آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد که یک طرح شهر هوشمند باید ابتدا از مردم شروع شود

طرح شهرهای هوشمند دولت فدرال که اخیراً منتشر شده است بر سه پایه بنا شده است: سرمایه گذاری هوشمند، سیاست هوشمند و فناوری هوشمند. با این حال، همچنین پیشنهاد می کند که:

شهرها در درجه اول برای مردم هستند.

و:

اگر قرار است شهرهای ما همچنان نیازهای ساکنان خود را برآورده کنند، برای مردم ضروری است که در برنامه ریزی و تصمیم گیری های سیاستی که بر زندگی آنها تأثیر می گذارد مشارکت داشته باشند.

نه در مورد اخبار فوری نه در مورد نظرات بی اساس.

علی‌رغم این بیانیه اساسی سیاست‌گذاری، این طرح عمدتاً از زبانی استفاده می‌کند که نقش محدودی را برای مردم شهرها بیان می‌کند: زندگی، کار و مصرف. فقدان پاسخ دقیق‌تر با توجه به مجموعه کارهای غنی که خواستار مشارکت بهتر انسان در دستور کار شهر هوشمند هستند، تعجب آور است.

آزمایش‌های اولیه «U-city» (شهر همه‌جا) کره جنوبی، مانند نیو سونگدو ، توسط شرکت‌های ملی مانند سامسونگ و SK Telecom مهندسی شد و استقرار آنها با دستورالعمل‌های سیاستی از بالا به پایین کمک می‌کرد . ژرمین هالگوآ از فرصت از دست رفته برای استفاده از محاسبات فراگیر در هسته U-city برای مشارکت و مشارکت جامعه ابراز تاسف می کند.

اریک جافه از مغز شهر هوشمند معیوب ریودوژانیرو، مرکز یکپارچه فرماندهی و کنترل، ساخته شده توسط IBM انتقاد می کند. او چهار درس کلیدی را پیشنهاد می کند که همگی به تمرکز فراموش شده روی مردم اشاره دارند. در همین شهر اما امید هم هست.

رویکرد اول مردم

الساندرا اوروفینو Meu Rio ، بزرگترین شبکه بسیج ریودوژانیرو را تأسیس کرد که اکنون در حال گسترش به سایر نقاط جهان است. او در سخنرانی TED خود پیشنهاد می کند:

شهر ماست بیا درستش کنیم

آنچه این بیانیه ساده مستلزم آن است عمیق است: حق شهروندی برای شهر دیجیتال . این یک تغییر فرهنگی در تفکر است که مردم باید در مرکز هر دستور کار شهر هوشمند باشند. و شهرنشینان نه تنها باید فعالانه در شهرسازی شرکت کنند، بلکه باید چنین ابتکاراتی را نیز رهبری کنند.

سخنرانی الساندرا اوروفینو در TED: این شهر ماست. بیا درستش کنیم

حساب های بیشتر و بیشتری وجود دارد که به ما یادآوری می کند که شهر چیزی بیش از فضایی است که توسط سرمایه گذاری ها، سیاست ها و فناوری اداره می شود . Martijn de Waal مفهوم خود از شهر را به عنوان رابط توصیف می کند . باربارا تورنتون این شهر را سکو می‌داند. و اتان زاکرمن ما را به زمانی برمی گرداند که شهرها به دلیل عملکردشان به عنوان موتورهای آرامش بخش که امکان کشف شگفت انگیز تنوع را فراهم می کنند مورد قدردانی قرار می گرفتند .

شهرهای باز و چابک

آنچه در کنار این تمرکز مجدد بر مردم است، تغییر نقش دولت‌های محلی به دور از جاده‌ها، نرخ‌ها و زباله‌ها ، و به سمت توانمندسازی و تسهیل‌کننده، و به سمت باز و چابک بودن شهرها است.

داده های باز یک مثال مناسب برای نشان دادن این فرآیند است. در روزهای اولیه دولت 2.0 ، تمرکز بر شناسایی مجموعه داده های دولتی بود که می توانستند در مخازن عمومی مانند data.gov.au در دسترس قرار گیرند .

این روزها، موسسه داده‌های باز کوئینزلند ، شبکه شهرهای هوشمند باز و چابک و سایر نهادها دولت‌ها را ترغیب می‌کنند تا بیشتر از این پیش بروند : حمایت از مشارکت‌های خصوصی-عمومی جدید که پل سه‌گانه مشترک قطع ارتباط بین فناوری و دولت ، دولت و مردم ، و مردم و تکنولوژی. در سطح ملی، یکی از رهبران چنین مدل‌های مشارکتی Code for Australia است.

Cat Matson به عنوان مدیر ارشد دیجیتال شهر بریزبن در تلاش است تا آن را به یک شهر واقعاً هوشمند و متصل تبدیل کند. از سفر اخیر خود به سنگاپور، او درس های کلیدی را برای بریزبن و سایر دولت های محلی به ارمغان آورد:

  • شهری (یا راه حل/سیستم) طراحی کنید که وقتی دیگر در دولت نیستید، به آن افتخار کنید.
  • شناسایی مشکلات واقعی، برای صنعت، شهروندان یا دولت، که می تواند با یک راه حل دیجیتال حل شود.
  • از تفکر طراحی برای ایجاد راه حل برای آن مشکلات استفاده کنید.
  • تا جایی که ممکن است ذینفعان زیادی را در فرآیند تفکر طراحی درگیر کنید.
  • در مورد نقش دولت و صنعت در اجرای آن راه حل ها هوشمند باشید.

فضاهایی برای نوآوری شهری و مدنی

شهرها نه تنها باید ابتدا روی مردم تمرکز کنند و باز و چابک باشند، بلکه باید فضایی – دیجیتالی و فیزیکی – را برای مردم فراهم کنند تا گرد هم آیند و در نوآوری های شهری و مدنی همکاری کنند. موفق ترین نمونه ها قدردانی از طیف متنوعی از مکان ها را نشان می دهد که یک شبکه یا یک اکوسیستم نوآوری محلی را تشکیل می دهند .

چنین فضاهایی به انکوباتورهای معمولی راه اندازی کسب و کار محدود نمی شود. در واقع، آن‌ها اغلب اسکان‌کارهایی هستند که رایگان، باز و نامرتب هستند، زیرا فرآیند تخیل خلاقانه که منجر به نوآوری می‌شود، نامرتب است.

در لندن، برنامه نوآوری دولت بریتانیا که به شهرها اختصاص داده شده است، منجنیق شهرهای آینده ، با 100 شهر تاب آور و مرکز زمینی بررسی مهمات برای ایجاد مرکز نوآوری شهری جفت شده است .

در ونکوور، دانشگاه‌های محلی و شهر ونکوور برای ایجاد CityStudio Vancouver شریک شده‌اند :

… یک مرکز نوآوری در داخل تالار شهر که در آن کارکنان، دانشجویان دانشگاه و اعضای جامعه به طور مشترک پروژه‌هایی را روی زمین ایجاد، طراحی و راه‌اندازی می‌کنند. ماموریت مرکزی CityStudio نوآوری و آزمایش روش‌هایی است که شهرها به صورت مشترک ایجاد می‌شوند، در حالی که به دانش‌آموزان مهارت‌های لازم برای همکاری در پروژه‌های واقعی در ونکوور با کارکنان شهر و سهامداران جامعه را آموزش می‌دهند. این پروژه ها شهر ما را بهبود می بخشد و محله های ما را غنی می کند و شهر را زنده تر، شادتر و پایدارتر می کند.

ونکوور محققان، دانشجویان و اعضای جامعه را در دستور کار شهر هوشمند خود درگیر می کند.

در ملبورن، Code for Australia اولین آزمایشگاه مدنی را افتتاح کرده است .

با توجه به سطح سرسام آور شهرنشینی استرالیا – نزدیک به 90 درصد از جمعیت – مهم است که به دقت در مورد بهترین روش سرمایه گذاری در آینده شهرهایمان فکر کنیم. دولت‌ها و سیاست‌گذاران باید مردم را به‌عنوان عوامل فعال تغییر به سمت شهرهای قابل سکونت و پایدار بشناسند و آنها را فعال کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *