آموزش داستان سرایی داده


اصول داستان سرایی داده را بیاموزید و منابع آموزشی، مقالات، ویدئوها و موارد دیگر را بیابید.

داده ها در اطراف ما هستند – از مدارس، محل کار و عادات اینترنتی ما. داستان سرایی داده تشخیص می دهد که داده ها به خودی خود اغلب برای سوق دادن افراد به عمل کافی نیستند. در عوض، ما باید داستان‌های روایی بسازیم تا مخاطبان را با داده‌ها درگیر کنیم و ارزشی را ارائه کنیم که در خدمت هدفی باشد. در این راهنمای آموزشی، بینش و منابعی را در مورد داستان سرایی داده و نحوه استفاده از آن در صنایع، سازمان ها و تنظیمات مختلف به اشتراک خواهیم گذاشت. شروع کنیم!

داستان سرایی داده چیست؟

داستان سرایی داده توانایی تبدیل یک مجموعه داده به یک روایت واضح است که بینش و زمینه را برای مخاطبان شما فراهم می کند. داستان‌گویان داده، «واقعیت‌های» سخت (اعداد و ارقام) را برای توضیح و کشف چیستی، چرایی، چگونگی، زمان و موارد دیگر تفسیر می‌کنند.

از سه جزء حیاتی تشکیل شده است:

  • داده ها – اساس داستان شما. تجزیه و تحلیل داده ها از طریق یک لنز توصیفی، تشخیصی و پیش بینی می تواند به شما کمک کند تا تصویر کامل را بهتر درک کنید و به تیم خود منتقل کنید.
  • روایت – خط داستانی شفاهی یا نوشتاری که برای ارتباط بینش جمع‌آوری‌شده از داده‌ها، زمینه پیرامون آن و اقدامات توصیه‌شده برای بهبود/ادامه جهت استفاده می‌شود.
  • تجسم – نمایش داده ها و روایت که به برقراری ارتباط موثر و به یاد ماندنی کمک می کند. این می تواند به شکل نمودار، نمودار، عکس، فیلم و موارد دیگر باشد.

ترکیب داستان سرایی با داده‌ها کمک می‌کند تا چهره‌های پیچیده در زمینه‌ای که مخاطب شما می‌تواند درک کند و با آن ارتباط برقرار کند، معنا پیدا کند. وقتی بینش‌هایی را در مورد یک داستان جمع‌بندی می‌کنیم، جنبه منطقی و مبتنی بر داده‌های مغزمان را با جنبه‌های تأثیرگذارتر و احساسی‌تر پیوند می‌دهیم. مردم داستان‌ها را احساس می‌کنند، و گفتن یک راه قدرتمند برای بهبود است:

  • خاطره انگیز بودن
  • اقناع استدلال/توصیه ها
  • نامزدی

تجسم و تجزیه و تحلیل همچنین کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که تغییرات، اصلاحات و بهبودهای واقعی برای بهتر کردن داده ها در آینده انجام می شود.

منابعی برای ایجاد یک روایت داده قانع کننده

یک داستان داده خوب شامل سه عنصر است که هر داستان خوب را می سازد:

  • راه‌اندازی – صحنه را با توضیح آنچه در حال رخ دادن است تنظیم کنید. مثال: فروش گوشی جدید شما در سه ماهه گذشته 10 درصد کاهش یافته است
  • تضاد – مشکل اصلی را کاوش و توصیف کنید. از تحقیق، داده‌ها و تجسم برای درک استدلال پشت آنچه اتفاق افتاده است استفاده کنید. مثال: مشتریان جوان در TikTok ویدیویی ویروسی را به اشتراک گذاشته اند که ادعا می کند مشکل باتری در تلفن جدید وجود دارد.
  • راه حل – پیشنهاد راه حل های واقع بینانه و قابل انجام برای مشکل و اقدامات فوری برای رسیدگی به برخی از مسائل. مثال: یک کمپین روابط عمومی راه اندازی کنید تا به نگرانی های باتری گوشی جدید رسیدگی کنید

در زیر، ویدیوها و منابع دیگری را به اشتراک گذاشته‌ایم تا به شما کمک کنیم درباره ایجاد روایت‌های داده قانع‌کننده بیشتر بدانید!

1. گفتن داستان با داده در 3 مرحله (مطالعه سریع)

این ویدیو از Harvard Business Review یک نمای کلی از سه عنصر کلیدی هر داستان (که در بالا ذکر شد) با مثالی واضح از اینکه چگونه داده‌ها و روایت می‌توانند به طور یکپارچه با هم برای کشف و درک یک مشکل کار کنند، ارائه می‌کند.

توضیحات ویدئو: وقتی یک نمودار یا گرافیک موثر را می بینید، بلافاصله متوجه می شوید. آن را با یک حس فوری از معنی و تاثیر آن ضربه می زند. اما در واقع چه چیزی آن را واضح تر، واضح تر و موثرتر می کند؟ در این ویدئو، اسکات بریناتو، نویسنده «نمودارهای خوب» و «کتاب کار نمودارهای خوب»، سه عنصر ضروری هر داستان را شامل می‌شود – از جمله آن‌هایی که با داده‌ها گفته می‌شوند.

2. گفتن داستان با داده – روش 1 (روش “چگونه به اینجا رسیدیم”)

در قسمت اول مجموعه دو قسمتی یوتیوب پل اسمیت، او چگونگی گفتن داستان با داده ها را با استفاده از روش «چگونه به اینجا رسیدیم» بررسی می کند. این تکنیک داستان نویسی بسیار ساده مخاطب را از طریق زمینه عبور می دهد و به او اجازه می دهد که خودش به نتیجه برسد. شخصیت اصلی کسب و کار/سازمان است.

3. گفتن داستان با داده – روش 2 (روش سفر کشف)

در قسمت 2 مجموعه 2 قسمتی یوتیوب پل اسمیت، او روش دومی را برای گفتن داستان با داده بررسی می کند، که حول محور استفاده از سفر شخصی اکتشاف شما برای کمک به مخاطبان شما برای رسیدن به لحظه “آها” خود است. شخصیت اصلی شما هستید.

4. تبدیل نمودارهای بد به داستان های داده قانع کننده | دومینیک بوهان | TEDxYouth@سنگاپور

این سخنرانی TED توسط دومینیک بوهان به بررسی اهمیت داده‌ها و چگونگی استفاده از داده‌ها برای گفتن داستان و توضیح دنیای اطرافمان می‌پردازد. او از داستان های شخصی برای ارائه نکاتی برای داستان سرایی بهتر و تجسم داده ها از طریق نمودارها و نمودارها استفاده می کند.

توضیحات ویدیو:در تشنگی مداوم جامعه ما برای اخبار تکان دهنده و هیجان انگیز، ما تمایل داریم اهمیت آنچه را که در سطح جهانی اتفاق می افتد نادیده بگیریم. برای دومینیک بوهان، او این دنیا را از طریق داده ها و آمار می بیند. اگرچه نمودارهای دایره ای و نمودارهای میله ای ممکن است برای برخی از ما پیش پا افتاده و حتی دلهره آور به نظر برسند، دومینیک استدلال قانع کننده ای را برای ارتباط علم داده یا آمار ارائه می دهد و به ما نشان می دهد که چگونه داده ها می توانند داستان ها را بازگو کنند و حتی جهان را برای ما توضیح دهند. در تشنگی مداوم جامعه ما برای اخبار تکان دهنده و هیجان انگیز، ما تمایل داریم اهمیت آنچه را که در سطح جهانی اتفاق می افتد نادیده بگیریم. برای دومینیک بوهان، او این دنیا را از طریق داده ها و آمار می بیند. اگرچه نمودارهای دایره ای و نمودارهای میله ای ممکن است برای برخی از ما پیش پا افتاده و حتی ترسناک به نظر برسند، دومینیک استدلال قانع کننده ای برای ارتباط علم داده یا آمار ارائه می دهد. و به ما نشان می دهد که چگونه داده ها نیز می توانند داستان بگویند و حتی جهان را برای ما توضیح دهند. این سخنرانی در یک رویداد TEDx با استفاده از قالب کنفرانس TED اما به طور مستقل توسط یک جامعه محلی برگزار شد.

5. معنا بخشیدن به داده ها از طریق داستان سرایی | بن ولینگتون | TEDxBroadway

این گفتگوی TED توسط بن ولینگتون، مثالی ساده از نقشه‌های گرمای شهر نیویورک برای توسعه داستان‌های داده‌ای جذاب و جالب ارائه می‌دهد. توصیه عالی برای ارتباط با مردم، انتقال یک ایده منحصر به فرد، ساده نگه داشتن آن و کشف چیزهایی که بهتر می دانید.

توضیحات ویدیو: بن ولینگتون از داده ها برای گفتن داستان استفاده می کند. در واقع، او از برخی درس‌های کلیدی از رشته‌های خارج از علوم کامپیوتر و تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌کند تا مشاهدات خود را در مورد شهر نیویورک جذاب کند. هرگز یک شیر آتش نشانی به اندازه این سخنرانی جالب نبوده است. بن ولینگتون یک دانشمند کامپیوتر و تحلیلگر داده است که وبلاگش، I Quant NY، از داده های باز شهر نیویورک برای گفتن داستان هایی در مورد همه چیز، از جغرافیای بلیط پارکینگ گرفته تا یافتن نقطه دلپذیر در قیمت گذاری MetroCard استفاده می کند. مقالات او در فضای مجازی منتشر شده و در برخی موارد منجر به تغییر سیاست ها شده است. ولینگتون یک دوره آموزشی در مورد داده های باز نیویورک در موسسه پرت تدریس می کند و یکی از همکاران فوربس و سایر نشریات است.

6. داستان سرایی با داده | Cole Nussbaumer Knaflic | در گوگل صحبت می کند

در این گفتگو در Google، Cole Nussbaumer Knaflic به بررسی داستان سرایی داده و چگونگی تبدیل داده ها به داستانی بصری و جذاب می پردازد که مخاطبان می توانند با آن ارتباط برقرار کنند و از آن بیاموزند.

توضیحات ویدیو:ایجاد یک نمودار گیج کننده به طرز شگفت آوری آسان است. هیچ کس با این هدف برنامه ریزی نمی کند، اما اغلب اتفاق می افتد – در همه صنایع و توسط همه نوع افراد با نیت خوب. یکی از راه‌های اجتناب از این چالش این است که هرگز به سادگی داده‌ها را نشان ندهید، بلکه داستانی را با آن تعریف کنید. کارمند سابق Google Cole Nussbaumer Knaflic به مردم می‌آموزد که چگونه داده‌ها را به داستان‌های بصری با تأثیرگذاری بالا تبدیل کنند که به مخاطبانشان می‌چسبد. به این جلسه جذاب که توسط تینا مالم و دیوی نیکلز مدیریت می‌شود، بپیوندید، جایی که کول نکات برجسته کتاب جدیدش، داستان سرایی با داده‌ها را به نمایش می‌گذارد: راهنمای تجسم داده‌ها برای متخصصان کسب‌وکار. در مورد استراتژی‌های قدرتمندی که از طریق کار او در تیم تجزیه و تحلیل افراد و دوره تجسم داده‌ها که کول در Google ایجاد کرد و در دفاتری در سراسر ایالات متحده و اروپا تدریس کرد، بشنوید.

7. DataStory: داده ها را توضیح دهید و از طریق داستان الهام بخش عمل کنید

این کتاب توسط نانسی دوارته رویکردی متمرکز بر کسب و کار برای داستان سرایی داده ها دارد تا به سازمان ها کمک کند از داده ها برای شناسایی مشکلات و فرصت ها استفاده کنند.

از توضیحات کتاب آمازون: DataStory  مؤثرترین روش‌ها را به شما آموزش می‌دهد تا داده‌های خود را به روایت‌هایی تبدیل کنید که قدرت زبان، اعداد و گرافیک را با هم ترکیب می‌کنند. این کتاب در مورد تجسم داده ها نیست، کتاب های زیادی وجود دارد که آن را پوشش می دهند. درعوض، یاد خواهید گرفت که چگونه اعداد را به روایت تبدیل کنید تا عمل را هدایت کنید. نانسی دوارت یکی از داستان‌نویسان برجسته در تجارت آمریکایی است و نویسنده تحسین‌شده  Slide:ology ،  Resonate ، و  راهنمای HBR برای ارائه‌های متقاعدکننده  این کتاب است که به شما کمک می‌کند اعداد را به روایت تبدیل کنید.

8. اعداد را به من نشان دهید: طراحی جداول و نمودارها برای روشن کردن

این کتاب درسی کلاسیک هم‌اکنون در نسخه دوم موجود است که دارای شکل‌های به‌روز شده و ۹۱ صفحه محتوای دیگر است تا به کاربران کمک کند تا نحوه استفاده و طراحی جداول و نمودارها را برای ارتباط مؤثر درک کنند.

از توضیحات کتاب آمازون: بیشتر ارائه‌های اطلاعات کمی ضعیف طراحی شده‌اند – به طرز دردناکی، اغلب تا حد اطلاعات نادرست. با این حال، این مشکل به ندرت مورد توجه قرار می گیرد و حتی به ندرت به آن پرداخته می شود. ما از جداول و نمودارها برای انتقال اطلاعات کمی استفاده می کنیم: اعداد حیاتی که سلامت را اندازه می گیرند، فرصت ها را شناسایی می کنند و آینده سازمان های ما را پیش بینی می کنند. با این حال، حتی بهترین اطلاعات نیز بی فایده است، اگر داستان آن ضعیف بیان شود. این مشکل به این دلیل وجود دارد که تقریباً هیچ کس برای طراحی جداول و نمودارها برای ارتباط مؤثر و کارآمد آموزش ندیده است. اعداد را به من نشان بده: طراحی جداول و نمودارها برای روشن  کردن در دسترس ترین، کاربردی ترین و جامع ترین راهنمای طراحی جدول و نمودار موجود است.

9. داستان سرایی با داده ها: راهنمای تجسم داده ها برای حرفه ای های کسب و کار

این کتاب نشان می دهد که چگونه می توان ریشه داده های خود را درک کرد و چگونه از آنها برای ایجاد یک داستان جذاب، آموزنده و متقاعد کننده استفاده کرد. یاد بگیرید که چگونه اهمیت زمینه و مخاطبان را درک کنید، مانند یک طراح فکر کنید، از قدرت داستان سرایی استفاده کنید و توجه مخاطبان خود را به آنچه مهم‌تر است هدایت کنید.

از توضیحات کتاب آمازون: داستان سرایی با داده ها  به شما اصول تجسم داده ها و نحوه برقراری ارتباط موثر با داده ها را می آموزد. شما قدرت داستان سرایی و راه تبدیل داده ها به نقطه محوری در داستان خود را کشف خواهید کرد. درس‌های این متن روشنگر مبتنی بر تئوری است، اما از طریق مثال‌های متعدد در دنیای واقعی قابل دسترسی است  آماده برای کاربرد فوری در نمودار یا ارائه بعدی شما.

10. فصل بعدی در تجزیه و تحلیل: داستان سرایی داده ها

این مقاله از MIT Sloan بر اهمیت و نیاز دانشمندان داده تأکید می‌کند که بتوانند داده‌ها را به گونه‌ای ارائه کنند که به سازمان‌ها در استفاده از آن برای تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر کمک کند.

11. شغل واقعی دانشمند داده: داستان سرایی

این مقاله از Harvard Business Review نکات مفیدی برای تبدیل داده ها به بینش مفید ارائه می دهد.

12. داستان سرایی داده: جداسازی داستان از واقعیت

این مقاله فوربس در واقع اسطوره‌های مربوط به داستان‌سرایی داده‌ها را برجسته می‌کند و می‌تواند یک “بررسی” مفید در برابر برخی از بزرگترین مشکلاتی باشد که داستان‌نویسان داده هنگام تلاش برای توسعه یک روایت قانع‌کننده با آن مواجه هستند.

نتیجه

با وجود داده های بسیار زیاد، توانایی درک، تفسیر و مفهوم سازی داده ها در روایت های قانع کننده را نمی توان دست کم گرفت! داستان سرایی داده تنها راه دیگری برای نوآورانه و جرقه زدن اقدام است، چه در تجارت، سازمان یا زندگی شخصی شما باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *