراسی. معاملات در وایت هال با رویکردی از بالا به پایین با مناطق مختلف شهر با توجه به جاه طلبی و وضوح سیاسی آنها انجام شده است.

در بیشتر موارد، یک شهردار منتخب به این ترکیب اضافه شده است تا برگ انجیری از مشروعیت دموکراتیک فراهم کند. اما بسیاری از این معاملات به‌عنوان پیوندی بین نخبگان شهری و ملی با نظر کمی از سوی شهروندان و چشم‌انداز کمی برای کنترل شهروندان مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر، رویکرد موقت انجام معاملات شهر به شهر، منطقه به منطقه به این معنی است که پیشرفت سریع بوده است. واگذاری قابل توجهی در حال وقوع است .

اگرچه برخی نگران ایجاد یک چارچوب حاکمیتی نابرابر هستند، برخی دیگر استدلال می‌کنند که این در مورد انجام کاری است که برای شهرهای مختلف مفید است. برنامه تکه‌کاری عمل‌گرایانه عمداً به گونه‌ای طراحی شده است که هیچ دو منطقه شهری لزوماً نباید معامله و سطح واگذاری یکسانی داشته باشند.

قرارداد بزرگ منچستر سیتی با اختلاف بسیار پیشرفته‌ترین معامله است اما تنها در این ماه آغاز شده است. بنابراین، در حقیقت، خیلی زود است که بگوییم این معاملات در عمل چگونه عمل خواهند کرد.

معاملات شهر چگونه به استرالیا ترجمه می شود؟

به راحتی می توان فهمید که چرا مفهوم “معامله شهر” با دستور کار ترنبول طنین انداز می شود. تصویر منطقه شهر استرالیا به عنوان یک کاتالیزور مرکزگرا برای رشد اقتصادی، هم با شدت شواهد بین المللی و هم با تغییرات جمعیتی بیان شده در گزارش بین نسلی 2015 مطابقت دارد. این یک طیف از مشکلات بهره وری قابل توجه ناشی از تغییر در جمعیت شناسی، نیروی کار و مشارکت را پیش بینی می کند.

همچنین یک آزمایشگاه زنده برای دستور کار ملی نوآوری و علم Turnbull و به ویژه کار Data 61 و دفتر تحول دیجیتال فراهم می کند.

به طور ملموس، این فرصتی را برای ترنبول فراهم می کند تا دستور کار دولت را به زندگی روزمره استرالیایی ها متصل کند. این چیزی است که نظرسنجی ها نشان می دهد که او تاکنون نتوانسته است به آن دست یابد.

برای تحقق آن چه چیزی باید تغییر کند؟

نسخه‌های حداکثری و مینیمالیستی «معامله شهر» وجود دارد. نسخه مینیمالیستی آن صرفاً مذاکره با یک سری برنامه های مشترک المنافع با ایالت ها و سرزمین ها برای روان سازی دستور کار نوآوری در شهرهای استرالیا است. نسخه حداکثری، که برای تقلید از “معامله شهر” بریتانیا لازم است، نیاز به تغییر قانون اساسی دارد.

تفویض اختیار به سبک بریتانیا شامل انتقال قدرت به سطح پایین تر، در این مورد به مدیریت شهری یا منطقه شهری محلی است. با این حال، بر خلاف همتایان اروپایی و آمریکای شمالی خود، نخبگان سیاسی استرالیا هنوز هم تحقیر عجیب و غیرقابل تصوری نسبت به دولت محلی دارند – که شهروندان آن هم در آن سهیم نیستند.

مهمتر از همه، تفویض اختیار در موهبت دولت مشترک المنافع نیست، زیرا دولت محلی مخلوقی از دولت ایالتی و (به میزان کمتر) سرزمینی است. تغییر اختیارات فدرال مستلزم تغییر قانون اساسی است.

همانطور که خود ترنبول اعتراف می کند:

این مستلزم تعهد قاطع به همکاری است. موفقیت به توافق دولت های فدرال، ایالتی و محلی بر روی مجموعه ای از اهداف بلندمدت برای شهرها و سرمایه گذاری ها، سیاست ها و تنظیمات نظارتی برای دستیابی به آنها بستگی دارد.

آیا این احتمال وجود دارد که دولت‌های ایالتی بر جواهر موجود در تاج خود – پایتخت ایالت – قدرت را واگذار کنند؟ مثل این است که بوقلمون ها برای کریسمس رای می دهند. پول هوشمند بر روی نسخه مینیمالیستی است، حتی اگر چشم انداز اقتصادی آینده استرالیا به شجاعت و جاه طلبی نسخه حداکثری نیاز دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *