آموزش طوفان فکری معکوس: ابزار تفکر نوآوری و طراحی


با این تکنیک طوفان فکری آشنا شوید و منابع زیر را بیابید.

گاهی اوقات “طوفان فکری منفی” نامیده می شود، ” طوفان فکری معکوس ” یکی از رویکردهای جلسات حل مسئله است که می تواند راهی مفید برای کشف گزینه های مختلف در یک پروژه نوآوری یا تفکر طراحی باشد. در این پست وبلاگ، به جزئیات بیشتری در مورد اینکه این تکنیک چیست، چه زمانی باید استفاده شود، و همچنین یک الگو و منابع دیگر را به اشتراک می گذاریم تا به شما در یادگیری این روش برای جلسات طوفان فکری کمک کند.

طوفان فکری معکوس چیست؟

طوفان فکری معکوس ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد – و این همان نکته است! این روش با درخواست از شما برای ایجاد طوفان فکری در مورد تمام راه هایی که ممکن است یک طرح شکست بخورد، مخالف است. این راهی برای انتقاد و شناسایی شکاف‌ها در اثربخشی یک طرح در مراحل اولیه است، بنابراین می‌توانید قبل از اینکه واقعاً زمان و تلاش زیادی برای هر راه‌حلی صرف کنید، مسائل را اصلاح کنید. به جای اینکه از تیم خود بپرسید که چگونه مشکل را حل کند، طوفان فکری معکوس با تمرکز بر آنچه باعث ایجاد مشکل می شود یا چگونگی دستیابی به نتیجه مخالف آنچه مورد انتظار است شروع می شود.

به طور کلی، مراحل زیر در طول یک جلسه طوفان فکری معکوس انجام می شود:

  1. مشکلی را که باید حل شود شناسایی کنید.
  2. روند مورد انتظار را معکوس کنید. به جای اینکه «چگونه می توانیم آن را حل کنیم؟» بپرسید «چگونه می توانیم مشکل را بدتر کنیم؟» و غیره و غیره
  3. راه حل های معکوس را جمع آوری کنید. همه ایده ها در این مرحله ارزشمند هستند.
  4. پس از بررسی ایده ها، این ایده ها را برگردانید تا بهترین راه حل های مشکل را شناسایی کنید.
  5. قضاوت و ارزیابی نتایج برای رسیدن به بهترین راه حل.

در اینجا یک مثال ساده است. فرض کنید مشکلی که با آن روبرو هستید این است که تعداد افرادی که وب سایت شما را بدون چک کردن ترک می کنند بیش از حد انتظار است. در مرحله دوم، طوفان فکری می‌کنید که چگونه کاربران را از وب‌سایت و تجربه تسویه‌حساب دور کنید. در مرحله سوم، همه ایده‌ها و روش‌هایی را که می‌توانند کاربر را از تکمیل خرید در سایت دور کنند، جمع‌آوری می‌کنید. پاسخ ها ممکن است:

  • فرآیند پرداخت پیچیده و طولانی
  • وب سایت خیلی کند بارگذاری می شود

در مرحله 4، نحوه حل این مشکلات را مشخص می کنید، مانند:

  • ساده‌سازی فرآیند تسویه‌حساب برای کوتاه‌تر شدن و پیگیری آسان‌تر
  • انتخاب یک سرویس میزبانی قابل اعتماد و بهبود عملکرد وب سایت برای افزایش سرعت بارگذاری

مرحله پنجم و آخر به تیم شما کمک می کند تا تشخیص دهد کدام یک از روش ها قابل اجرا نیستند و برای بهبود مشکل سبد خرید رها شده چه چیزی لازم است.

چه زمانی باید از طوفان فکری معکوس استفاده کرد؟

این روش می‌تواند بسیار مفید باشد اگر تیم‌های شما به «مسدودهای ذهنی» برخورد کنند یا انواع ایده‌هایی را که برای نوآوری واقعی محصول، مشکل یا خدماتی که به آن نیاز دارید، تولید نکنند. این ممکن است به آنها کمک کند تا از مخاطره ذهنی خود خارج شوند که واقعاً به روشی جدید و متفاوت درباره مشکل فکر کنند.

دلیل دیگر استفاده از این قالب این است که تیم شما آنقدر روی یک پروژه یا فرآیند خاص سرمایه گذاری کرده است که در تلاش برای ارائه ایده های جایگزین است. این تکنیک واقعاً برای تفکر خارج از چارچوب مناسب است که برای این نوع سناریوها عالی است.

همچنین ممکن است زمانی استفاده شود که می‌خواهید به سرعت ایده‌هایی خلق کنید و «بدترین» موقعیت‌ها یا موانع را در مسیر موفقیت آزمایش کنید. تمرکز بر نکات منفی ممکن است به راه حلی منجر شود که از آنها اجتناب کند یا آنها را نفی کند.

الگوی طوفان فکری معکوس

طوفان فکری معکوس

Miro قالبی را ارائه می دهد که برای جلسات یا رویدادهای مجازی مناسب است. شما به سادگی می توانید الگو را باز کرده و آن را مطابق با نوآوری منحصر به فرد خود یا چالش های تفکر طراحی سفارشی کنید. این الگو دارای فضایی برای طوفان فکری و همکاری در طی هر یک از پنج مرحله فرآیند مشخص شده در بالا است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *