آفریقا راه درازی در پیش دارد تا زنان بیشتری وارد این علوم شوند

در علم آفریقا هنوز دنیای مردانه است . با این حال، به حاشیه راندن زنان در علم منحصر به قاره نیست. این یک الگو در سراسر جهان است. تخمین زده شده است که به طور متوسط ​​تنها 30 درصد از نقش های علمی در سراسر جهان در اختیار زنان است.

در 114 سالی که جوایز نوبل اعطا شده است، 47 زن جوایزی دریافت کرده‌اند که 16 زن در حوزه‌های انضباطی جوایز (یعنی بدون احتساب ادبیات و صلح) تجلیل شده‌اند. دو مورد از این جوایز در رشته فیزیک، پنج جایزه در رشته شیمی، هشت جایزه در رشته فیزیولوژی و پزشکی و یک جایزه در رشته اقتصاد بوده است.

مدال فیلدز که به ریاضیدانان برجسته زیر 40 سال اعطا می‌شود ، در 70 سال گذشته تنها یک بار در سال 2014 به زنی به نام مریم میرزاخانی داده شده است. .

حضور زنان در علوم در آفریقا بسیار وخیم تر است. داده های موثق و اخیر، فراتر از آفریقای جنوبی، اندک است. این خود یک کیفرخواست برای توجه محدود به زنان در علوم است.

نه در مورد اخبار فوری نه در مورد نظرات بی اساس.

اندک و دور بین

دلایل حضور ضعیف زنان در علم در آفریقا ترکیبی از موانعی است که زنان در سرتاسر جهان با آن روبرو هستند، همراه با برخی پیچیدگی‌های اضافی.

در جایی که داده ها در دسترس قرار می گیرند، تصویر مثبتی را نشان نمی دهند. تنها سه عضو از 13 عضو شورای آکادمی علوم آفریقای جنوبی (ASSAf) زن هستند، اگرچه یک زن به عنوان مسئول اجرایی آکادمی را رهبری می کند.

در اکثر آکادمی‌های علوم دیگر در سرتاسر قاره، هنجار این است که یک (یا هیچ) عضو شورا زن وجود ندارد. در آوریل 2015، دانشگاه کیپ تاون، مهندس شیمی آلیسون لوئیس را به عنوان اولین رئیس زن مهندسی و محیط ساخته شده در موسسه 186 ساله منصوب کرد . او تنها دومین زن در آفریقای جنوبی است که چنین پستی دارد.

انجمن زنان آفریقایی در علوم و مهندسی تخمین می زند که زنان بیش از 20 درصد از دانشگاهیان این رشته ها را در آفریقا تشکیل می دهند. در آفریقای جنوبی، اندکی کمتر از 40 درصد از دانشمندان، مهندسان و فناوران زن هستند – و مانند ایالات متحده، این ارقام در علوم فیزیکی کمتر است. آمار علمی آفریقای جنوبی کمی بهتر از این قاره به نظر می رسد زیرا شامل متخصصان علوم بهداشتی می شود.

در ایالات متحده، زنان نیز در اقلیت هستند. 46 درصد دانشگاهیان در رشته های علوم و مهندسی را زنان تشکیل می دهند. این عدد با 16 درصد در علوم زیستی تقویت شده است.

آفریقای جنوبی، حداقل، دارای انبوهی از زنان برجسته است که مانند آلیسون لوئیس، به طور قابل تحسینی برای رهبری بخش ها، دانشکده ها، دانشگاه ها، بنیادهای تحقیقاتی و موسسات مناسب هستند. سه نفر از شش محقق برجسته جهان آفریقای جنوبی در زمینه های خود، همانطور که در سال 2014 مشخص شد، زن هستند.

چه چیزی زنان را دور نگه می دارد؟

این دیدگاه تیره و تار را می توان حداقل به چهار دلیل اساسی نسبت داد:

  • از لحاظ تاریخی، دختران و زنان به همان اندازه که همتایان مرد خود از آن برخوردار بوده اند، به آموزش دسترسی نداشته اند.
  • روش‌های آموزش علوم، برابری جنسیتی را در آموزش معلمان و تدوین برنامه درسی در نظر نگرفته‌اند. در برخی از مدارس یک سنت همیشگی وجود دارد که پسران را به تحصیل علوم فیزیکی و دختران را به تمرکز بر زیست‌شناسی و معلم شدن تشویق می‌کنند. در حالی که وضعیت در آفریقای جنوبی جدی است، اغلب در سایر نقاط این قاره شدیدتر است. برای مثال، در کنیا، تعداد زنان در رشته مهندسی بسیار کم است.
  • ساختارهای نهادی، و عدم حمایت مداوم در محیط کار، زنان را در تلاش برای پیشرفت در مشاغل علمی محروم کرده است.
  • تبعیض عمدی و مداوم، اگرچه اغلب پنهان است – در دانشگاه و سایر نقاط جامعه.

تبعیض جنسی هنوز یک مانع بزرگ برای زنان است. بررسی اخیر مقاله‌ای که به مجله علمی دسترسی آزاد The Public Library of Science ارسال شده است، پیشنهاد می‌کند که نویسندگان زن اگر می‌خواهند مقاله‌ای پذیرفته شود، مردی را برای کار پیدا کنند. این تنها یک نمونه از تبعیض جنسی آشکار است. سردبیران مجله یا متوجه نظر داور نشدند یا آن را منطقی می‌دانستند – تا اینکه نویسندگان زن با توییت کردن این اظهار نظر، توجه جهانیان را جلب کردند.

در مجموع، این عوامل تضمین می‌کنند که زنان همچنان در اقلیت‌های رشته‌های علوم و مهندسی در دانشگاه باقی می‌مانند.

زنان بیشتر در علوم منطقی است

دلیل محکمی برای داشتن دانشمندان زن بیشتر وجود دارد. افزایش مشارکت، ورودی و دسترسی زنان به علم و فناوری برای کاهش فقر، ایجاد فرصت های شغلی و افزایش بهره وری کشاورزی و صنعتی ضروری است. همچنین برای بهره برداری از پتانسیل انسانی در مناطقی که به سرعت در حال تغییر هستند و بهبود نحوه استفاده از فناوری، به ویژه در حوزه های توسعه حیاتی مدیریت منابع آب، تولید و فرآوری مواد غذایی، و بهداشت، کلیدی است.

برخی اقدامات برای رفع نابرابری در حال انجام است. هدف یکی از پروژه های ASSAf انجام یک سری مطالعات برای برجسته کردن نقشی است که زنان در جنبه های مختلف علم ایفا می کنند. این ابتکار هنوز در مراحل اولیه خود است، همچنین قصد دارد به چگونگی حمایت علم و فناوری از زنان و مردان و ارتقای رهبری زنان بپردازد.

این قاره کارهای زیادی برای ترغیب زنان به انجام مشاغل در علم ، فناوری و نوآوری – از سطح مدرسه – دارد. اول از همه، نگرش نسبت به دختران و زنان باید تغییر کند. نزدیک به 30 میلیون دختر در این قاره بین سنین 6 تا 15 سال به مدرسه نمی روند که اکثر آنها هرگز پا در کلاس درس نمی گذارند .

ورود زنان به علوم امکان پذیر نیست مگر اینکه ابتدا با این مشکل برخورد کنیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *