آمریکا همیشه مخترعان سیاه پوستی داشته است – حتی زمانی که سیستم ثبت اختراع به صراحت آنها را کنار گذاشته است

آمریکا از دیرباز سرزمین نوآوری بوده است. بیش از 13000 سال پیش، قوم کلوویس چیزی را خلق کردند که بسیاری آن را ” اولین اختراع آمریکایی ” می نامند – ابزاری سنگی که عمدتاً برای شکار شکار بزرگ استفاده می شود . این روحیه خلاقیت آمریکایی در طول هزاره ها، از طریق اولین حق ثبت اختراع آمریکایی که در سال 1641 اعطا شد و تا به امروز ادامه داشته است .

با این حال، یک گروه از مبتکران پرکار، تا حد زیادی توسط تاریخ نادیده گرفته شده اند: مخترعان سیاه پوست متولد شده یا مجبور به برده داری آمریکا شده اند. اگرچه قانون ثبت اختراع ایالات متحده با زبان کوررنگ برای تقویت نوآوری ایجاد شد، سیستم ثبت اختراع به طور مداوم این مخترعان را از شناسایی محروم می کرد.

به عنوان یک استاد حقوق و یک وکیل دارای مجوز ثبت اختراع، هم اهمیت حفاظت از اختراعات و هم تأثیر منفی عدم توانایی استفاده از قانون برای انجام این کار را درک می کنم. اما علیرغم اینکه اختراعات تا حد زیادی در طول تاریخ اولیه ایالات متحده از دسترس آنها خارج بود، هم بردگان و هم آفریقایی-آمریکایی های آزاد اختراع و نوآوری کردند.

چرا حق ثبت اختراع مهم است

در بسیاری از کشورهای جهان، نوآوری از طریق سیستم ثبت اختراع پرورش می یابد. ثبت اختراع به مخترعان انحصار اختراع خود را برای مدت زمان محدودی می دهد و به آنها اجازه می دهد در صورت تمایل از طریق مواردی مانند فروش و صدور مجوز کسب درآمد کنند.

تجزیه و تحلیل جهان، از کارشناسان

سیستم ثبت اختراع مدتهاست که قلب سیاست نوآوری آمریکا بوده است. به عنوان راهی برای جبران هزینه ها، ثبت اختراع انگیزه های قوی برای مخترعان فراهم می کند که می توانند میلیون ها دلار و زمان قابل توجهی را صرف توسعه یک اختراع کنند.

تاریخچه ثبت اختراع در آمریکا قدیمی‌تر از قانون اساسی ایالات متحده است ، زیرا چندین مستعمره سال‌ها قبل از ایجاد قانون اساسی، حق ثبت اختراع را اعطا کردند. با این حال، در سال 1787، اعضای کنوانسیون قانون اساسی، با تهیه پیش‌نویسی که به عنوان بند قانون ثبت اختراع و حق نسخه‌برداری شناخته می‌شود، فرآیند ثبت اختراع را به روی مردم سراسر کشور باز کردند. این به کنگره اجازه می دهد:

“برای ارتقای پیشرفت علم و هنرهای مفید، با تضمین حق انحصاری نوشته ها و اکتشافات مربوطه به نویسندگان و مخترعان برای مدت زمان محدود.”

این زبان به مخترعین حقوق انحصاری برای اختراعات خود می دهد. این پایه و اساس سیستم ثبت اختراع فدرال امروزی در سراسر کشور را تشکیل می دهد که دیگر به ایالت ها اجازه اعطای حق ثبت اختراع را نمی دهد.

اگرچه این زبان به خودی خود از نظر نژادی خنثی بود، مانند بسیاری از حقوق مندرج در قانون اساسی، سیستم ثبت اختراع برای سیاه پوستان آمریکایی متولد شده در برده داری اعمال نمی شد. برده‌ها شهروند آمریکایی محسوب نمی‌شدند و قوانین آن زمان از درخواست یا داشتن اموال ، از جمله حق ثبت اختراع، جلوگیری می‌کرد. در سال 1857، کمیسر ثبت اختراعات ایالات متحده رسماً حکم داد که اختراعات برده قابل ثبت نیست .

اختراعات بردگان مورد بهره برداری مالکان

در طول قرن های 17 و 18، آمریکا رشد اقتصادی سریعی را تجربه می کرد. مخترعان سیاه‌پوست در این دوره مشارکت‌کنندگان عمده‌ای بودند – حتی اگر بیشتر آنها هیچ یک از مزایای مرتبط با اختراعات خود را به دست نیاوردند زیرا نمی‌توانستند حمایت ثبت اختراع را دریافت کنند.

صاحبان برده اغلب اعتبار اختراعات بردگان خود را می پذیرفتند. در یک مورد کاملاً مستند، یک مخترع سیاه‌پوست به نام ند یک خراش پنبه‌ای مؤثر و خلاقانه اختراع کرد. ارباب برده او، اسکار استوارت، تلاش کرد این اختراع را به ثبت برساند. از آنجایی که استوارت مخترع واقعی نبود و از آنجایی که مخترع واقعی در بردگی متولد شده بود، درخواست رد شد .

استوارت در نهایت شروع به فروش اسکراپر پنبه ای بدون بهره مندی از حفاظت از حق ثبت اختراع کرد و با این کار مبلغ قابل توجهی به دست آورد. او در تبلیغات خود آشکارا اعلام کرد که این محصول “اختراع برده سیاهپوست” است – بنابراین فریاد لغو را که برده‌داری ذهن سیاهپوستان را کوتوله می‌کند، دروغ می‌گوید. یک سیاهپوست آزاد کی چیزی اختراع کرد؟

بهره مندی از مزایای اختراعات خود

پاسخ به این سوال این است که سیاه پوستان – چه آزاد و چه برده – چیزهای زیادی را در آن دوره اختراع کردند.

یکی از این مبتکران هنری بوید بود که در سال 1802 در کنتاکی در بردگی به دنیا آمد. بوید پس از خرید آزادی خود در سال 1826 یک تخت طناب دار را اختراع کرد که با ریل های چوبی متصل به تخته سر و تخته پا ساخته شده بود.

«بوید تختد» آنقدر محبوب بود که مورخ کارتر جی. وودسون موفقیت خود را در کتاب نمادین «تحصیلات نادرست سیاهپوستان» توصیف کرد و اشاره کرد که کسب و کار بوید در نهایت 25 کارمند سفیدپوست و سیاهپوست را استخدام کرد.

اگرچه بوید اخیراً آزادی خود را خریداری کرده بود و باید برای اختراع خود حق ثبت اختراع می گرفت، واقعیت های نژادپرستانه آن زمان ظاهراً او را به این باور رساند که نمی تواند اختراع خود را ثبت کند. او در نهایت تصمیم گرفت با یک صنعتگر سفیدپوست شریک شود و به شریک خود اجازه داد تا برای تختخواب درخواست و دریافت کند.

برخی از مخترعان سیاه‌پوست به موفقیت مالی دست یافتند، اما هیچ حمایتی از حق ثبت اختراع، مستقیم یا غیرمستقیم، نداشتند. بنجامین مونتگومری که در سال 1819 در بردگی به دنیا آمد، در دهه 1850 یک ملخ قایق بخار را اختراع کرد که برای آب های کم عمق طراحی شده بود . این اختراع از ارزش ویژه ای برخوردار بود زیرا در آن زمان، قایق های بخار غذا و سایر ملزومات را از طریق آبراهه های اغلب کم عمق که شهرک ها را به هم متصل می کردند، تحویل می دادند. اگر قایق‌ها گیر می‌کردند، تأمین حیاتی برای روزها یا هفته‌ها به تأخیر می‌افتاد .

مونتگومری سعی کرد برای ثبت اختراع اقدام کند. درخواست به دلیل وضعیت او به عنوان برده رد شد. صاحبان مونتگومری سعی کردند اعتبار اختراع پروانه را بگیرند و خودشان آن را ثبت کنند، اما اداره ثبت اختراع نیز درخواست آنها را رد کرد زیرا آنها مخترع واقعی نبودند.

مونتگومری حتی بدون حمایت از حق ثبت اختراع، ثروت قابل توجهی جمع کرد و پس از پایان جنگ داخلی به یکی از ثروتمندترین کشاورزان می سی سی پی تبدیل شد. سرانجام پسرش، آیزایا، توانست بیش از 800 جریب زمین بخرد و پس از مرگ پدرش، شهر موند بایو، می سی سی پی را پیدا کرد.

میراثی از نوآوران سیاه پوست

سیستم ثبت اختراع ظاهراً برای سیاه پوستان آزاد باز بود. از توماس جنینگز، اولین دارنده حق ثبت اختراع سیاه پوست، که در سال 1821 تمیز کردن خشک را اختراع کرد ، تا نوربرت ریلیو، مردی آزاد که فرآیند انقلابی تصفیه شکر را در دهه 1840 اختراع کرد، تا الیجا مک کوی، که در طول عمر خود 57 اختراع به دست آورد. دسترسی به سیستم ثبت اختراع مواردی را اختراع کرد که هنوز زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می دهد.

این میراث تا قرن 21 ادامه دارد. لونی جانسون با اختراع تفنگ آبی Super Soaker خود بیش از 1 میلیارد دلار فروش داشت، که از سال 1991 به طور مداوم در بین 20 اسباب بازی برتر جهان هر ساله قرار گرفته است. جانسون اکنون بیش از 80 حق ثبت اختراع دارد و از آن زمان فناوری های سبز مختلفی را توسعه داده است. .

اسقف کری وی، مخترع 10 ساله سیاه پوست از تگزاس، قبلاً برای اختراع خود درخواست ثبت اختراع کرده است که به گفته او از مرگ تصادفی کودکان در ماشین های داغ جلوگیری می کند.

زنان سیاه پوست همچنین میراث مخترعان سیاه پوست را بیشتر می کنند. لیزا آسکولز ، معروف به “مخترع”، چندین اختراع را دریافت کرده و انجمن زنان مخترع و کارآفرین را تأسیس کرده است. جانت امرسون باشن اولین زن سیاه پوستی بود که در سال 2006 حق امتیاز یک اختراع نرم افزاری را دریافت کرد. دکتر هادیه گرین اخیراً یک کمک هزینه 1 میلیون دلاری در رابطه با اختراعی که ممکن است به درمان سرطان کمک کند برنده شد.

وفادار به میراث نوآوری آمریکایی، مخترعان سیاهپوست امروزی راه کسانی را که پیش از آنها آمده بودند دنبال می کنند. اکنون قانون ثبت اختراع آنها را فعالانه از حفاظت از اختراعات خود محروم نمی کند – و به طور کامل به پیشرفت آمریکا کمک می کند.

این مقاله در 19 فوریه 2017 به‌روزرسانی شد تا جایگزین عکسی شود که به اشتباه توماس جنینگز را شناسایی کرده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *