منابع آموزشی و الگوهای آموزشی Liberating Structures را بیابید تا با این روش های منحصر به فرد جلسه نوآورانه شروع کنید.

طراحی و تسهیل جلسات نوآورانه با تیم شما می تواند پر فشار و زمان بر باشد. شاید تیم شما با جریان مداوم جلسات خیلی خسته کننده و سایر جلسات احساس می کند که خسته شده اند، یا اینکه اغلب اتاق را بدون هیچ چیزی برای نشان دادن آن ترک کرده اید. اگر جلسات شما به اهداف سازمانی یا ایجاد همکاری نمی‌رسند، وقت آن است که آنها را در جهتی کاملا متفاوت ببرید. آموزش یا فعالیت‌های ساختارهای رهایی بخش ممکن است کمک کند.

ما تحقیق کرده‌ایم و با تیم‌هایی در سرتاسر جهان کار کرده‌ایم تا جلسات آموزشی، طوفان فکری، کارگاه‌های آموزشی، جلسات و موارد دیگر را ایجاد کنیم. از هکاتون‌ها گرفته تا جلسات ایستاده و همه چیز در میان، ما می‌دانیم که یک رویکرد مشارکتی‌تر می‌تواند تفاوت بزرگی در افزایش کارایی، خلاقیت و اثربخشی ایجاد کند.

یکی از رویکردهایی که برای انجام این طراحی مجدد سریع جلسات و رویدادهای گروهی واقعاً مورد توجه ما قرار گرفته است، ساختارهای رهایی بخش است، مجموعه ای از 33 رویکرد محبوب برای عبور از مرزهای ظاهری یک جلسه و نحوه عملکرد آن. در این پست وبلاگ، در مورد این روش بحث خواهیم کرد و همچنین چند الگو از ابزارهای برتر تخته سفید Miro و Mural را به اشتراک خواهیم گذاشت تا شما را حتی به صورت مجازی شروع کنید.

ساختارهای رهایی بخش چیست؟

آموزش ساختارها و الگوها

سازه‌های آزادسازی مجموعه‌ای از 33 ساختار جایگزین برای میزبانی و تسهیل جلسات است. این رویکرد نوآورانه برای جلسات طراحی شده است تا تعداد بیشتری از افراد را در این فرآیند مشارکت دهد تا شمول، مشارکت، وضوح و هدف را افزایش دهد. اگر جلسات شما راکد، کم‌شکل و ناتوان هستند، و قادر به انجام تمام کارهایی که می‌خواهید نیستند، ممکن است زمان آن رسیده باشد که مسیر دیگری را در پیش بگیرید – کافی است یکی از این 33 رویکرد را در نظر بگیرید!

الگوهای ساختارهای رهایی بخش

این الگوهای Miro و Mural از تکنیک‌ها و ایده‌های ساختارهای آزادی‌بخش پیروی می‌کنند تا به شما کمک کنند آنها را در جلسه خود پیاده‌سازی کنید.

1. Miro’s 1-2-4 All Template

این فعالیت 12 دقیقه‌ای برای تولید ایده‌های بهتر و سریع‌تر آن‌ها طراحی شده است. تمام تیم خود را با این فعالیت مشارکت آزاد درگیر کنید. الگوی Miro یک راه اندازی کلی، یادداشت های تسهیل کننده و نمونه هایی برای الهام گرفتن ارائه می دهد.

2. قالب WINFY Miro

این الگوی “What I Need From You” (WINFY) از Miro دارای دستورالعملی است که به اعضای تیم کمک می کند تا با هم کار کنند و اطلاعات را به طور موثرتری به اشتراک بگذارند. به صورت گروهی یا فردی، یادداشت‌های چسبناک را روی تیم/عضو تیمی که چیزی از او نیاز دارید قرار دهید. سپس، شخص دریافت کننده درخواست می تواند آن را به Yes/No/I Will Try/? منتقل کند.

3. الگوی منو و اصول Miro

برای یک الگوی جامع تر Liberating Structures، از این یکی از Miro استفاده کنید! برای هر اصل، تصاویر و پیشنهاداتی را خواهید دید، از جمله نکاتی درباره نحوه استفاده و ساختن آنها برای خودتان.

4. کیت دیواری

جعبه ابزار دیواری الگویی را برای کار فردی، همکاری گروهی کوچک و اشتراک‌گذاری گروهی بزرگ‌تر ارائه می‌دهد. خوشه‌بندی و رای‌گیری عناصر کلیدی هستند، اما هر یک از نقاشی‌های دیواری به چالش یا هدف سازمانی خاصی پاسخ می‌دهند.

آموزش ساختارهای رهایی بخش

بهترین راه برای یادگیری متدولوژی ساختارهای رهایی بخش، تمرین آنهاست! آنها را خودتان با ایجاد یک کارگاه یا جلسه آموزشی بداهه تجربه کنید. برنامه رایگان تلفن همراه (در دسترس برای اپل و اندروید ) می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که از کدام ساختارها شروع کنید و همچنین دستورالعمل های ساده ای در مورد نحوه اجرای آنها ارائه می دهد. تیم ما همچنین می‌تواند شما را به تسهیل‌کننده‌ها متصل کند تا به شما کمک کنند تا با یک جلسه آموزشی سفارشی طراحی شده برای اعمال هر چهارچوب موجود (مانند ساختارهای آزاد) و ارتقای جلسات خود به سطح بعدی، طراحی شده باشید.

نتیجه

اگر برای اجرای جلسات موفق و نوآورانه مشکل دارید، رویکرد متفاوتی را در نظر بگیرید. ساختارهای رهایی بخش تنها یک راه برای باز کردن تفکر خلاق تر و ایجاد جلسات موفق با کل تیم است.